Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widowisko historyczne w Radomiu drugim co do wielkości w Polsce! (video, zdjęcia)

Marcin WALASIK [email protected]
W poniedziałek miłośnicy oręża z całego kraju pokazali swoje niezwykle umiejętności.

[galeria_glowna]

Był też piknik rodzinny

Widowisko historyczne połączone było z festynem rodzinnym. Uczestnicy pikniku mieli okazję przejechać się autami terenowymi, zobaczyć z bliska rozbite obozowiska wojska i harcerzy. Każdy mógł sprawdzić swoje siły w parku wspinaczkowym i skorzystać z nauki jazdy konną. Odbył się też koncert piosenek patriotycznych. Ponadto strażacy zaprezentowali pokaz swojego sprzętu i jego możliwości.

- Takie widowiska to świetna lekcja historii – uważają Jakub i Magdalena Stawarz, którzy przyszli na inscenizację bitwy na Koniówce ze swoim synkiem
- Takie widowiska to świetna lekcja historii – uważają Jakub i Magdalena Stawarz, którzy przyszli na inscenizację bitwy na Koniówce ze swoim synkiem. Szymon Wykrota

- Takie widowiska to świetna lekcja historii - uważają Jakub i Magdalena Stawarz, którzy przyszli na inscenizację bitwy na Koniówce ze swoim synkiem.
(fot. Szymon Wykrota)

Rekonstrukcję bitwy radomianie mieli okazję obejrzeć już po raz piąty. Tradycyjnie scenariusz przygotował znany historyk Przemysław Bednarczyk.

LOSY RADOMIAN

Tegoroczne widowisko było zainspirowane losami Szwadronu Radomskiego. Obchody zostały poświęcone pamięci Tadeusza Brzęk - Osińskiego, który był jego założycielem. Przemysław Bednarczyk zapowiadał, że widowisko będzie poprowadzone z ułańską fantazją. I tak też było. Niezwykłą atmosferę toczonych potyczek odczuli wszyscy widzowie.

Autor scenariusza na bieżąco komentował to, co działo się na polu bitwy i przytaczał historię odtwarzanych wydarzeń. Nie zabrakło również odpowiednio dobranej oprawy muzycznej.

DOMINOWALI KAWALERZYŚCI

Było to największe z dotychczas organizowanych widowisk historycznych w Radomiu. Na polu bitwy walczyło ponad 6 jeźdźców. Oczywiście nie mogło zabraknąć też piechurów, w rolę których wcielili się przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych z Garbatki Letniska, Iłży i Kozienic. Wszyscy żołnierze wystąpili w historycznych mundurach. Kolorytu dodawały wojenne pojazdy z epoki: wóz do przewozu rannych i taczanka z karabinem maszynowym Maxim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie