Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy "Śladami Świętego Patryka" w kozienickim muzeum (ZDJĘCIA)

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Podczas wernisażu kuratorzy wystawy opowiedzieli nieco o wystawie, która przedstawia życie i działalność świętego Patryka.
Podczas wernisażu kuratorzy wystawy opowiedzieli nieco o wystawie, która przedstawia życie i działalność świętego Patryka. Muzeum Regionalne w Kozienicach
W piątek, 16 lipca, odbył się wernisaż wystawy „Śladami Świętego Patryka” w Muzeum Regionalnym imienia profesora Tomasza Mikockiego w Kozienicach. Ekspozycja opowiada o działalności patrona Irlandii i początkach chrześcijaństwa na "zielonej wyspie".

Wernisaż wystawy odbył się o godzinie 15. Podczas uroczystego otwarcia obecni byli liczni goście, w tym między innymi Aleksandra Jarosz-Panek – kurator wystawy z ramienia kozienickiego muzeum. Krzysztof Reczek – dyrektor muzeum, Sebastian Pietrzak – kurator wystawy z Muzeum Archeologicznego w Warszawie, a także Mirosław Pułkowski – wiceburmistrz Kozienic.

Wystawa planszowa z Down County Museum w Downpatrick w Irlandii Północnej opowiada o najstarszych reliktach wczesnego chrześcijaństwa w Irlandii i o świętym Patryku, a także przedstawia miejscowości związane z działalnością misjonarską patrona i ewangelizatora „zielonej wyspy”. Na wystawie prezentowane są też najstarsze budowle z tego okresu: kościoły, klasztory, okrągłe wieże, święte studnie, krzyże świętego Patryka, miejsca pochówku i relikwie.

Autorem jest dyrektor muzeum dr Mike King, Wystawa składa się z 12 plansz o wymiarach 250 centymetrów szerokości i 220 centymetrów wysokości. Do ekspozycji dołączony jest dwujęzyczny i bogato ilustrowany, bezpłatny katalog wystawy. Wystawa „Śladami świętego Patryka” jest drugą prezentowaną w Polsce z irlandzkiego muzeum. Pierwszą była „Megality - kamienne giganty”, przybliżająca mało znane zabytki kultury megalitycznej z Irlandii Północnej, prezentowana między innymi w Przasnyszu.

Praca świętego Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, między innymi katedrę i klasztor w Armagh (444). Prowadził bardzo surowe życie zakonne. Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Zmarł prawdopodobnie w 461 roku.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie