MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Warto na gazie?

Robert FELCZAK <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
- Zwrot pieniędzy zainwestowanych w instalację potrwa nieco dłużej, ale mimo to z czasem zaczniemy sporo oszczędzać na wydatkach na paliwo - przekonuje Mariusz Orłowski z firmy Auto Gaz Bestcar.
- Zwrot pieniędzy zainwestowanych w instalację potrwa nieco dłużej, ale mimo to z czasem zaczniemy sporo oszczędzać na wydatkach na paliwo - przekonuje Mariusz Orłowski z firmy Auto Gaz Bestcar. R. Felczak

Czy opłaca się jeszcze zamontować instalację gazową? A jeśli tak, to kiedy jej założenie przyniesie nam oszczędności na paliwie?

Przy obecnych cenach, wyjątkowo niskich w przypadku benzyny i rekordowych, jeśli chodzi o LPG, wielu kierowców zastanawia się czy montaż instalacji gazowej w samochodzie jest opłacalny. Ile to kosztuje, kiedy inwestycja się zwróci oraz jakie są plusy i minusy jeżdżenia na gazie?

Rachunek ekonomiczny sprawił, że wiele osób, które myślały o zamontowaniu w swoim samochodzie instalacji gazowej, postanowiło nadal jeździć na benzynie. Powód - 3,55 zł za litr benzyny bezołowiowej 95 i 2,20 zł za litr gazu. Tak niewielkiej różnicy pomiędzy tymi paliwami nie było od kilkunastu miesięcy. A to szybko sprawiło, że pod warsztatami montującymi instalacje LPG nie ma już kolejek.

OPŁACA SIĘ MNIEJ

Czy słusznie? Poniekąd tak, ponieważ przy obecnych cenach PB95 i LPG montaż instalacji gazowej jest mniej opłacalny niż jeszcze minionej zimy. Ale wciąż się opłaca.

- Pieniądze zainwestowane w instalację zwrócą się nieco później, ale mimo to z czasem zaczniemy sporo oszczędzać na wydatkach na paliwo - przekonuje Mariusz Orłowski z firmy Auto Gaz Bestcar.

Co więc warto wiedzieć, decydując się na jeżdżenie na gazie? Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest oczywiście cena gazu. Obecnie jest rekordowo wysoka, ale mimo to wciąż atrakcyjna dla portfeli kierowców. A już w styczniu - po podwyżce akcyzy na benzynę - różnica będzie zdecydowanie bardziej korzystna.

Jeżdżenie na gazie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. Aby tak było, trzeba bowiem rocznie przejeżdżać minimum 15 tysięcy kilometrów. Warto też wiedzieć, że szybciej zamortyzuje się tańsza instalacja, którą montuje się w starszych autach, z gaźnikiem.

JAKA INSTALACJA?

Instalacje gazowe dobiera się do silnika samochodu. Najtańsze, bo najprostsze są montowane w silnikach gaźnikowych. Nieco więcej trzeba zapłacić za przerobienie na gaz silnika z wtryskiem jedno- lub wielopunktowym. Najbardziej kosztowny jest natomiast montaż instalacji w silnikach z wtryskiem sekwencyjnym. Są one za to najbezpieczniejsze i najbardziej ekonomiczne w eksploatacji.

Ale to nie wszystko, co powinniśmy wiedzieć. Istotna jest bowiem także jakość samej instalacji. Najlepiej więc zdecydować się na instalację sprawdzonego producenta, włoskiego, holenderskiego lub polskiego w sprawdzonym, mającym autoryzację producenta urządzeń warsztacie samochodowym.

- W samochodach z wtryskiem dobrze jest zastosować instalację drugiej generacji. Szczególnie w przypadku silników z plastikowym kolektorem dolotowym, który może zostać uszkodzony w przypadku niekontrolowanego wybuchu nadmiaru gazu nie spalonego gazu w kolektorze. Natomiast sekwencyjny wtrysk gazu obowiązkowo należy zastosować w silnikach z elektronicznymi układami autodiagnostyki EOBD, a więc niemal we wszystkich autach wyprodukowanych po 2001 roku - radzi Mariusz Orłowski. - Na instalacji gazowej nie warto oszczędzać. Tańsza, gorszej jakości, "odchudzona" z niezbędnych elementów może przyczynić się do poważnego uszkodzenia silnika.

Wybrać należy także zbiornik i miejsce wlewu gazu. W przypadku zbiornika możliwości są dwie - cylindryczny (wewnątrz, w bagażniku) lub toroidalny (montowany w miejsce koła zapasowego). Z kolei umiejscowienie wlewu paliwa jest możliwe pod lub w zderzaku, bądź też - czasami - pod klapką skrywającą wlew benzyny.

15 000 km

Co najmniej tyle trzeba przejeżdżać rocznie samochodem, by instalacja gazowa stosunkowo szybko się zwróciła. Warto też wiedzieć, że szybciej zamortyzuje się tańsza instalacja, którą montuje się w starszych autach, z gaźnikiem. W przypadku nowoczesnych samochodów, z silnikami wymagającymi sekwencyjnego wtrysku gazu, wydatki na instalację zwrócą się zdecydowanie później, bo montaż jest prawie dwukrotnie droższy.

Minusy jazdy na gazie

Montaż instalacji gazowej w samochodzie ma oprócz korzyści także pewne wady. Największymi minusami związanym z przesiadką na LPG są zmniejszenie pojemności bagażnika lub brak koła zapasowego, konieczność dokonywania co 15 tysięcy kilometrów przeglądów instalacji LPG oraz wyższa opłata za przegląd rejestracyjny. Ponadto, w przypadku tanich, a więc prostych instalacji, nieznacznie spada moc silnika, szybciej zużywa się układ wydechowy, a zasięg auta jest mniejszy, bo mniejsza jest pojemność zbiornika gazu niż benzyny, a zwiększone spalanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Warto na gazie? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie