MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce w Polsce zacznie obowiązywać czterodniowy tydzień pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dokonało wstępnych analiz

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dokonało analiz, z których wynika, że 4-dniowy tydzień pracy byłby prostszy do wprowadzenia niż skrócenie wymiaru godzin z 40 do 35. Pomysły z tym związane budzą coraz większe emocje. – Z naszego badania wynika, że nawet 66 proc. Polaków jest za wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Z kolei 19 proc. jest przeciwna takiemu rozwiązaniu – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Wojciech Mulik, ClickMeeting.

Spis treści

Nawet 70 proc. osób twierdzi, że pracujemy więcej, a 18 proc. sądzi, że tyle samo, co inni Europejczycy.
66 proc. Polaków opowiada się za wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy, a 19 proc. osób jest przeciwko takiemu rozwiązaniu. Z kolei 15 proc. ankietowanych nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania. Arkadiusz Wojtasiewicz/ Polska Press

Czterodniowy tydzień pracy także w Polsce?

Idea skrócenia czasu, w którym wykonujemy obowiązki służbowe, budzi w Polsce coraz większe emocje. Ze wstępnych analiz dokonanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że model 4-dniowego tygodnia pracy byłby łatwiejszy do wdrożenia niż skrócenie tygodniowego wymiaru godzin z 40 do 35. Szefowa resortu, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zapewnia, że w obu wariantach zachowalibyśmy obecny poziom wynagrodzeń.

– Z naszego badania wynika, że nawet 66 proc. Polaków jest za wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Z kolei 19 proc. jest przeciwna takiemu rozwiązaniu – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Wojciech Mulik, ClickMeeting.

Jednocześnie nie ukrywa, że autorów zaskoczyła liczba osób przeciwnych czterodniowemu tygodniowi pracy. – Z pewnością wynika to z tego, że w wielu branżach jakiekolwiek skrócenie tygodnia pracy będzie wymagało wprowadzenia różnych rozwiązań – mówi i dodaje, że w części branż takie rozwiązanie wiązałoby się na pewno z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników.

Polacy za wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy
Z badania wynika, że niemal 70 proc. Polaków entuzjastycznie przyjmuje pomysł przejścia na 4-dniowy tydzień pracy. ClickMeeting

Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że pracujemy więcej niż Europejczycy

Nawet 70 proc. osób twierdzi, że pracujemy więcej, a 18 proc. sądzi, że tyle samo, co inni Europejczycy. Z kolei 8 proc. nie jest pewna swojej opinii, a zaledwie 5 proc. uważa, że jako naród pracujemy mniej niż inni.

– Dyskusja na temat czterodniowego tygodnia pracy dopiero się rozpoczęła ale sam fakt rozpoczęcia jest istotny, ponieważ zgodnie z naszym badaniem, nawet 7 na 10 Polaków uważa, że pracujemy więcej niż inni Europejczycy.

Czy 4-dniowy tydzień pracy wpłynąłby na poziom obciążenia obowiązkami zawodowymi? – Nawet 65 proc. Polaków przyznaje, ze z powodu skrócenia czasu pracy możemy odczuwać większą satysfakcję. Natomiast jednocześnie 30 proc. ankietowanych w naszym badaniu bierze pod uwagę fakt, że może się to wiązać z większą liczbą obowiązków do wykonania w ciągu dnia pracy – mówi.

Jednocześnie najwięcej, bo 53 proc. ankietowanych sądzi, że przy takim rozwiązaniu liczba naszych zadań do wykonania w trakcie dnia pozostałaby bez zmian. Jednak 29 proc. uważa, że ich liczba by się zwiększyła. Zdaniem 12 proc. badanych moglibyśmy mieć mniej obowiązków służbowych, natomiast 6 proc. nie ma zdania w tej kwestii. Pomocna w ograniczeniu ich ilości mogłaby być automatyzacja, która zdaniem 80 proc. badanych pomaga wykonywać zadania w firmach.

Z kolei 4 proc. ankietowanych sądzi, że utrudnia ona pracę, a zdaniem 8 proc. nie ma ona wpływu na wykonywanie obowiązków. Opinii w tej kwestii nie ma 8 proc. badanych pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wkrótce w Polsce zacznie obowiązywać czterodniowy tydzień pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dokonało wstępnych analiz - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie