Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka rekonstrukcja bitwy pod Kozienicami. Dwustu żołnierzy, samoloty, ciężki sprzęt i pirotechnika

Mariusz Basaj
Członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych podczas Marszu Szlakiem Bojowym Strzelcem Kaniowskich w 2015 roku.
Członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych podczas Marszu Szlakiem Bojowym Strzelcem Kaniowskich w 2015 roku. Mariusz Grotkowski
Ogromna rekonstrukcja bitwy o Przedmoście Maciejowickie, marsze szlakiem bojowym, lekcje historyczne i utworzenie szlaku po miejscach bitew na Ziemi Kozienickiej - to tylko niektóre z planów Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych na najbliższe 1,5 roku. Projekt kozienickiej organizacji zyskał aprobatę ministerstwa i jako jeden z niewielu w całym kraju otrzymał duże dofinansowanie.

- Przygotowana przez nas oferta dwuletniego projektu "Każdy dzień jest podróżą przez historię II" została zaakceptowana do realizacji i dofinansowania przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jako jeden z niemal 1200 z całej Polski, uzyskał bardzo wysoką punktację i znalazł się w gronie 80 dofinansowanych projektów - tłumaczy Krzysztof Zając z KSRH.

Kozienicka organizacja w ten sposób otrzyma niemal 200 tys. zł. To już drugi, dwuletni projekt stowarzyszenia, który został dofinansowany z FIO w ciągu ostatnich pięciu lat. Kolejne ponad 30 tys. pozyskała z budżetu gminy Kozienice, a ciągle czeka na rozstrzygnięcia konkursów w Ministerstwie Obrony Narodowej i urzędzie marszałkowskim.

Co w ramach projektu? Masa atrakcji

W ramach realizowanego projektu, w latach 2016-2017 stowarzyszenie zamierza zrealizować szereg różnorakich przedsięwzięć, w tym: dwie wielkie inscenizacje w Ryczywole, dwa kolejne Marsze Szlakiem Bojowym 31. Pułku Strzelców Kaniowskich w Powiecie Kozienickim, zorganizować minimum 15 lekcji historycznych w szkołach i instytucjach kultury, 6 uroczystości patriotyczno-kombatanckich (Kozienice, Kociołki, Janików), a także opracować turystyczno-edukacyjny szlak historyczny pt: "Miejsca pamięci oraz bitew i potyczek gminy Kozienice".

Będą walki o Przedmoście

Jednym z największych zadań na ten rok jest rekonstrukcja "Przedmoście Maciejowickie 2016", która odbędzie się 11 września w Ryczywole. Organizatorzy przewidują udział około 200 rekonstruktorów i statystów, trzech samolotów, wyjątkową pirotechnikę, a także liczne historyczne pojazdy – motocykle, ciężarówki, czołgi.

Powstanie niezwykły szlak

- Przewidujemy ustawienie tablic informacyjnych w ośmiu wyznaczonych miejscach, a także wydanie tematycznego przewodnika - mówi o projekcie utworzenia szlaku po miejscach pamięci i bitew Krzysztof Zając.

Szlak będzie ogólnodostępny, tablice ustawiane będą w przestrzeni łatwo dostępnej dla wszystkich turystów. Przygotowywanie i ustawianie poszczególnych tablic prowadzone będzie sukcesywnie od czerwca do listopada.

- Pomysł wziął się z życia – do tej pory brak jest tego typu jednolitego i spójnego szlaku historycznego nie tylko na terenie gminy Kozienice, ale chyba i na całym południowym Mazowszu - tłumaczy Krzysztof Zając.

Gdzie staną tablice?

W miejscach upamiętniających historyczne wydarzenia:
- Wola Chodkowska - miejsce potyczki oddziału mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" 1 października 1939 r.;
- Ryczywół - okolice walk we wrześniu 1939 r.;
- Świerże Górne - miejsce bitwy powstańców styczniowych w 1863 r.;
- Nowa Wieś/Majdany (Łąki Rusin) - miejsce bitwy powstania listopadowego 1831;
- Kępa Bielańska - miejsce w którym stał most na Wiśle, tzw. "Przedmoście Maciejowickie", gdzie toczyły się zacięte walki o przeprawę 8-9 września 1939 r.;
- Kozienice - miejsce bitwy Stefana Czarnieckiego nad Jeziorem Kozienickim 1656 r.;
- okolice Kępy Wólczyńskiej, Samwodzia, Kępeczek - miejsce zaciętych walk podczas I wojny światowej 1914 r.;
- Cztery Kopce - miejsce walk i leśnego cmentarza wojennego, gdzie pochowani są m.in. żołnierze 31. Pułku Strzelców Kaniowskich.

Kozienice - dawniej i dziś

W 2017 r. stowarzyszenie planuje również opracować i wydać albumu ze zdjęciami pt. "Ziemia Kozienicka - dawniej i dziś na fotografii". Znajdziemy tam stare zdjęcia różnych miejsc z terenu gminy Kozienice i ich współczesne odpowiedniki, jak również fotokolaże i współczesne odtworzenie scenek zatrzymanych w obiektywie fotografa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie