Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu powstały nowoczesne pracownie. Będą się uczyć kuchni molekularnej

OPRAC.:
Patryk Samborski
Patryk Samborski
W zespole szkół powstała nowoczesna pracownia kuchni molekularnej. To innowacja na skalę całego regionu radomskiego.Na zdjęciu od lewej: Paweł Ozga - wicedyrektor ZSR-T, Stefan Bernaciak - starosta zwoleński, Arosław Jakóbik - dyrektor ZSR-T, Małgorzata Wrześniewska - koordynator projektu, Waldemar Urbański - wicestarosta.
W zespole szkół powstała nowoczesna pracownia kuchni molekularnej. To innowacja na skalę całego regionu radomskiego.Na zdjęciu od lewej: Paweł Ozga - wicedyrektor ZSR-T, Stefan Bernaciak - starosta zwoleński, Arosław Jakóbik - dyrektor ZSR-T, Małgorzata Wrześniewska - koordynator projektu, Waldemar Urbański - wicestarosta. Starostwo Powiatowe w Zwoleniu
Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu mają teraz do dyspozycji dwie bardzo nowoczesne pracownie: kuchni molekularnej i informatyczną. Szkoła dostała na ten cel duże dofinansowanie w kwocie prawie 140 tysięcy złotych. Dzięki nowemu wyposażeniu uczniowie będą mogli brać udział w ciekawych projektach. To innowacja w skali regionu radomskiego.

Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych imienia Bohaterów Walki z Faszyzmem w Zwoleniu bierze udział w bardzo dużym projekcie pod nazwą "Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego". Organizuje go samorząd województwa mazowieckiego przy wsparciu Agencji Rozwoju Mazowsza S. A.

- Zwoleński zespół szkół kształci uczniów na bardzo wysokim poziomie. Placówka daje im możliwość udziału w wielu ciekawych projektach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Uczniowie zdobywają dzięki temu kluczowe kompetencje w swoich zawodach poparte certyfikatami, w tym międzynarodowymi, które cenione są na rynku pracy. Cieszymy się, że szkoła bierze udział w kolejnym ciekawym projekcie - mówi Stefan Bernaciak, starosta powiatu zwoleńskiego.

Powstała pracownia kuchni molekularnej

Bardzo ciekawy projekt objął uczniów kształcących się na kucharza w szkole branżowej pierwszego stopnia. - Wybraliśmy innowację, która z pewnością udoskonali warsztat pracy przyszłych kucharzy. Jest nią kuchnia molekularna. Na jej potrzeby wyremontowaliśmy pomieszczenie pod pracownię, w budynku przy ulicy Kościuszki 39. Trafił tam bardzo nowoczesny sprzęt. Co ważne, w ramach projektu zostaną zakupione również produkty spożywcze niezbędne do przeprowadzenia szkoleń. Uczniowie będą mogli więc w pełni wykorzystać potencjał pracowni – informuje Arosław Jakóbik, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu.

Pracownia kuchni molekularnej wyposażona jest między innymi w piec konwekcyjno-parowy, wędzarnię elektryczną, mikser planetarny, mikrofalówkę, gofrownicę, maszynkę do makaronu, wyciskarkę do soku i wiele innych. Pracownia zyskała też drobne wyposażenie, w tym pojemniki na ciekły azot, suchy lód, tekstury do przyprawiania i oczywiście całą paletę różnego rodzaju naczyń wraz z płytami kamiennymi.

Koordynatorem tej innowacji z ramienia szkoły jest Małgorzata Wrześniewska nadzorująca realizację projektu. W zajęciach weźmie udział 35 uczniów, którzy odbędą blisko 30 godzin szkolenia.

Nowoczesna pracownia informatyczna

Drugim projektem realizowanym przez Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych są "Sieci komputerowe oknem na świat - kluczowe kompetencje technika informatyka". Jego koordynatorem z ramienia szkoły jest Michał Ciupak. W szkoleniu trwającym łącznie 30 godzin weźmie udział 30 uczniów. Co ważne, w ramach projektu szkoła otrzymała 16 komputerów wraz z pełnym oprogramowaniem.

- Podejmowane innowacje, zarówno informatyczna, jak i z zakresu kuchni molekularnej nie są jednorazowe. Pozyskaliśmy sprzęt, który pozostanie już na wyposażeniu szkoły, a nauczyciele będą odpowiednio przeszkoleni, dzięki czemu po zakończeniu realizacji zajęć w ramach projektu będziemy mogli kontynuować kształcenie uczniów w tych kierunkach we własnym zakresie - mówi Paweł Ozga, wicedyrektor do spraw szkolenia praktycznego.

Warto przypomnieć, że już niebawem ruszy rekrutacja do Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych, zarówno do klas technicznych, jak i do szkoły branżowej pierwszego stopnia. - Dobre zaplecze dydaktyczne, świetnie wyposażone pracownie, przeszkolona kadra nauczycielska i wysokie wyniki nauczania zawodowego sprawiają, że zespól szkół cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół podstawowych. Na planowane wstępnie 650 uczniów, mamy obecnie 850, co świadczy o tym, że jest to ceniona szkoła w skali regionu. Zapraszamy absolwentów do zapoznania się z jej ofertą - mówi wicestarosta Waldemar Urbański.

- Gratulujemy dyrekcji i nauczycielom podjęcia innowacyjnych działań, które zostały docenione w województwie i otrzymały finansowanie z zewnątrz. W ramach realizacji projektu oprócz stworzenia dwóch świetnie wyposażonych pracowni, odbywać się też będą szkolenia, zarówno dla kadry nauczycielskiej, jak i dla uczniów. Szkoła zostanie objęta także zewnętrznym, długofalowym wsparciem merytorycznym – podsumowuje Stefan Bernaciak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie