Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztat Terapii Zajęciowej dla niewidomych w Radomiu ma już 20 lat!

/bk/
Wiceprezydent Anna Białkowska złożyła życzenia jubileuszowe na ręce Ewy Dutczak, kierowniczki Warsztatu.
Wiceprezydent Anna Białkowska złożyła życzenia jubileuszowe na ręce Ewy Dutczak, kierowniczki Warsztatu. UM Radom
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym „Nadzieja” w Radomiu świętował jubileusz 20-lecia działalności.

Jubileuszowa gala odbyła się w czwartek, w sali koncertowej Urzędu Miejskiego w Radomiu. Przybyli na nią przedstawiciele władz miasta i reprezentanci wszystkich placówek dla niepełnosprawnych w mieście.

- Od dwudziestu lat niosą państwo pomoc osobom niepełnosprawnym dbając o ich rehabilitację zawodową i społeczną- mówiła wiceprezydent Anna Białkowska. - Całej kadrze warsztatów serdecznie dziękuję za serce wkładane w pracę z niepełnosprawnymi. Gratuluję dotychczasowych osiągnięć i życzę kolejnych lat sukcesów.

Okolicznościowy spektakl muzyczny "Mamy już 20 lat" pokazali wychowankowie Warsztatu.

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym „Nadzieja” został utworzony jako pierwszy w Radomiu 16 listopada 1995 r. Obecnie funkcjonuje przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym „Nadzieja” przy ul. Struga. W zajęciach placówki uczestniczy 40 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Podstawowym celem terapii zajęciowej w warsztacie jest przygotowanie uczestników do możliwie samodzielnego życia, zgodnie z ich potrzebami, możliwościami psychicznymi i fizycznymi, zainteresowaniami oraz oczekiwaniami otoczenia społecznego.

Procesem terapeutycznym zajmuje się wykwalifikowana kadra: instruktorzy – terapeuci o uprawnieniach z zakresu oligofrenopedagogiki i tyflopedagogiki, psycholog, pielęgniarka, rehabilitant oraz kierownik WTZ. Ważnym elementem w procesie rehabilitacji są zajęcia z zakresu kultury, turystyki i wypoczynku. W ramach tych zajęć przygotowywane są z udziałem uczestników liczne okolicznościowe występy artystyczne, spektakle teatralne, spo­tkania muzyczne (z wykorzystaniem muzykoterapii i choreoterapii), zabawy integracyjne, konkursy. Organizowane są wyjścia do kina, teatru, muzeów, wycieczki krajoznawcze, pielgrzymki.

Uczestnicy warsztatu pracują w oparciu o indywidualne programy terapeutyczne opracowywane przez Radę Programową Warsztatu. Ważnym elementem w procesie rehabilitacji jest trening ekonomiczny. Uczestnicy poznają wartość pieniądza, planowanie wydatków poprzez samodzielne zakupy dokonywane ze środków otrzymanych z warsztatu.

Placówka dysponuje busem, którym uczestnicy są dowożeni na terapię oraz odwożeni do domów. Kierownikiem warsztatu jest Ewa Dutczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie