Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje sprzyjają wielu nałogom

Iwona Rojek, Agnieszka Witczak
Rośnie liczba uzależnionych od hazardu, internetu, zakupów, alkoholu, leków. Dlaczego?

Kiedyś wśród uzależnień na pierwszym miejscu dominował alkoholizm. Teraz pojawiają się nowe uzależnienia - od hazardu, dopalaczy, zakupów, internetu czy telefonów. Przynoszą spustoszenia w psychice i portfelu. Wakacje są szczególnym okresem, kiedy ludzie zaczynają eksperymentować z nowymi środkami.

Wszyscy specjaliści są zgodni co do tego, że latem z powodu nadmiaru wolnego czasu , uzależnienia jeszcze bardziej się nasilają. Terapeuci zauważyli też nowe zjawisko, wśród osób borykających się z uzależnieniami, coraz więcej jest mieszkańców małych miast i wsi.

Marek Sochacki, kierownik Poradni Profilaktyki Terapii Uzależnień „Monar” w Kielcach potwierdza, że uzależnienia zbierają obfite żniwo. - Nawet teraz prowadzę terapię z młodymi hazardzistami - mówi terapeuta. - Są uzależnieni od gry na automatach, tracą na nich pieniądze i odczuwają coraz większy przymus grania - podkreśla. - Hazardzistów grających w kasynach jest o wiele trudniej rozpoznać, niż alkoholików, bo zewnętrznie nic nie wskazuje na to, że mają problem. Nie są zaniedbani, nie tracą zdrowia. Nawet jak żona zauważy, że znikają pieniądze z konta, to można powiedzieć, że pożyczyło się koledze. Zwykle hazardziści zgłaszają się na terapię, dopiero wtedy jak mają potworne długi, stoją niejako pod ścianą. W ubiegłym roku miałem pacjentkę, która na skutek hazardu straciła milion złotych. Z tego uzależnienia jest niezwykle trudno wyjść. Z nudów, braku zajęć w hazard wpada coraz więcej młodych mieszkańców wsi. Hazard jest obecnie u nas na pierwszym miejscu jeśli chodzi o liczbę uzależnionych.

Na drugim miejscu na liście nałogowców plasują się uzależnieni od dopalaczy.

Z ankiety przeprowadzonej w maju przez mazowiecką policję wynika, że zdecydowana większość z jej uczestników nigdy nie zażywała takich środków, ale 7 ,6 procent młodych przyznało, że miało z nimi do czynienia.

Ankietę przeprowadzono na grupie 10 tysięcy 985 osób, w tym 5 tysięcy 778 dziewcząt i 5 tysięcy 207 chłopców. Uczestnikami byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia, oraz powiatów radomskiego, białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego. Stanowili oni 27 procent wszystkich uczniów tych szkół w regionie radomskim.

Według opinii uczniów dopalacze zażywane są najczęściej w klubach młodzieżowych - 62,25 procent, u znajomych. Młodzież wskazała, że najczęściej zażywa dopalacze na wagarach, obozie, kolonii, podczas wakacji. Do zażywania przyznało się 7,6 procent ankietowanych. Ci, którzy ich zażywali twierdzili, że zrobili to najczęściej z ciekawości.

Przeważająca większość badanych - ponad 77 procent przekonywała, że posiada wystarczającą wiedzę na temat dopalaczy, w czym największa zasługa nauczycieli, internetu, rodziców, ekologów i koleżanek.

Na pytanie do kogo zwrócą się mając kłopot z dopalaczami ankietowani najczęściej wskazywali rodziców, kolegów, pedagogów, psychologów, ale dość dużo grupa - 14,7 procent nie powiedziałaby o tym problemie nikomu.

Badania te są wskazówką dla policji, szkół i innych instytucji zaangażowanych w walkę z narkotykami i dopalaczami.- Martwi mnie to, że walka z tym uzależnieniem, które często doprowadza do trwałego uszkodzenia mózgu, albo śmierci ma jedynie charakter akcyjny- mówi Sochacki. - Jak są jakieś ofiary , to wtedy mówi się o zagrożeniach od tych substancji, a powinna to być praca ciągła, przez cały rok.

W wakacje łatwiej też można dostrzec uzależnionych od alkoholu, bo jak jest ciepło można wypić alkohol na przystanku, w lesie, nad wodą. Terapeuta Marek Sochacki informuje, że w walce z tym nałogiem są postępy.

- Ciągle śledzimy nowinki jakie przychodzą do nas z zagranicy - mówi. - W tej chwili bardziej walczymy o to, żeby pacjent wrócił do picia kontrolowanego, niż nawet zachował trwałą abstynencję. Chyba lepiej jest jak napije się raz w tygodniu, niż pije codziennie. W walce z alkoholizmem coraz bardziej pomagają leki, a terapia jest dostosowana do konkretnego pacjenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie