Wielki ruch na lotnisku w Radomiu. Lądują awionetki, bo......

  Wielki ruch na lotnisku w Radomiu. Lądują awionetki, bo... nie ma opłat!

  ik

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Na Sadkowie wylądował między innymi samolot kontrolno – pomiarowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nazywany Papugą.

  Na Sadkowie wylądował między innymi samolot kontrolno – pomiarowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nazywany Papugą. ©Port Lotniczy Radom

  Piloci małych samolotów wybierają radomskie lotnisko. Spółka Port Lotniczy Radom dopiero czeka na zatwierdzenie tabeli opłat, a zajmuje się tym Urząd Lotnictwa Cywilnego.
  Na Sadkowie wylądował między innymi samolot kontrolno – pomiarowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nazywany Papugą.

  Na Sadkowie wylądował między innymi samolot kontrolno – pomiarowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nazywany Papugą. ©Port Lotniczy Radom

  Bez czarterów i rejsów

  Bez czarterów i rejsów


  Póki co cywilny port na Sadkowie może przyjmować tylko samoloty tak zwanego lotnictwa ogólnego, czyli wszystkie poza czarterami i statkami rejsowymi. Lotnisko nie ma bowiem radiolatani DVOR/DME. Ta ma być gotowa jesienią. Jak informował zarząd spółki podpisano już umowy z dwoma przewoźnikami. Jeden z nich to 4You Airlines, której udziałowcem jest właściciel biura podróży Alfa Star. W tym roku jednak samoloty tej linii na Sadkowie się nie pojawią. Tworzona jest właśnie zimowa siatka połączeń, będzie obowiązywała od listopada tego roku do kwietnia 2015 roku. Nie ma w niej Radomia. Drugą umowę Port Lotniczy podpisał z niskokosztowym przewoźnikiem. Ale póki co jego nazwa i ewentualne miasta, do których ma wozić pasażerów z Radomia objęta jest tajemnicą.  Około 15 cywilnych operacji lotniczych odbywa się dziennie na radomskim lotnisku. Do lądowania schodzą głownie awionetki. Ale na Sadkowie siadał też między innymi Piaggio P.180 Avanti, należący do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

  W maju Port Lotniczy Radom dostał certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego i został wpisany do rejestru cywilnych lotnisk. Pierwszy cywilny samolot wylądował na Sadkowie 7 czerwca, za sterami siedział radomski radny Wiesław Wędzonka.

  AWIONETKI NA SADKOWIE

  Od tego czasu na Sadkowie zrobił się ruch. Cywilne samoloty, głownie małe, prywatne awionetki lądują i startują codziennie. To samoloty tak zwanego lotnictwa ogólnego.

  - Każdego dnia mamy około 15 operacji lotniczych - mówi Kajetan Orzeł, rzecznik prasowy spółki Port Lotniczy Radom.

  Jak mówi Kajetan Orzeł służby operacyjne Portu Lotniczego Radom zajęcie mają przez cały dzień. Lotnisko korzysta z wojskowej wieży kontroli lotów, ale cywilne statki powietrzne obsługują przedstawiciele służby AFIS radomskiego lotniska.

  W środę na przykład na Sadkowie wylądował specjalny samolot Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. To samolot kontrolno - pomiarowy, potocznie nazywany "Papugą". Dokonał oblotu procedury podejścia GNSS na radomskim lotnisku.

  Z kolei w środę i w czwartek na Sadkowie usiadł samolot Piaggio P.180 Avanti, należący do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za każdy razem przylatywał po chorych, których transportowano do szpitali w kraju. Cywilne loty na Sadkowie odbywają się w godzinach od 8 do 20. Port ma bowiem zgodę na działanie od świtu do zmierzchu. Co nie znaczy, że na Sadkowie nie odbywają się także nocne loty.

  - Ale to już wojskowe operacje - zaznacza Kajetan Orzeł.

  BEZ TABELI, BEZ OPŁAT

  Pytamy, czy radomskie lotnisko zarabia na tych operacjach lotniczych? Okazuje się, że na razie nie można pobierać żadnych opłat, bo Sadków nie ma zatwierdzonej tabeli opłat lotniskowych.

  - W maju złożyliśmy do prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego projekt tabeli opłat lotniskowych. Urząd ma 40 dni na wniesienie do niej zastrzeżeń, jeśli ich nie będzie opłaty zaczną obowiązywać - wyjaśnia Kajetan Orzeł.

  Póki co piloci mają więc całą obsługę za darmo. Są sprowadzani na ziemię, bez opłat korzystają też z płyty postojowej. Płaca oczywiście tylko za paliwo.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z RADOMIA

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy:

  Wideo