MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w regionie radomskim

Agnieszka Rudnicka
Kościół ewangelicko- augsburski w Radomiu.
Kościół ewangelicko- augsburski w Radomiu. Archiwum
Trochę inaczej niż w Kościele Katolickim, wśród ciszy i refleksji przebiega czas Świąt Wielkanocnych w Kościele Ewangelicko- Augsburskim.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Tu wszystko sprowadza się do tajemnicy życia i śmierci. Aż do niedzieli wielkanocnej w kościołach w całym kraju dominuje odcień czerni, krzyż przesłonięty jest kirem na znak żałoby, a dzwony kościelne zabrzmią dopiero w Dzień Zmartwychwstania.

Wielki Piątek i Sobota

W Wielki Piątek przystępuje się do Komunii Świętej, a w wielu kościołach odprawia się tego dnia dwa nabożeństwa. Ewangelicy nie adorują Grobów Pańskich, nie biorą też udziału w drogach krzyżowych. Największą uwagę poświęcają analizie tekstów biblijnych, kontemplowaniu Słowa Bożego, ciszy, skupieniu, dlatego w ewangelickich domach w Wielki Piątek nie ogląda się telewizji, nie sprząta i nie robi zakupów ani innych prac. Post nie jest teoretycznie nakazany, ale wielu wiernych z własnej woli go zachowuje. Wyznawcy uzyskują na ten dzień urlop. W państwach o tradycji protestanckiej Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

W Wielką Sobotę oficjalnie nie święci się pokarmów ani nie przygotowuje święconek. Dopiero w niedzielę, przed spożyciem śniadania wielkanocnego samodzielnie błogosławi się pokarm oraz, zależnie od tradycji rodzinnej- dzieli „ jajeczkiem”.

Nocne czuwanie

Noc przed Zmartwychwstaniem jest szczególnie ważną porą- wierni czuwają, często także w kościołach. Jednym z takich osobliwych spotkań jest „ Bezsenna Noc” w kościele ewangelickim w Skoczowie, na którą rokrocznie zjeżdża się od 600 do 800 młodych wyznawców. Śpiewając pasyjne pieśni, kontemplując teksty biblijne w spokoju oczekują na Zmartwychwstanie. Pierwsza część spotkania ma charakter żałobny, druga, po północy- radosny.

W niedzielę wielkanocną można iść na „ jutrznię”- poranne nabożeństwo i dopiero potem zaczyna się czas pełen wesołego świętowania. Dwa dni wolnego są już, tak jak w całym kraju- bardziej swobodne, radosne, „ odrodzone”.
W 2019 r. w Polsce mieliśmy 61 188 wiernych wyznania ewangelicko- augsburskiego. W samym Radomiu parafia liczyła na ten czas 100 członków.

Obecnie najbliższe nam miejsca w Polsce, posiadające parafie ewangelickie to: Radom, Kielce (kościół filialny), Konstancin Jeziorna, Parafia Ewangelicko- Metodyczna w Klarysewie, parafia w Żyrardowie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie