Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne odkrycie w Iłży!

/wit/
XVII- wieczny herb, wykopano podczas prac budowlanych przy rekonstrukcji wzgórza zamkowego w Iłży.
XVII- wieczny herb, wykopano podczas prac budowlanych przy rekonstrukcji wzgórza zamkowego w Iłży. Fot. archiwum
Znalezisko podczas prac budowlanych przy rekonstrukcji wzgórza zamkowego.

XVII- wieczny herb, wykopano podczas prac budowlanych przy rekonstrukcji wzgórza zamkowego w Iłży.
- Wszystko wskazuje, że to prawdopodobnie tablica fundacyjna, ofiarowana zaraz po najeździe Szwedów - mówi Marek Łuszczek, wiceburmistrz Iłży.

Od pewnego czasu na terenie zamku prowadzone są prace pod nadzorem archeologa. Chodzi o rekonstrukcję zamkowego wzgórza i obiektu. Zamek jest dumą mieszkańców Iłży, ale jak mówią potrzeba lat i pieniędzy by odzyskał dawną świetność i był obiektem, który przyciąga turystów zafascynowanych zamkowymi detalami i historią rycerstwa.

Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy to po tatarskich najazdach uległ zniszczeniu najstarszy gród obronny w Iłży i biskupi przenieśli swoją siedzibę na obecne wzgórze. Przyjmuje się, że budowę murowanych umocnień rozpoczął biskup krakowski Jan Grot, a pierwszy etap prac zakończył się w 1347 roku. Jeszcze tego samego lata solidność fortyfikacji przetestował król Kazimierz Wielki, który wraz z wojskami szturmował będącego z nim w zatargu biskupa.

Rozbudowę zamku kontynuowano w XV wieku - podzamcze od strony północnej otoczono murami wyznaczonymi naturalnym kształtem wzgórza, a ich obwód wynosił aż 400 metrów. Są one do dziś widoczne wraz z trzema basztami i budynkami gospodarczymi.

W XVI wieku sukcesywnie rozbudowywany i umacniany zamek w Iłży stał się najpotężniejszą warownia w regionie. Nie uchroniło jej to jednak przed spustoszeniem przez Szwedów w 1655 roku. Zniszczony i spalony zamek odbudowywali kolejni biskupi. I tak trwał w swoim majestacie, aż do feralnego pożaru w połowie XIX wieku. Potem Mieszkańcy Iłży stopniowo rozbierali ruiny, a kamień wykorzystywali do własnych budów.

Ale nawet dziś zachowane fragmenty murów przyciągają miłośników rycerskich tradycji. Odbywają się tu rokrocznie liczne imprezy folklorystyczne, jarmarki sztuki ludowej, pokazy mody średniowiecznej. Jednym z największych tego typu wydarzeń jest Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej czy Piknik Historyczny na Zamku w Iłży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie