MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenne prace w ogrodzie

ATA
Aby nasturcje były tak piękne na początku lata trzeba je już wysiać.
Aby nasturcje były tak piękne na początku lata trzeba je już wysiać. M. Stępnik
Druga połowa kwietnia, to czas na ochronę drzew owocowych przed chorobami i szkodnikami. Wysiewamy i wysadzamy również warzywa oraz kwiaty.

- Najważniejsza o tej porze roku i przy takiej pogodzie jest ochrona drzew owocowych. Zagrożenie dla jabłoni to parch, przed którym ochroni oprysk preparatami chemicznymi na przykład Score, Kaptan czy Dithane. Może też zaatakować szkodnik zjadający pąki o nazwie kwieciak, zwalcza się go preparatem Decis - informuje Edward Galus, zastępca dyrektora Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni w Kielcach. - Na wiśniach może się pojawić drobna plamistość. Zapobiegamy jej przy pomocy oprysku Topsinem.

Zagrożone są także truskawki, najniebezpieczniejsza dla owoców jest szara pleśń, która może całkowicie zniszczyć plony. Pierwszy oprysk wykonujemy na początku kwitnienia roślin - jeśli mamy je pod włókniną, to pączki mogą pękać lada dzień, następny zabieg jest w czasie kwitnienia a trzeci pod jego koniec. Możemy użyć preparatów Smith czy Teldor.

Czosnek na parcha

Między rzędami truskawek można wysadzić czosnek, którego sąsiedztwo i wydzielane związki chemiczne ograniczają atak choroby. Wskazane jest także wyściółkowanie międzyrzędzi słomą.

Młode drzewka owocowe nawozimy po 4-5 tygodniach od wsadzenia, nie zapominamy o nawozie z dodatkiem potasu, który wpływa na obfitość kwitnienia i zawiązywanie pąków.

W warzywniku wysiewamy buraczki i szpinak. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to jak najszybciej trzeba wysiać marchewkę, pietruszkę, koperek i rzodkiewkę. Wysadzamy rozsadę kapustnych, a także pory i selery.

Można zakładać już tunele foliowe i sadzić w nich pod koniec kwietnia pomidory i ogórki, dla papryki czy bakłażanów jest za wcześnie. Pod agrowłókniną możemy wysiać kukurydze cukrową.

Kwietne siewy

Na rabatach wysiewamy nagietki, godecje, groszek pachnący, a na rozsadniku astry.
Z piwnicy wyciągamy mieczyki, mieczyki abisyńskie, galtonie, krokosmie i ich cebule wysadzamy do gruntu. Pod koniec kwietnia na grządkach umieszczamy karpy dalii. Dalie i kanny można również wysadzić do pojemników, trzymać je w ciepłym pomieszczeniu, a do gruntu przenieść w drugiej połowie maja a wówczas wcześniej zakwitną.

Pamiętamy przy ścinaniu tulipanów do wazonu o zostawieniu jednego liścia, który zapewni cebuli odżywianie, nie dopuszczamy także do przekwitnięcia kwiatów i zawiązywania nasion. Nawozimy po raz drugi wszystkie rośliny cebulowe kwitnące wiosną.

Kto lubi zioła, to większość z nich już może wsadzić w ogrodzie. Za wcześnie jest tylko dla bazylii, majeranku i cząbru, te gatunki są wrażliwe na przymrozki i trzeba z nimi poczekać do drugiej polowy maja.

Na balkonie sadzimy bratki, niezapominajki, stokrotki, na inne kwiaty jest za wcześnie, bo mróz może je zniszczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wiosenne prace w ogrodzie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie