Wkrótce ruszają zapisy do przedszkoli. Koniec z zasadą "kto pierwszy ten lepszy"

/sok/
- Warto zapisać dziecko do przedszkola, może tu rozwijać się w gronie rówieśników – mówi pani Eliza, odbierająca z przedszkola córkę Laurę.
- Warto zapisać dziecko do przedszkola, może tu rozwijać się w gronie rówieśników – mówi pani Eliza, odbierająca z przedszkola córkę Laurę.
Od 25 marca w Radomiu trzeba zalogować się do systemu, by zapisać nowego przedszkolaka

Leszek Pożyczka, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Radomiu:

- Z poprzednich lat wiemy, że miejsc w przedszkolach radomskich nie powinno zabraknąć. Przygotowaliśmy prawie 3900 miejsc. Trzeba pamiętać, że są ustalone kryteria przyjęć i według nich będą rozpatrywane podania od rodziców.

Kryteria naboru

Kryteria naboru

Podczas rozpatrywania wniosków o przyjęcie dziecka do przedszkola decydują kryteria naboru. Trzy wyznaczył Minister Edukacji Narodowej i preferowane są:
1. Dziecko matki lub ojca samotnie je wychowującego
2. Dziecko matki lub ojca, wobec którego orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy lub niezdolność do samodzielnej egzystencji
3. Dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej
Kryteria dodatkowe w przedszkolach prowadzonych przez Miasto Radom:
1. Dziecko, którego rodzic/opiekun prawny złożył roczne zeznanie podatkowe PIT za 2012 r. w Urzędzie Skarbowym, w którym podatnikiem jest osoba zamieszkała w Radomiu
5. Dziecko, którego obydwoje rodzice/ opiekunowie prawni są zatrudnieni na umowę o pracę, prowadzą własną działalność gospodarczą, lub studiują w systemie dziennym
6. Dziecko, które będzie korzystało z pełnej oferty przedszkola (powyżej 8 godzin)
7. Dziecko, którego rodzeństwo ma orzeczoną niepełnosprawność (do lat 16) lub umiarkowany stopień niepełnosprawności (powyżej 16 lat)
8. Dziecko z rodziny wielodzietnej (troje i więcej dzieci)

Uwaga rodzice, rozpoczynają się zapisy do przedszkoli na rok szkolny 2013/2014 w Radomiu. Nie ma reguły: "kto pierwszy ten lepszy", bo o przyjęciu będą decydować wyznaczone wcześniej kryteria.

Najłatwiejszą procedurę mieli rodzice tych maluchów, które już dziś chodzą do przedszkoli. Będą mieli trzy dni - od 20 do 23 marca, by potwierdzić, że w kolejnym roku ich pociecha też będzie chodzić do przedszkola.

- Rodzice muszą złożyć pisemną wolę kontynuacji w macierzystym przedszkolu. To proste oświadczenie - wyjaśnia Leszek Pożyczka, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Radomiu.

ZAPISY PRZEZ INTERNET

Więcej zachodu mają ci rodzice, którzy zapisują swoje dziecko po raz pierwszy. Są to zwykle to rodzice trzylatków. Wzorem lat ubiegłych rekrutacja będzie odbywała się przy wsparciu systemu elektronicznego z wykorzystaniem jednolitych kryteriów naboru.

Jak należy zapisać dziecko? Zainteresowany rodzic musi wejść na stronę: https://radom.przedszkola.vnabor.pl. Tam się zaloguje, jest tam zamieszczony formularz zgłoszeniowy. Rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do maksymalnie 5 wybranych przez siebie przedszkoli. Ich listę układają według swoich preferencji.

- Na pierwszym miejscu należy wpisać to przedszkole, które najbardziej odpowiada rodzicom. Jeśli po zakończeniu zapisów nie będzie już tam miejsc, system automatycznie skieruje dziecko do kolejnego preferowanego przedszkola ze wskazanej listy pięciu placówek - dodaje Leszek Pożyczka.

Na stronę można logować się z domowego komputera. Jeśli ktoś nie ma sieci w domu, może to zrobić z przedszkola, pracownicy udostępnią sprzęt i pomogą w rejestracji.

CZAS DO 12 KWIETNIA

Zapisy zaczną się 25 marca, a ostatnie zgłoszenia będą przyjmowane 12 kwietnia do godziny 12.00. Następnie 17 kwietnia będą ogłoszone listy dzieci zakwalifikowanych do przedszkoli. Od 17 do 25 kwietnia rodzice muszą potwierdzić wolę zapisania dziecka, będą podpisywać umowy z przedszkolem, w którym dziecko znalazło miejsce w trakcie rekrutacji. Nie podpisanie umowy w tym terminie jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca w przedszkolu.
Wyniki naboru można sprawdzić na stronie internetowej dla rodziców oraz w przedszkolach.

System przyjęć w Radomiu preferuje te dzieci, które są samotnie wychowywane przez matki, lub ojców. Ponadto liczy się też, czy oboje rodziców pracują, czy dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność, a także czy mieszka na terenie Radomia, czy tu rozlicza się z urzędem skarbowym.

W przedszkolach publicznych jest prawie 3900 miejsc. To powinno wystarczyć, choć nie koniecznie w wymarzonej przez rodziców placówce.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie