Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witaj szkoło

Kamil Wojtczak
Wystarczy trochę pracy i odrobina fantazji, aby szkolne biurko przestało kojarzyć się dziecku wyłącznie z nudnym odrabianiem lekcji.
Wystarczy trochę pracy i odrobina fantazji, aby szkolne biurko przestało kojarzyć się dziecku wyłącznie z nudnym odrabianiem lekcji.
Jak szybko i łatwo zamienić stare biurko w kolorowy kącik do nauki? Koniec wakacji zbliża się nieubłaganie.

Czas więc, by zacząć myśleć o powrocie do szkoły. W natłoku spraw związanych z kompletowaniem szkolnej wyprawki, warto zastanowić się nad odświeżeniem pokoju dziecięcego, a zwłaszcza kącika do nauki.

Odnowienie podniszczonego biurka nie jest trudne, a przyjazne otoczenie sprawi, że nasz mały uczeń poczuje przypływ energii do pracy. Często wychodzimy z założenia, że biurko czy regał na książki mają dopiero 2-3 lata i nie ma potrzeby zmieniać ich na nowe. I słusznie. Czasem wystarczy lakier lub emalia do drewna oraz odrobina wyobraźni, by niewielkim nakładem sił i kosztów stworzyć naszemu dziecku zupełnie nowy kącik do nauki, w jego ulubionych kolorach.

Powtarzamy malowanie

Biurko lub szafkę z surowego drewna zabezpieczamy lakierem lub bejcą. Przy tej okazji warto zastanowić się nad atrakcyjną dla dziecka dekoracją. Nie musimy przy tym rezygnować z charakterystycznego dla drewna rysunku słojów. Wystarczy wykorzystać wodorozcieńczalny lakier w wybranym kolorze, który jednocześnie zabezpiecza drewno, jak również nadaje kolor.
Powierzchnię, którą chcemy polakierować oczyszczamy, a do lakierowania pierwszej warstwy rozcieńczamy lakier z wodą w stosunku 1:1. Po wyschnięciu (ok. 6-10 godzin) delikatnie szlifujemy całą powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym (grubość ziarna 180-220), zawsze wzdłuż słojów drewna. Po oczyszczeniu powierzchni z pyłu malujemy całość lakierem już bez rozcieńczania.

Po wyschnięciu jeszcze raz delikatnie szlifujemy całość drobnoziarnistym papierem ściernym. Na koniec nakładamy warstwę bezbarwnego lakieru, w celu utwardzenia i zabezpieczenia powierzchni. Jeśli chcemy odnowić już pomalowany mebel, musimy postępować tak samo, tyle że na początku czeka nas zeszlifowanie starej warstwy lakieru.

Meble z płyty pilśniowej albo drewniane, malowane lub lakierowane na wysoki połysk, nie mają charakterystycznej dla drewna faktury słojów. Dlatego w tym przypadku zamiast lakieru można z powodzeniem zastosować półmatową emalię. Oczyszczamy powierzchnię, którą chcemy malować. Trzeba dokładnie zeszlifować stare warstwy lakieru lub farby. Nakładamy pierwszą warstwę emalii.

Po wyschnięciu (kilkanaście godzin) całą powierzchnię delikatnie szlifujemy drobnoziarnistym papierem ściernym. Na koniec nakładamy drugą warstwę emalii.

Kolorowe wzory

Możemy też wykonać kolorowe wzory, które dodatkowo uatrakcyjnią wygląd odnawianego mebla. Sprawmy dodatkową przyjemność naszemu dziecku ozdabiając biurko ulubionym motywem: postacią z bajki, samolotem, czy kwiatowymi ornamentami. Wzory można wykonać samodzielnie lub skorzystać z gotowych szablonów dostępnych w sklepach.

Warto sprawdzić, czy lakiery, których zamierzamy użyć posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Produkty z taką rekomendacją spełniające restrykcyjne wymogi dotyczące ochrony przed alergią. Nie zawierają substancji uczulających, w tym rozpuszczalników i amoniaku, dzięki czemu mogą być używane do malowania mebli w pokojach dziecięcych oraz wszędzie tam gdzie nie powinny występować czynniki alergizujące. Na zdjęciach prezentujemy pomysły marki "Beckers" na to, jak można odmienić wygląd zwykłego mebla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Witaj szkoło - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie