Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty ceramiczne na Kępie Niemojewskiej niedaleko Warki. Dzieci doskonale się bawią i uczą!

Agnieszka Rudnicka
Agnieszka Rudnicka
Katarzyna Kwiatkowska prowadzi na Kępie Niemojewskiej niesamowite zajęcia z ceramiki dla dzieci i dorosłych.
Katarzyna Kwiatkowska prowadzi na Kępie Niemojewskiej niesamowite zajęcia z ceramiki dla dzieci i dorosłych. Agnieszka Rudnicka
Kępa Niemojewska w gminie Grabów nad Pilicą w powiecie kozienickim, nieopodal Warki to czarujące miejsce. Od dawna zjeżdżają się tam rodziny z dziećmi, które mogą użyć nie tylko uroków cudownej przyrody i leśnego powietrza, ale także produktywnie spędzić czas na zabawie i nauce. Na ulicy Świerkowej organizowane są oryginalne warsztaty ceramiczne w kameralnych grupach.

Od lipca 2021 roku Katarzyna Kwiatkowska organizuje na Kępie Niemojewskiej niesamowite warsztaty dla dzieci, a także dla dorosłych. Grupki są kameralne, tak jak otoczenie, bowiem wszystko ma miejsce na łonie dziewiczej przyrody, w wiejskiej chatce albo, w zależności od pogody, w letniej altance.

To naprawdę sielskie klimaty! Kepa Niemojewska jest bowiem okolicą niezwykłych zjawisk przyrody. To tutaj przeprowadza się ostatnimi czasy coraz więcej osób z dużych miast- z Radomia, z Warszawy, pragnących za wszelką cenę spędzać w tych iście naturalnych warunkach, jak najwięcej swojego czasu, nawet za cenę codziennych godzinnych dojazdów do pracy.

Plastyczka z powołania

Pani Katarzyna Kwiatkowska jest artystką plastykiem i uwielbia żyć tak, jak dyktuje jej serce. Są to naturalne, ekologiczne warunki, można powiedzieć, że mieszka w środku lasu, do którego prowadzi długa, piaszczysta ścieżka. Wjazd samochodem jest jednak możliwy, bowiem turyści i mieszkańcy Kępy już od dawna solidnie penetrują te piękne tereny. Niewielka chatynka u zarania lasu zachęca do odwiedzin nawet niezorientowanego wędrowca.

Wszystko zorganizowane jest tak, aby spędzić tu czas z daleka od techniki i hałaśliwej cywilizacji. Pani Kasia żyje może w nieco spartańskich warunkach, ale za to zdrowo, naturalnie, prosto i naprawdę pięknie. Otacza się przedmiotami własnego wyrobu i użytku, są to ręcznie wykonane naczynia, garnki, figurki, obrazki, mebelki... Nie trzeba wiele kosztów, ale za to na pewno sporo trudu i dużo inwencji, by je stworzyć. Ale tak właśnie niegdyś sobie radzono. Jakże często zapominamy dzisiaj, że to, jak wygląda nasze życie nie musi zależęć od pojemności portfela i wyboru odpowiedniego sklepu, ale od własnej wyobraźni, chęci, zaradności, pomysłu i na pewno odwagi.

Uroki natury i okazja, by dać się ponieść inwencji

Na zajęcia ceramiczne mogą zapisywać się dzieci począwszy od wieku przedszkolnego w górę, aż do całkiem dorosłych osób. - To wspaniała okazja, by wspólnie ze znajomymi spędzić miło, w konwersacji czas - komentuje mama jednej z uczęszczających tam dziewczynek. - Zamiast iść z koleżankami do kawiarni czy pizzerii, można zdziałać razem coś niesamowitego, z dala od uciążliwej cywilizacji - dodaje.

Roześmiane, podekscytowane dzieci zaznajamiają się ze sobą w czasie pracy, produkują coś kolorowego i oryginalnego, mogą podarować to potem rodzicom lub dziadkom, czują się spełnione i docenione. W dodatku, w przerwie między intensywną manualną pracą, mogą pobiegać po malowniczym ogrodzie, pobawić się na mini - placyku zabaw, pograć w piłkę.

- Coraz częściej rodzice sięgają po taką naturalną okazję, by pobyć z dziećmi na powietrzu lub zaangażować je w kreatywne zajęcia, zamiast na całe godziny sadzać przy telewizji czy komputerze. Zwłaszcza w weekendy chcielibyśmy pokazać swoim pociechom, jak można wesoło bawić się i zarazem uczyć, bez urządzeń elektronicznych - komentuje jedna z mam.

Co po kolei trzeba zrobić?

By zapisać dziecko lub siebie na takie produktywne zajęcia ceramiczne, należy po prostu zadzwonić i umówić się na wolny termin. Pani Katarzyna tworzy minimum 4-osobowe grupy uczestników według ich wieku i sama prowadzi z nimi zajęcia. Rodzice mogą, ale nie muszą towarzyszyć dziecku w takich warsztatach. Najpierw uczestnicy poznają krótko proces tworzenia takich ceramicznych ozdób, a następnie mogą zacząć od lepienia foremek.

Drugim etapem całego złożonego procesu jest suszenie przedmiotów, nad czym pani Kasia czuwa już sama przez kilka tygodni. Następnie zaprasza uczestników na drugie zajęcia, podczas których ozdabiają oni swoje wytwory - malują wybranymi specyfikami (biskwit), szkliwią, w czym oczywiście sama prowadząca im doradza. Ostatnim etapem powstawania ceramicznych przedmiotów jest ich wypalanie - w bardzo wysokiej temperaturze, co oczywiście dzieje się już poza zasięgiem uczestników. Trzeba więc spotkać się na zajęciach przynajmniej dwa razy i spędzić kilka godzin, aby stworzyć swoje niepowtarzalne dzieła. Za każdym razem pani Kasia umawia się z chętnymi telefonicznie i jest elastyczna, jeśli chodzi o dni i godziny zajęć. Najczęściej są to czwartki i soboty, ale można negocjować. Jedna godzina czasu spędzonego w pracowni kosztuje uczestnika 35 złotych. (kontakt pod numerem 662 018 912).

To naprawdę niesamowita przygoda, zarówno dla małych, jak i starszych osób, zmęczonych codzienną gonitwą i hałasem stechnicyzowanego świata. Odwiedź Kępę, niepowtarzalne miejsce pełne zgliszczy, bujnych lasów, piaszczystych ścieżek i nieprzebytych dziewiczych zakątków. Tam trzeba nauczyć się - być.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie