Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włoch Alessandro Grego, laureatem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego. Zwyciężył w Radomiu

Barbara Koś
Barbara Koś
Alessandro Grego
Alessandro Grego Tadeusz Klocek
Włoch, Alessandro Grego, autor utworu "El mar de l'eterno" został laureatem V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego Arboretum. Finał konkursu odbył się w sobotę, 9 grudnia, w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu.

Włoch Alessandro Grego, laureatem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego. Zwyciężył w Radomiu

W tym roku Arboretum wróciło do Radomia po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią oraz śmiercią Krzysztofa Pendereckiego – patrona i głównego jurora konkursu. Podkreślali to podczas powitania gości i widzów koncertu Natalia Dąbrówka, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej, będącej organizatorem konkursu i prowadzący koncert Jakub Mitek.

Pamiętam słowa Krzysztofa Pendereckiego, który stwierdził, że Radom jest najlepszym miejscem do organizacji tego konkursu. Cieszę się, że nasze miasto może być miejscem, w którym w sposób szczególny wspominamy wielkiego polskiego kompozytora. Słowa maestro są dla mnie też wielkim zobowiązaniem, do tego by rozwijać radomską kulturę, a przede wszystkim rozwój młodych talentów

– mówił prezydent Radomia, Radosław Witkowski.

Natalia Dąbrówka odczytała list od Elżbiety Pendereckiej z podziękowaniami dla wszystkich, którzy przyczynili się do kontynuowania konkursu.

W rolę przewodniczącej jury objęła uczennica profesora Pendereckiego i ważna postać polskiej kultury muzycznej, Joanna Wnuk-Nazarowa. Całe jury pilnie śledziło teraz prezentowane utwory, by w drugiej części wieczoru wydać ostateczny werdykt.

W tym roku kompozytorzy z całego świata zgłosili do konkursu 94 partytury. Jurorzy zakwalifikowali do ścisłego finału sześć z nich.

Prezentowała je Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcja Szymona Morusa.

Były to kompozycje: Oscar Colomina i Bosch (Hiszpania) "Open the curtains", Per Dybro Sorensen (Dania) "Clouds", Dorothee Eberhardt-Lutz (Niemcy) "Streicher pur for string orchestra", Alessandro Grego (Włochy) "El mar de l'eterno", Marcin Jachim (Polska) "Fantazja na orkiestrę smyczkową oraz Kornel Thomas (USA/Węgry) "Ice".

Były to trudne utwory autorów poszukujących wciąż nowych środków wyrazu, z czym jednak radomska orkiestra i jej dyrygent poradzili sobie wspaniale.

Następnie jury oddaliło się na naradę, a widzowie głosowali na wybrany przez siebie utwór . Robili to z zapałem, bo w niedługim czasie urna była pełna.

I wreszcie nadeszła najbardziej emocjonująca część wieczoru.

Protokół odczytała przewodnicząca jury konkursu prof. Joanna Wnuk - Nazarowa, która podziękowała jednocześnie władzom Radomia i Radomskiej Orkiestry Kameralnej za kontynuowanie dzieła Krzysztofa Pendereckiego. Specjalne wyrazy uznania skierowała pod adresem samej orkiestry i dyrygenta Szymona Morusa za znakomite, jej zdaniem, zagranie tych niełatwych utworów.

Pierwszą nagrodę zdobył Alessandro Grego z Włoch, drugie miejsce zajął Marcin Jachim z Polski, trzecie miejsce Oscar Colomina i Bosch z Hiszpanii.

Nagrodę publiczności - 5 tysięcy złotych - otrzymał Marcin Jachim. Wyniki głosowania publiczności przedstawiła Natalia Dąbrówka, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Przyznane zostały trzy nagrody regulaminowe: I nagroda: 30 tysięcy złotych, II nagroda: 10 tysięcy złotych i III nagroda - 5 tysięcy złotych.

Nagroda Elżbiety Pendereckiej w wysokości 2 tysięcy euro trafiła do Alessandro Grego z Włoch.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie