Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węgrzy szukają gazu łupkowego pod Radomiem

Janusz PETZ [email protected]
Zdjęcie prac w okolicach Małęczyna nadesłał nam internauta. To specjalistyczne pojazdy do badania struktury pokładów ziemi.
Zdjęcie prac w okolicach Małęczyna nadesłał nam internauta. To specjalistyczne pojazdy do badania struktury pokładów ziemi. Sylwester Wojtuniak/alarm24
Kolejne badania geologiczne w naszym regionie. Które miejscowości odwiedzą?

Czy gminy w okolicach Radomia staną się w niedalekiej przyszłości gazowym eldorado? W gminie Gózd poszukiwania gazu z łupków rozpoczęła firma DPV Service, spółka zależna od węgierskiego Emfeszu - koncernu zajmującego się poszukiwaniem złóż gazu, wydobyciem i sprzedażą surowca.

Same prace badawcze prowadzi warszawską spółka TDE Services. Poszukiwania gazu łupkowego odbywa się metodą geosondy. Na długości około 10 kilometrów rozłożono kabel z zakopanymi w ziemię na głębokość 10-15 centymetrów sondami.

GMINA ŚPI NA GAZIE ?

Specjalistyczny samochód podążający trasą wyznaczoną przez rozłożony kabel odczytuje wskazania urządzeń rejestrujących specjalnie wywołane mikrowstrząsy. Na tej podstawie ustala się przekrój geologiczny ziemi, który stanowi podstawę do dalszych badań geologicznych.

- Firma prowadząca badania sama dogadała się z rolnikami, właścicielami gruntów. Podejrzewam, że w razie stwierdzenia jakichś szkód otrzymają oni odszkodowania. Specjalistyczny samochód badawczy nie wjeżdża do lasu, tam prowadzi się badanie za pomocą ręcznych urządzeń - mówi Adam Jabłoński, wójt gminy Gózd.

GDZIE BĘDĄ SPRAWDZAĆ?

Z zawiadomień złożonych w gminie wynika, że warszawska firma będzie prowadziła jeszcze prace badawcze w miejscowościach: Kiedrzyń, Małęczyn, Klwatka, Niemianowice, Kuczki Kolonia, Kuczki Wieś, Wojsławice, Karszówka i Drożanki. Badania geologiczne gruntu będą też prowadzone w okolicach Iłży.

Nasz region staje się jednym z ważnych miejsc w poszukiwaniach złóż gazu i ropy naftowej z łupków. Szukano go między innymi w gminie Głowaczów i w powiecie kozienickim. Geolodzy są zgodni, że śpimy na pokładach cennych surowców, w które natura obdarzyła nas umieszczając je na głębokości 3 i więcej kilometrów pod ziemią. Inną sprawą jest opłacalność ich wydobycia. Szczelinowanie to bardzo kosztowna metoda pozyskiwania gazu i ropy naftowej.

GORĄCZKA GAZU ŁUPKOWEGO

W 2010 roku w Markowoli w powiecie kozienickim przeprowadzono pierwszą w Polsce operację szczelinowania - próby wydobycia gazu ze złóż łupkowych. Wykonało je Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Pojawił się gaz, ale dokładnych wyników badań nie ujawniono. Najczęściej jest to najpilniej strzeżona tajemnica firm, które posiadają koncesję na poszukiwanie i eksploatację złóż gazu i ropy.

DPV Service to spółka zależna od węgierskiego Emfeszu zajmującego się poszukiwaniem złóż gazu i wydobyciem surowca. Firma ma łącznie 21 koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż gazu ziemnego, z czego 5 uprawnia do eksploatacji gazu łupkowego i znajduje się w obszarze wysokiego prawdopodobieństwa występowania surowca.

Po Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie, do którego należą 93 koncesje, jest spółką z największą liczbą koncesji na poszukiwanie węglowodorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie