Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje na gigancie

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Latem młodzież ma więcej okazji do szukania "nieskrępowanej" wolności czy na rozpoczęcie samodzielnego życia

64 ucieczki

64 ucieczki

Na terenie garnizonu mazowieckiego policja odnotowało od 23 czerwca do 31 sierpnia 2008 roku aż 64 ucieczki z domu. 67 dzieci umieszczono w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz odnotowano 112 przypadków niewłaściwej opieki nad małoletnimi ze strony opiekunów.

Lato to okres, kiedy policja ma najwięcej zgłoszeń o ucieczkach dzieci czy nastolatków z domu. Młodym ludziom wydaje się, że tak rozwiążą swoje kłopoty z nauką czy problemy w domu. Ich łatwowierność podczas ucieczki naraża je na niebezpieczeństwo.

Część uciekinierów pokornie wróci do rodziny wraz z pierwszymi chłodami. Części bez pomocy specjalistów nie uda się wyjść z opresji, o innych słuch zaginie. - Najczęstszymi powodami ucieczek są brak promocji do następnej klasy, brak zainteresowania ze strony rodziców, ale także zawody miłosne. Sprzyjają temu okres letni i więcej czasu, jaki mają młodzi ludzie - twierdzi Rafał Jeżak z zespołu do spraw komunikacji społecznej Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

LATO - WIĘCEJ UCIECZEK
Przebywanie "na ucieczce" w miesiącach letnich daje większe możliwości znalezienia noclegu i pożywienia - łupem uciekinierów padają warzywa i owoce z ogródków działkowych. Podczas wakacji znacznie łatwiej nawiązuje się kontakty z rówieśnikami, łatwiej ukrywa się przed organami ścigania i szybciej znajduje osoby, które można okraść. Uciekinierzy najczęściej przebywają na dworcach kolejowych bądź zatrzymują się u kogoś z rodziny.

Część z nich podróżuje po kraju, szukając przygodnych znajomości i nocując u nowo poznanych osób. I w tym właśnie tkwi niebezpieczeństwo, bo młodzież przebywająca "na gigancie" łatwo lgnie do obcych, szybko nawiązuje kontakty, jest podatna na wpływy różnych środowisk - szczególnie narkomanów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że intencje osób, które proponują uciekinierowi nocleg, są dalekie od życzliwości i bezinteresownej pomocy.

Na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę?

* Początkiem ucieczek mogą być wagary, które są lekarstwem na trudnościami w szkole. Dają one możliwość "wymigania się" od odpowiedzialności.
* Uciekinierzy najczęściej przebywają na dworcach kolejowych bądź zatrzymują się u kogoś z rodziny. Część z nich podróżuje po kraju, szukając przygodnych znajomości i nocując u nowo poznanych osób.
* Młodzież przebywająca "na gigancie" łatwo lgnie do obcych, szybko nawiązuje kontakty, jest podatna na wpływy różnych środowisk - szczególnie narkomanów. Istnieje też duże niebezpieczeństwo, że intencje osób, które proponują uciekinierowi nocleg, są dalekie od życzliwości i pomocy.

UCIECZKA W TOWARZYSTWIE
Najwięcej dzieci ucieka w towarzystwie więcej niż jednej osoby, najmniej - w pojedynkę. Dlatego bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, w jakim towarzystwie przebywa dziecko. Według policji, najczęściej zaginione osoby albo same się odnajdują, albo są znajdowane przez policjantów na dworcach, w opuszczonych domach czy też nad zbiornikami wodnymi lub nad morzem.

- Policjanci mają też już "stałych" uciekinierów, którzy mają już na koncie po kilka, a nawet kilkanaście ucieczek z domu. Każde takie zgłoszenie jest traktowane poważnie, czyli informacja i rysopis trafiają do patroli w mieście, sprawdzane są szpitale, rodzina. Jak mówią "kryminalni", najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z dzieckiem, wtedy wielu tych ucieczek można by uniknąć - dodaje Rafał Jeżak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie