Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku egzamin maturalny w powiecie kozienickim zdaje 779 uczniów

Anna GOGUŁA
W tym roku w Zespole Szkół Numer 1 imienia Legionów Polskich w Kozienicach maturę zdaje 288uczniów.
W tym roku w Zespole Szkół Numer 1 imienia Legionów Polskich w Kozienicach maturę zdaje 288uczniów. Zdjęcia archiwum
Rozpoczęły się matury! W środę, po weekendzie majowym, uczniowie zmagali się z językiem polskim, w czwartek już po raz drugi wszyscy głowili się nad matematyką. Dziś trwa sprawdzian z języków obcych. W przyszłym tygodniu rozpocznie się batalia z przedmiotów dodatkowych oraz egzaminów ustnych.

Większość uczniów uważa, że po pierwszych dwóch dniach egzaminów nie było wcale tak źle. W środowym arkuszu znalazły się pytania dotyczące analizy porównawczej wierszy Adama Mickiewicza i Maria Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej oraz charakterystyka Justyny, bohaterki "Granicy" Zofii Nałkowskiej. Poziom rozszerzony opierał się natomiast o cytat Sławomira Mrożka dotyczący "Śmierci porucznika" Adama Mickiewicza oraz motywem tańca w "Kwiatach polskich" Juliana Tuwima i piosence Agnieszki Osieckiej "Niech żyje bal".

- W tym roku w naszej szkole egzamin zdawało 288 uczniów, z czego 166 to podopieczni Liceum Ogólnokształcącego, i 122 Technikum - mówi Ryszard Zając, dyrektor Zespołu Szkół Numer 1 imienia Legionów Polskich w Kozienicach.
Jak poinformował nas dyrektor uczniowie byli dosyć zadowoleni z części podstawowej egzaminu z języka polskiego.
- Z sali wychodzili spokojni i raczej bez emocji. Wydaje mi się jest to oznaką, że poszło im całkiem dobrze - twierdzi dyrektor. Poziom rozszerzony z polskiego wybrało w tej szkole 20 absolwentów, natomiast matematykę rozszerzoną 73.

KRÓLUJE ANGIELSKI

Jak poinformował nas dyrektor, spośród języków obcych, angielski wybrało prawie 90 procent uczniów. - Za kilka lat uczniowie będą zdawać prawdopodobnie tylko ten język. Ciekawostką jest, że jedna osoba zdaje u nas hiszpański. Na egzamin ustny będzie natomiast musiała się wybrać do Warszawy - mówi dyrektor.
Na język niemiecki zdecydowało się 39 osób, a 13 z nich będzie zdawać go na poziomie rozszerzonym. Ogromnym zainteresowaniem w szkole cieszy się też geografia. Jako swój przedmiot dodatkowy wybrało ją 90 uczniów.

NIECO MNIEJ NIŻ ROK TEMU

W sumie w naszym regionie swój maturę zdaje 779 osób, 574 będzie to robiło po raz pierwszy. Dla 205 jest to poprawka. W I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Czarnieckiego w Kozienicach do sprawdzianu dojrzałości przystąpiło 149 osób. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce-Letnisko w maturalnych ławach zasiadło 16 osób, a w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie 12. W Centrum Kształcenia Zawodowego w Kozienicach chęć zdania egzaminu zadeklarowało 31 osób, jednak faktycznie napisało go 14 osób.

- Część z tych, którzy nie podeszli do egzaminu, to uczniowie z poprzednich lat. Wśród tej liczby niewielu jest naszych uczniów - wyjaśniła Iwona Ostrowska, dyrektor ZDZ w Kozienicach.

PRZYGOTOWANIA DO KOLEJNYCH

W czwartek i piątek maturzyści przystąpili do kolejnych dwóch egzaminów obowiązkowych. W czwartek z matematyki a w piątek z języka obcego. Przed maturzystami jeszcze pisemny egzamin z wybranego przedmiotu. Tu najczęściej wybierane są geografia, historia, wiedza o społeczeństwie, biologia, a także fizyka.

Następnie uczniów czekają dwa obowiązkowe egzaminy ustne z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. Egzaminy ustne potrwają do 24 maja, pisemne do 27 maja.

OD TEGO ZALEŻĄ STUDIA

Należy pamiętać, że uczeń zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 procent punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Wynik z egzaminu decyduje o wyborze studiów. Niektórzy uczniowie zdają nawet po dziewięć przedmiotów. Ocena z dodatkowych przedmiotów nie jest brana pod uwagę przy ocenie z matury, ma jednak duży wpływ na dostanie się na studia.
Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki na jesieni. Niezależnie od tego niezadowoleni z wyniku egzaminu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu pięciu lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie