Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce duże zmiany w przeglądach aut. Sprawdź nowe przepisy

Mateusz Kaluga
Diagnosta Jacek Bulsa wraz z Jakubem Chełmińskim, uczniem radomskiej "Samochodówki" wykonują badanie diagnostyczne.
Diagnosta Jacek Bulsa wraz z Jakubem Chełmińskim, uczniem radomskiej "Samochodówki" wykonują badanie diagnostyczne. Tadeusz Klocek
Przepisy będą bardziej restrykcyjne, a kierowcy odczują je nie tylko w portfelu. Skorzystają mechanicy?

Duże zmiany czekają kierowców po wejściu w życie nowych przepisów, dotyczące przeglądów technicznych pojazdów. Od 16 listopada wielu z nich będzie miało nieco utrudnione życie.

Zapłacimy z góry

Od 13 listopada wejdą w życie przepisy nakazujące uiszczanie płatności za przegląd techniczny auta, z góry. Co to oznacza w praktyce?

Jeśli jesteś posiadaczem względnie nowego auta, zmiana nie będzie drastyczna. Obawiać mogą się kierowcy starych samochodów, dla których uzyskanie pozytywnego wyniku badania technicznego graniczyło z cudem. Obecna zmiana ma usprawnić pracę stacjom diagnostycznym.

Opłata za przegląd techniczny (obecnie dla aut osobowych jest to 98 złotych) będzie pobierana z góry i to bez względu na wynik badania. Oznacza to, że wynik negatywny będzie wpisywany w system online i widoczny dla wszystkich stacji kontroli pojazdów.
Jak zapowiada rząd, ma to pomóc w eliminacji nieuczciwego „dogadywania się” z diagnostą i wpisywaniu pozytywnego wyniku za łapówkę. - Opłata ma być z góry, bo płacimy za wykonywane czynności diagnostyczne, a nie za stempel w dowodzie rejestracyjnym. To na pewno jest mała zmiana na plus - uważa Jacek Bulsa, jeden z diagnostów z Zespołu Szkół Samochodowych z Radomia.

Jak będzie wyglądał przegląd?

Samo badanie pojazdu bardzo nie ulegnie zmianie, ale będzie więcej czynności przed przystąpieniem do niego.
- Przegląd rozpoczniemy od sprawdzenia oraz porównania parametrów samochodu w Centralnej Bazie Danych. To wszystko musi się zgadzać i wtedy będziemy mogli przystąpić do badania - opowiadał nam Jacek Bulsa.

16 specjalnych stacji

W projekcie noweli o zmianach w systemie badań technicznych pojazdów zaproponowano również , aby właściciel pojazdu, który nie przeprowadził w wyznaczonym terminie badań, miał dodatkowo 30 dni na wykonanie badania technicznego bez ponoszenia konsekwencji. Po tym terminie badanie techniczne będzie można wykonać tylko w wyznaczonej stacji kontroli pojazdów Transportowego Dozoru Technicznego. Najprawdopodobniej ma powstać 16 takich stacji, czyli... jedna na województwo.

Informacje online

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPIK)docelowo będzie skupiać w swoich bazach danych wszystkie informacje w jednym miejscu, co znacznie może ułatwić sprawę chociażby stacjom diagnostycznym. Wszystkie okręgowe stacje kontroli pojazdów będą podlegały pod Transportowy Urząd Techniczny.

Dodatkowe kategorie

Po uruchomieniu możliwości sprawdzenia liczby swoich punktów karnych, rząd planuje wprowadzenie opcji „Mój Pojazd”, która zawierałaby informacje o przebytych przeglądach technicznych, ich decyzjach i ewentualnych powodów wyników negatywnych. Byłaby to również pomoc dla policji, która miałaby dostęp do tych danych i sprawdzała ich zgodność w trakcie kontroli drogowej.
Dodatkowo rząd planuje również wprowadzenie kategorii „Moje Uprawnienia” zawierającej wszystkie kategorie prawa jazdy jakie posiadamy z przypisami (na przykład o konieczności prowadzenia pojazdów w okularach bądź soczewkach).

Opłaty dla spóźnialskich

W jednym z aktów wykonawczych do projektu ustawy zaproponowano zmianę opłat za wykonanie badania technicznego pojazdu w terminie późniejszym niż 30 dni po wyznaczonej dacie. W przypadku samochodu osobowego ma to być 252 złotych.

Co grozi za brak ważnego badania?

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to konsekwencja braku ważnego badania technicznego pojazdu.
W ubiegłym roku policjanci w Polsce w wyniku przeprowadzanych kontroli na drodze, zatrzymali ponad 425 tysięcy dowodów rejestracyjnych pojazdów, które zagrażały bezpieczeństwu ruchu drogowego, porządkowi na drodze i środowisku naturalnemu. Prawie 152 tysięcy spośród tych pojazdów nie miało ważnych badań technicznych.

Zobacz też: Już wkrótce zmiany w przeglądach. Co czeka kierowców? (TVN Turbo/x-link)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie