Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiedzą wszystko o Konstytucji 3 Maja i jej epoce

Barbara Koś
Oto trzech zwycięzców: Arkadiusz Ekert (od lewej), Paweł Nowak i Piotr Bałenkowski.
Oto trzech zwycięzców: Arkadiusz Ekert (od lewej), Paweł Nowak i Piotr Bałenkowski.
Kto zorganizował Czarną Procesję? Ile wojska miała liczyć Rzeczpospolita w świetle Konstytucji 3 Maja? Na te i inne jeszcze pytania trzeba było odpowiedzieć podczas Wielkiego Sprawdzianu Wiedzy Historycznej, który zapoczątkował w czwartek radomskie obchody 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Grupa wszystkich laureatów plus opiekunowie:  z lewej Zofia Kukla, dyrektor gimnazjum numer 5 , z prawej wicepreyzent, Ryszard Fałek.
Grupa wszystkich laureatów plus opiekunowie: z lewej Zofia Kukla, dyrektor gimnazjum numer 5 , z prawej wicepreyzent, Ryszard Fałek.
Barbara Koś

Grupa wszystkich laureatów plus opiekunowie: z lewej Zofia Kukla, dyrektor gimnazjum numer 5 , z prawej wicepreyzent, Ryszard Fałek.

(fot. Barbara Koś)

Zorganizowany w sali koncertowej Urzędu Miejskiego Wielki Sprawdzian Wiedzy Historycznej "Wokół Konstytucji 3 Maja 1791 roku" przygotował i poprowadził Krzysztof Szewczyk, nauczyciel historii Publicznego Gimnazjum numer 5 w Radomiu.

Już przy wejściu do sali każdy z uczestników sprawdzianu otrzymał 21 pytań w formie testu. Krzysztof Szewczyk poinformował krótko o zasadach sprawdzianu w formie testu a potem za pomocą prezentacji multimedialnej wprowadził piszących w klimat epoki Sejmu Wielkiego zakończonego uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.

Potem padały pytania.- W 1778 roku król Stanisław August Poniatowski spotkał się z carycą Katarzyną II. Gdzie? W Petersburgu? Kijowie? Moskwie? Kaniowie?…

-Marszałkiem Sejmu Wielkiego z ramienia konfederacji litewskiej był Hugo Kołłataj? Adam Sapieha? Adam Czartoryski? Ignacy Potocki?...

Pytań było aż dwadzieścia jeden i prawidłową odpowiedź należało zakreślić krzyżykiem.

Po obradach jury okazało się, że zwycięzców jest aż trzech: Arkadiusz Ekert, student Politechniki Radomskiej, Paweł Nowak, uczeń gimnazjum numer 23 i Piotr Bałenkowski, pracownik magistratu.
Wyróżnienia otrzymali Sławomir Adamiec, Joanna Moroz, Joanna Słowińska, Dominika Sikorska, Piotr
Patkowski, Krzysztof Wróbel, Michał Morawski i Wioletta Trojanowska.

Nagrodami były cenne książki oraz MP 3, słuchawki inne akcesoria multimedialne.
Imprezę uświetnił koncert fortepianowy w wykonaniu Roberta Grudnia oraz występ uczniów gimnazjum
numer 5.

Dalsze obchody 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędą się 3 i 4 maja.

We wtorek, 3 maja, o godzinie 12 w kościele garnizonowym odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, a po niej odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej.

W środę, 4 maja, o godzinie 16 w Resursie Obywatelskiej odbędzie się debata ekspercka: "Trybunał Historyczny- spór o Stanisława Augusta Poniatowskiego. Czarna i biała legenda ostatniego króla Rzeczpospolitej."

Ekspertami będą: doktor habilitowany, Piotr Ugniewski- Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie