Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto zajrzeć do kościołów, aby powitać maleńkiego Jezusa (zdjęcia)

Robert GALIŃSKI [email protected]
- Tegoroczna szopka będzie jeszcze piękniejsza i jeszcze bogatsza niż w roku ubiegłym – zapewniają bernardyni: ojciec gwardian Antoni Maciejowski (z lewej ) i brat Jan Chryzostom.
- Tegoroczna szopka będzie jeszcze piękniejsza i jeszcze bogatsza niż w roku ubiegłym – zapewniają bernardyni: ojciec gwardian Antoni Maciejowski (z lewej ) i brat Jan Chryzostom. Szymon Wykrota
Wszystkie parafie w Radomiu urządzają właśnie bożonarodzeniowe szopki. Najbardziej atrakcyjna u bernardynów, żywej w tym roku… nie będzie.

[galeria_glowna]

Żywej szopki nie będzie

Żywa szopka z kościoła Matki Bożej Królowej Świata przy ulicy Grzybowskiej, która cieszyła najmłodszych przez całe lata najprawdopodobniej zniknie na stałe. Zostanie zastąpiona tradycyjną szopką. Organizator wcześniejszych przedstawień narodzin Jezusa Chrystusa w żywej formie, ksiądz Mirosław Prasek, nie chciał zdradzać kulisów tych zmian, ograniczając się tylko do lakonicznej wypowiedzi: - Był czas i miejsce na tego typu przedsięwzięcie i się najzwyczajniej skończył. Nie wiem czy ktokolwiek jeszcze podejmie się kontynuacji w następnych latach. Na pewno nie będę to ja - wyjaśnił ksiądz Prasek.

Jaka jest szopka w Twoim kościele?

Jaka jest szopka w Twoim kościele?

Jeśli masz możliwość, przyślij zdjęcia szopki z Twojego kościoła - opublikujemy je na naszych stronach. Piszcie na [email protected].

Tak, jak we wszystkich kościołach w Polsce, tak i w Radomiu powstają małe arcydzieła. Klasztor ojców Bernardynów rokrocznie wystawia dużą, ruchomą szopkę.

U BERNARDYNÓW

W wielu opiniach jest to najpiękniejsza ekspozycja figurek Dzieciątka Jezus, Maryi i Józefa wraz z otoczeniem. Tegoroczna szopka będzie jeszcze piękniejsza, bo bogatsza o nowe elementy. Między innymi dodano malowaną panoramę i więcej figurek.

- Ustawiliśmy więcej figurek i dodaliśmy nowe elementy dekoracyjne, jak malowane panoramiczne tło. Nasza szopka tradycyjnie będzie w stylu franciszkańskim - zdradza ojciec gwardian Antoni Maciejowski.

Przy przygotowaniu szopki zaangażowany był zakrystian brat Jan Chryzostom, którego pracę koordynował zaprzyjaźniony inżynier Zbigniew Smolarski. Dodatkową atrakcją dla wiernych, będzie żłóbek przed ołtarzem, w którym zostanie ułożona wierna kopia figurki Dzieciątka Jezus z Betlejem. Została ona przywieziona i poświęcona właśnie w mieście narodzin Jezusa Chrystusa.

NA STARYM MIEŚCIE

Skromną i klasyczną szopkę będzie można oglądać w najstarszym kościele naszego miasta świętego Wacława. Klasycyzm szopki ma oddawać charakter kościoła i fakt, że jest najstarszą świątynią katolicką w mieście.

- Nasza szopka nie będzie szokować, czy prowokować. To będzie mała, klasyczna i tradycyjna inscenizacja, utrzymana w klimacie kościoła. Będzie to widać w niektórych elementach nawiązujących do materiału i struktury naszej świątyni. Między innymi podobnie jak dach naszego prezbiterium, tak i stajenka będą zbudowane z drzewa modrzewiowego. Będzie sianko i choinka oraz drewniane figurki - mówi ksiądz Andrzej Tuszyński, odpowiedzialny za budowę szopki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie