MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniej na emeryturę?

Anna Niedzielska
Osoby, które do końca bieżącego roku nabędą uprawnień do przyznania wcześniejszej emerytury, mogą złożyć wniosek o jej przyznanie także w przyszłym roku oraz w latach następnych "na starych zasadach”.
Osoby, które do końca bieżącego roku nabędą uprawnień do przyznania wcześniejszej emerytury, mogą złożyć wniosek o jej przyznanie także w przyszłym roku oraz w latach następnych "na starych zasadach”.
Czy, aby skorzystać z obecnych przepisów o wcześniejszych emeryturach, trzeba złożyć wniosek do końca roku?

W ubiegłym tygodniu Sejm i Senat przegłosowały ustawę o emeryturach pomostowych, która zastąpi obecne przepisy umożliwiające skorzystanie z wcześniejszej emerytury. Wiele osób straci to prawo, więc już teraz zastanawia się, kiedy najkorzystniej zgłosić wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z przepisami, które będą obowiązywać do końca grudnia 2008 roku, kobieta może przejść na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 55 lat, jeżeli udowodniła co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo udowodniła co najmniej 20-letni okres ubezpieczenia i została uznana za całkowicie niezdolną do pracy. Natomiast mężczyzna może przejść na emeryturę po osiągnięciu 60 lat, jeżeli udowodnił co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy lub udowodnił co najmniej 25-letni okres ubezpieczeniowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

INNE WARUNKI

Kolejnym warunkiem jest ubezpieczenie pracownicze. Warunek pozostawania ostatnio pracownikiem należy uznać za spełniony także wówczas, gdy ubezpieczony ostatnio pobierał na przykład zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie (zasiłek) przedemerytalny, jeżeli w okresie poprzedzającym pobieranie tych świadczeń był ubezpieczony jako pracownik.
Nie wymaga się spełnienia warunku pozostawania w stosunku pracy przez okres co najmniej sześciu miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy ubezpieczenia, jeżeli w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę wnioskodawca był uprawniony do renty z tytułu niezdolności do pracy. Tak więc osoba, która przechodzi z renty na emeryturę nie musi legitymować się sześciomiesięcznym okresem ubezpieczenia pracowniczego, o którym mowa wyżej. W takim przypadku wystarczy jakikolwiek okres ubezpieczenia pracowniczego. Ubezpieczenie pracownicze musi być jednak ostatnim ubezpieczeniem, jakiemu podlegał rencista.

Ponadto omawiana emerytura może być przyznana tym osobom, które nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

SĄ WĄTPLIWOŚCI

Przepisy te są o wiele korzystniejsze dla wielu osób niż te o emeryturach pomostowych, które wejdą w życie od przyszłego roku. Dlatego wiele osób, które będą spełniać warunki uprawniające do skorzystania z wcześniejszej emerytury, zastanawia się, czy nie musi do końca 2008 roku złożyć do ZUS wniosku, aby ją otrzymać według "starych zasad".

Osoby, które do końca bieżącego roku nabędą uprawnień do przyznania wcześniejszej emerytury, mogą złożyć wniosek o jej przyznanie także w przyszłym roku oraz w latach następnych "na starych zasadach". Ważne jest również to, że w celu uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury nie jest wymagane rozwiązanie stosunku pracy. W takim jednak przypadku, po spełnieniu wymaganych warunków, prawo do emerytury zostanie przyznane i jednocześnie zawieszone z powodu zatrudnienia kontynuowanego przez emeryta bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wcześniej na emeryturę? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie