MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Zwoleniu jest nowy gabinet stomatologiczny. Powstał przy Zespole Szkół Rolniczo - Technicznych i obejmie opieką uczniów z całego powiatu

Marcin Genca
Marcin Genca
Otwarcie szkolnego gabinetu stomatologicznego w Zwoleniu.
Otwarcie szkolnego gabinetu stomatologicznego w Zwoleniu. Marcin Genca
Nowoczesny gabinet stomatologiczny, prowadzony przez firmę Corten Medic, powstał w budynku dawnego internatu Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych w Zwoleniu. Dzięki programowi Ministerstwa Zdrowia, opieką stomatologiczną zostaną objęte dzieci oraz młodzież z wielu placówek oświatowych w całym powiecie zwoleńskim.

We wtorek, 26 marca w budynku dawnego internatu Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych w Zwoleniu został otwarty nowoczesny gabinet stomatologiczny, a jego utworzeniem zajęło się zwoleńskie Starostwo Powiatowe. Dotacja z programu Ministerstwa Zdrowia pozwoliła na zakup najnowocześniejszego sprzętu, a pieniądze na adaptację pomieszczeń pochodziły z budżetu powiatu. Dzięki podpisaniu porozumienia z firmą Corten Medic, opieką dentystyczną zostaną objęte dzieci oraz młodzież z wielu placówek oświatowych.

Przecięcie wstęgi i przymiarki do fotela

Podczas wtorkowego otwarcia gabinetu nie zabrakło władz samorządowych powiatu, czyli starosty Stefana Bernaciaka, wicestarosty Waldemara Urbańskiego, czy sekretarz Edyty Sulimy oraz miasta w osobach burmistrza Arkadiusz Sulimy oraz jego zastępcy Grzegorza Molendowskiego. Był tez dyrektor Zespołu Szkół Arosław Jakóbik oraz zaproszeni goście. Wśród nich między innymi Tomasz Sikora, dyrektor Corten Medic, Andrzej Cieślik, dyrektor radomskiej delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia, czy Teresa Kacperczyk - Baran, dyrektor zwoleńskiej stacji sanepidu oraz przedstawicieli placówek oświatowych.

Po krótkich przemowach władze samorządowe i goście przecięli dużą czerwoną wstęgę, a goście, po spełnieniu toastu lampką szampana, mogli wyruszyć na zwiedzanie nowego obiektu na medycznej mapie powiatu zwoleńskiego.

W gabinecie zainstalowano bardzo nowoczesny sprzęt, którego nie powstydziłby się niejeden gabinet prywatny. Unit dentystyczny z fotelem wraz z oprzyrządowaniem i stolikiem narzędziowym. Jest również lampa polimeryzacyjna LED, skaler, piaskarka, separator amalgamatu czy autoklaw. W gabinecie są też odpowiednie meble do przechowywania leków, narzędzi i materiałów dentystycznych. Oprócz tego jest tam również pokój socjalny, toalety, czy kącik dla dzieci.

Jako pierwszy na fotelu usiadł dyrektor Tomasz Sikora, ale wkrótce potem naśladowali go inni, co odważniejsi goście, jak chociażby burmistrz Arkadiusz Sulima. Później uczestnicy przeszli do sali konferencyjnej, gdzie odbyła się konferencja podsumowująca projekt.

Z programu ministerstwa

Władze samorządowe podkreślały, że powiat zwoleński znalazł się w wąskim gronie beneficjentów ministerialnego programu.

– Celem programu jest zapewnienie uczniom dostępu do świadczeń stomatologicznych oraz objęcie edukacją zdrowotną jak najliczniejszej grupy dzieci i młodzieży, a także ich rodziców i opiekunów. Powiat zwoleński aplikował do programu i w ostatecznym rankingu zajął wysokie, 15 miejsce w skali kraju, a tylko 47 wniosków przeszło ocenę formalną i merytoryczną, a następnie otrzymało dofinansowanie – mówił starosta Stefan Bernaciak.

O ekspresowej drodze do stworzenia gabinetu w dawnym internacie przy ulicy Wojska Polskiego w Zwoleniu mówił z kolei Waldemar Urbański, wicestarosta zwoleński, który w poprzedniej kadencji rozpoczynał ten projekt.

- Mieliśmy bardzo mało czasu na realizację umowy, więc pośpiech był wskazany. Główne prace wykonała lokalna firma, która podjęła się wyremontowania pomieszczeń zaledwie w jeden miesiąc, pozostałe roboty wykonali pracownicy techniczni Zespołu Szkół, a wszystkim chciałbym serdecznie podziękować - mówił wicestarosta Urbański.

Przygotowanie pomieszczeń, czyli gabinetu, poczekalni i łazienek zostało sfinansowane z budżetu powiatu zwoleńskiego. Koszt zakupu wyposażenia został zaś pokryty z dotacji, pozyskanej z Ministerstwa Zdrowia. Łącznie wydano na ten cel około 200 tysięcy złotych.

– Z dotacji ministerialnej w kwocie 105 tysięcy złotych, 100 tysięcy zostało przeznaczone na wyposażenie gabinetu, a pozostałe 5 tysięcy złotych pokryje koszt realizacji projektu edukacyjnego, który będzie prowadzony w ramach programu poprawy dostępności do świadczeń stomatologicznych uczniów w wieku od 3 do 19 lat. Opieką stomatologiczną zostaną objęte dzieci i młodzież z dziesięciu placówek oświatowych z terenu gminy Zwoleń. Będą to przedszkola publiczne, niepubliczne, szkoły podstawowe i szkoły średnie – informowała Elżbieta Makuch, inspektor Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, koordynator projektu.

Stomatolodzy dostępni dla mieszkańców

Prowadzeniem gabinetu zajmą się lekarze z sieci przychodni medycznych Corten Medic. Warszawsko - radomska spółka od 1993 roku specjalizuje się w stomatologii, ale prowadzi również szpital z jednodniowymi zabiegami medycznymi, poradnie specjalistyczne czy też klinikę medycyny estetycznej.

W zwoleńskim gabinecie będą przyjmować lekarze stomatolodzy Małgorzata Piastowicz i Przemysław Czubak oraz higienistka Anna Bożęcka.

- Będziemy dostępni codziennie dla uczniów wszystkich typów szkół, oprócz tego chcemy prowadzić różnego rodzaju akcje profilaktyczne dla mieszkańców całego powiatu w zakresie prawidłowej higieny zębów i jamy ustnej - mówiła nam stomatolog Małgorzata Piastowicz.

Rozmach przedsięwzięcia chwalił Tomasz Sikora, dyrektor Corten Medic.

- W zasadzie dla gabinetu stomatologicznego wystarczyłoby 15-20 metrów kwadratowych powierzchni, ale władze powiatu przekazały do naszej dyspozycji aż 70 metrów kwadratowych. Sam gabinet jest bardzo przestronny, do tego dochodzą dodatkowe pomieszczenia. Dzięki temu nasi lekarze stomatolodzy oraz ich pacjenci, mieszkańcy Zwolenia i powiatu, będą mieli komfortowe warunki - mówił nam Tomasz Sikora. - Warto podkreślić, że wszystkie prace remontowe i adaptacyjne były wykonane w naprawdę ekspresowym tempie, za co władzom powiatu zwoleńskiego należą się wielkie podziękowania - dodał dyrektor Corten Medic.

Jak będzie czynny gabinet w Zwoleniu?

Poradnia stomatologiczna ma być otwarta pięć dni w tygodniu, zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych. Stomatolodzy będą pracować przez sześć godzin dziennie, zaś asystentka stomatologiczna dostępna będzie nieco dłużej. Godziny otwarcia poradni zostaną ustalone i podane na początku kwietnia.

Istnieją trzy metody zapisów w placówce – wizyta osobista, kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 530 347 212 lub online za pomocą portalpacjenta.cortenmedic.pl . Według wstępnie rozpisanego harmonogramu, gabinet jako pierwsi, jeszcze w marcu, odwiedzą podopieczni Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko” w Zwoleniu.

– Sukcesywnie poradnię będą odwiedzali wszyscy uczniowie i wychowankowie szkół i przedszkoli z terenu gminy Zwoleń. Będą to przedszkola publiczne, niepubliczne, szkoły podstawowe i szkoły średnie, w sumie dziesięć placówek. Pierwsza wizyta będzie traktowana jako kontrolna, a w przypadku konieczności dalszego leczenia, pacjenci zostaną umówieni na kolejne spotkania – poinformowała Elżbieta Makuch, koordynatorka projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie