Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[WIDEO] Próbny egzamin szóstoklasistów. Emocje w radomskich szkołach

Antoni SOKOŁOWSKI
- Niektóre pytania z matematyki nie były takie łatwe - mówili uczniowie klas szóstych ze szkoły podstawowej numer 13 w Radomiu: Kacper Węglicki, Kacper Pietruszewski, Miłosz Cielniak, Dawid Basiak.
- Niektóre pytania z matematyki nie były takie łatwe - mówili uczniowie klas szóstych ze szkoły podstawowej numer 13 w Radomiu: Kacper Węglicki, Kacper Pietruszewski, Miłosz Cielniak, Dawid Basiak. Tadeusz Klocek
Równo o godzinie dziewiątej, dziewiątego stycznia, w podstawówkach zostały otwarte arkusze egzaminacyjne. Do próbnego sprawdzianu zasiadło kilka tysięcy uczniów w całym regionie.

Na sprawdzianie były pytania z języka polskiego, matematyki, historii, przyrody. Czasu na odpowiedzi było aż nadto, bo przeciętny uczeń musiał sobie poradzić sobie z testem w ciągu jednej godziny zegarowej. Uczniowie z trudnościami w nauce mieli czas przedłużony o 30 minut.

- Każdemu sprawdzianowi towarzyszą zawsze emocje, a ten egzamin jest wyjątkowy, bo jest podsumowaniem nauki w szkole podstawowej - mówi Małgorzata Filipiak, wicedyrektorka Publicznej Szkoły Podstawowej numer 13 imienia księcia Józefa Poniatowskiego w Radomiu.

Czwartkowy sprawdzian, to najpoważniejsza próba przed prawdziwym egzaminem, jaki będą pisać szóstoklasiści 1 kwietnia. Podczas pisania wszystko było przeprowadzane tak, jak na prawdziwym egzaminie. Każdy arkusz egzaminacyjny był zabezpieczony przed przypadkowym otwarciem. W teście były pytania zamknięte, ale więcej punktów dostaje się, za dobre odpowiedzi w pytaniach otwartych.

- W nasze szkole mamy cztery klasy szóste, łącznie ponad 80 uczniów. Sprawdzian jest ważny nie tylko dla uczniów, ale i dla nauczycieli. Po czwartkowej próbie mamy jeszcze ponad dwa miesiące czasu, by nadrobić ewentualne braki i przygotować uczniów już do prawdziwego testu w kwietniu - mówi Tadeusz Ozimek, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej numer 13 imienia księcia Józefa Poniatowskiego w Radomiu.

ZA ROK DUŻE ZMIANY

Podczas czwartkowego testu uczniowie młodszych klas przyszli na lekcje nieco później do szkoły, by nie zakłócać pisania szóstym klasom. W wielu szkołach zrezygnowano z zajęć dla młodszych klas, lub - jeśli jest to możliwe - odseparowano uczniów w salach na osobnych piętrach.

Sami uczniowie nie mieli większość problemów z pytaniami, choć niektórzy przyznawali, że z matematyką mieli problemy.

- Dla mnie pytania z matematyki nie były trudne, bardziej się obawiałem tych z polskiego - przyznał Miłosz Cielniak z klasy VI C szkoły podstawowej numer 13.

To już ostatni egzamin w takiej formie, bo już za rok zmieni się zakres pytań. Uczniowie mają już nowy program. W 2015 roku oddzielone zostaną pytania dotyczące języka polskiego i matematyki, pojawi się też osobny sprawdzian z języka obcego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie