MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy "System Wczesnego Ostrzegania" w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Barbara Koś
Wystawa w Muzeum imienia Malczewskiego uzupełni trwającą w Elektrowni wystawę prac Rajmunda Ziemskiego "Znak i kolor".
Wystawa w Muzeum imienia Malczewskiego uzupełni trwającą w Elektrowni wystawę prac Rajmunda Ziemskiego "Znak i kolor". Elektrownia Facebook
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Rynek 11, zaprasza w piątek, 7 czerwca, o godzinie 17, na wernisaż wystawy "System Wczesnego Ostrzegania".

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wernisaż wystawy "System Wczesnego Ostrzegania"

Punktem wyjścia wystawy, jak piszą jej organizatorzy - Fundacja Rajmunda Ziemskiego - Ziemski ART i Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, są obrazy Rajmunda Ziemskiego z cyklu „Ptaki” oraz wpatrujące się w odbiorcę niepokojące oczy z cyklu „Pejzaże” zestawione z pracami współcześnie tworzących artystek i artystów.

Zarówno jeden jak i drugi cykl obrazów daje nam możliwość bezpośredniego spotkania z ludzko-nieludzkimi hybrydami. Zanurzone w toksycznych substancjach i odpadach oczy wpatrują się w widza.

Ziemski wielokrotnie wspominał o skażeniu natury, także nuklearnym. Pejzaże jego autorstwa są więc jak najdalsze od przedstawiania wizji łagodnej, wyidealizowanej przyrody.

Wręcz przeciwnie - konfrontują nas z widokiem skażonego, toksycznego krajobrazu - w którym wszystkie istoty zarówno te ludzkie jak i nie-ludzkie uczą się funkcjonować, próbują przetrwać lub wspólnie stają w obliczu wymierania.

W czasach polikryzysów, w obliczu katastrofy klimatycznej i widma wojny obrazy Rajmunda Ziemskiego są niezwykle aktualne.

Wystawa skupia się na współistnieniu ludzi i ptaków jako gatunków stowarzyszonych. Wiele gatunków ptaków przystosowało się do współzamieszkiwania miast, współdzielenia przestrzeni razem z ludźmi.

Ptaki są ofiarami działalności ludzkiej, wiele gatunków stoi współcześnie na granicy wymarcia. Z drugiej strony ptaki są też mistrzami adaptacji do toksycznych warunków. Wrony stosują strategię używając kolców na gołębie do tworzenia konstrukcji swoich gniazd. Słowiki potrafią śpiewać głośniej w warunkach zurbanizowanych zagłuszając szum samochodów.

Różne strategie przetrwania i przystosowania się ptaków do życia w antropogenicznych krajobrazach podejmują na wystawie projekty Anny Siekierskiej, Małgorzaty Gurowskiej i Agaty Szydłowskiej.

Do hybrydalnej formy ptasich ciał na obrazach Ziemskiego nawiązuje forma rzeźb Matthiasa Garffa, który konstruuje wielkoformatowe ptaki przy użyciu odpadów i złomu.

Bezpośrednio do wyzwania kryzysu klimatycznego odnosi się projekt Bartka Zalewskiego.

Wystawa dotyka rozmaitych strategii przetrwania jak i współdzielenia wymierania w obliczu katastrof i wojen. Ludobójstwo idzie w parze z ekobójstwem, do czego w swoim najnowszym, przejmującym cyklu kolaży nawiązuje Joanna Rajkowska.

Autorzy prac na wystawie:

Rajmund Ziemski, Diana Lelonek, Matthias Garff, Joanna Rajkowska, Anna Siekierska, Bartek Zalewski, Weronika Zalewska, Zoe (Małgorzata Gurowska i Agata Szydłowska).

Kuratorka: Diana Lelonek
Współpraca: Magdalena Kołtunowicz, Joanna Kania i Katarzyna Ziemska.

Identyfikacja wizualna: Łukasz Izert
Inne projekty graficzne: TESTA
Koordynacja: Magdalena Kołtunowicz

Inicjatorki projektu: Katarzyna Ziemska, Bożena Ziemba-Grodska
Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Pałac Czapskich ASP w Warszawie, Fundacja PGE, dela.art collection, Eneris, TESTA, ZIEMSKI.ART

Wystawa trwa od 7.06.2024 do 25.08.2024 roku w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, Rynek 11.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie