MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Włośnie w mięsie!

Agnieszka WITCZAK
Każda ubita w rzeźni świnia jest badana przez lekarza weterynarii.
Każda ubita w rzeźni świnia jest badana przez lekarza weterynarii. P. Mazur

Larwy, powodujące groźną chorobę - włośnicę - wykryli lekarze weterynarii podczas badania mięsa wieprzowego w jednej z ubojni pod Radomiem. Zakażone mięso zostało natychmiast zabezpieczone i nie trafiło do sprzedaży.

Do ubojni trafiły 22 świnie, wszystkie pochodziły z jednej chlewni, z terenu gminy Kowala. Podczas badania u jednej sztuki wykryto włośnie.

- Mięso zostało natychmiast zabezpieczone i nie trafiło do sprzedaży. Ostatni raz włośnicę na naszym terenie wykryliśmy cztery lata temu - mówi Aleksander Socha, powiatowy inspektor weterynarii w Radomiu.

Jak udało się ustalić, świnie zostały kupione kilka miesięcy temu w regionie Puław. W tej samej chlewni, z której pochodziła chora sztuka, rolnik trzyma jeszcze osiem warchlaków. Hodowca został poinformowany, że jeśli będzie zamierzał je sprzedać, ma obowiązek zawiadomić Powiatowy Inspektorat Weterynarii. Mięso musi być bardzo dokładnie przebadane, ponieważ istnieje przypuszczenie, że może być zakażone.

- Ostrzegam wszystkich, którzy kupują mięso niewiadomego pochodzenia, na targowiskach, z koszyczka czy nawet od zaprzyjaźnionego gospodarza. Najpierw należy je przebadać. Do ubojni trafia mięso przebadane, opieczętowane stemplem, jeśli kupimy taki towar, możemy być spokojni o swoje zdrowie - mówi powiatowy inspektor weterynarii.

Podstawowym sposobem zapobiegania zachorowaniom jest wykonywanie badań mięsa i eliminowanie tego, które zawiera larwy włośnia.

Objawy włośnicy:

Włośnica jest odzwierzęcą chorobą, która spowodowana jest spożyciem larw nicieni z rodzaju Trichinella. Może przebiegać bezobjawowo, ale mogą także pojawić się ciężkie objawy. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.
Najczęściej choroba zaczyna się zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego - bólem brzucha, nudnościami, wymiotami. Następnie mogą pojawić się: gorączka, bóle mięśniowe, ogólne rozbicie, pocenie się, obrzęki wokół oczu i powiek. Niekiedy może wystąpić wysypka, a nawet wybroczyny na skórze. Wszystkiemu mogą towarzyszyć zaburzenia układu oddechowego, krążenia i ośrodkowego układu nerwowego.
Choroba szerzy się wyłącznie poprzez spożycie mięsa i jego przetworów, zawierających larwy włośnia krętego. W Polsce najczęstszym źródłem zarażenia jest mięso wieprzowe i dzików, rzadziej nutrii.

Ciekawostka

Przyczyną śmierci genialnego kompozytora austriackiego Wolfganga Amadeusza Mozarta mogła być włośnica. Zmarł w wieku 35 lat. Gorączka, wysypka, obrzęk i bóle trwały 15 dni. Lekarze nie postawili dokładnej diagnozy. Najnowszą teorię wysnuł jeden ze specjalistów od chorób zakaźnych. Oparł się o świadectwa historyczne i zeznania żony kompozytora. "Co czuję?... Wieprzowe kotlety! Co za smak! Jem za twoje zdrowie" - pisał do swojej żony 44 dni przed swoją śmiercią Mozart. Mniej więcej tyle trwa okres wylęgania włośnicy. Chorobie towarzyszyły kłopoty z oddychaniem i zapalenie płuc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie