Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka o krzyże w Radomiu. Komendant policji miał rację - tak SLD broni decyzji Karola Szwalbe

/pok/
Lewica oburzona tym, co robi prawica. Dalszy ciąg awantury o obecność krzyży w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu. "Polska nie może być krajem wyznaniowym, w którym podporządkowuje się prawo wszystkich obywateli wymogom jednego Kościoła" - tak komentuje tę sprawę Sojusz Lewicy Demokratycznej.

W obronie zdjętych krzyży stanęli już między innymi radomscy biskupi, Zarząd Okręgu Prawa i Sprawiedliwości w Radomiu, senator tej partii Wojciech Skurkiewicz, działania Karola Szwalbe poparł natomiast Ruch Palikota. Teraz wypowiedział się w tej sprawie SLD.

W piśmie podpisanym między innymi przez dwóch byłych ministrów spraw wewnętrznych Józefa Oleksego i Krzysztofa Janika, a także przez szefa mazowieckich struktur partii Włodzimierza Czarzastego czytamy między innymi:

"W ostatnim czasie z ogromnym zaskoczeniem obserwujemy działania niektórych środowisk politycznych i kościelnych w sprawie suwerennej decyzji Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu, inspektora Karola Szwalbe, o zdjęciu krzyża - jako symbolu religijnego - ze ściany we własnym gabinecie.

Większość Polaków i Polek, przynajmniej w formie deklaratywnej, jest przywiązana do katolicyzmu. Jednakże, szanując religijne przekonania obywateli, nie wolno pozwalać, aby wyrażały się one w dyskryminacji innych. Państwo Polskie powinno dążyć do tego, aby nie faworyzować żadnego wyznania. Demokracja nie oznacza po prostu, ze poglądy większości muszą przeważać: musi być osiągnięta równowaga, która zapewni słuszne i właściwe traktowanie mniejszości i nie będzie się wiązała z nadużyciem dominującej pozycji jednej religii".

Zdaniem autorów pisma lewica broni zagrożonych przez dominację Kościoła katolickiego praw mniejszości religijnych i osób niewierzących do równego traktowania przez instytucje państwowe.

"Rozumiemy przez to, że wszyscy mieszkańcy naszego kraju powinni mieć zagwarantowaną wolność sumienia i wyznania. Zwłaszcza, gdy odwiedzają oni urzędy państwowe, w których nie powinno być miejsca dla żadnych symboli religijnych. Ta zasada powinna dotyczyć symboli wszystkich wyznań bez wyjątku. (…)Wszyscy, którzy za pomocą symboli religijnych walczą teraz z tą wolnością, walczą z zasadą równości, tak głęboko zakorzenionym w doktrynie państwa demokratycznego. Walczą z wolnością sumienia każdego Polaka, narzucając wielu osobom wybór światopoglądowy, nie respektując prawa do wyznawania "własnej" prawdy. A to już mały krok do "pogardzania" wszystkim, co niekatolickie. Czy zatem zdjęcie symbolu religijnego w pomieszczeniu instytucji państwowej, jaką jest Policja, jest obrazą uczuć religijnych wszystkich Polaków?" - czytamy w piśmie SLD.

Jak twierdzą autorzy, "naciski hierarchii kościelnej na władze państwowe są przejawem ataku na ład i porządek w Rzeczpospolitej. Polska nie może być krajem wyznaniowym, w którym podporządkowuje się prawo wszystkich obywateli wymogom jednego Kościoła".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie