Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrzenie w radomskich szkołach: "nie manipulujmy faktami"

Redakcja
Fot. Archiwum
Prasownicy Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu zabrali glos w sprawie wygaszania szkoły.

"W związku z informacją o likwidacji ZSAiGŻ i licznymi artykułami prasowymi zawierającymi nieprawdziwe stwierdzenia i fakty, dotyczące naszej szkoły, chcieliśmy sprostować nieścisłości i przekłamania.

1. Nieprawdą jest, że Szkoła nie kształci w zawodach rolniczych i przez to utraciła swój charakter. Obecna klasyfikacja zawodów zalicza wszystkie kierunki kształcenia w naszej szkole jako właściwe dla Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

2. Nieprawdą jest, że tylko trzydziestu uczniów naszej szkoły mieszka na terenie Radomia. Aktualnie w szkole uczy się 482 uczniów w systemie dziennym, w tym 216 mieszka w Radomiu, co daje 44,2%.

3. Zdecydowana większość nauczycieli i pracowników szkoły mieszka na terenie miasta Radomia, dlatego uczniowie spoza Radomia przyczyniają do utrzymania miejsc pracy mieszkańcom miasta.

4. Z informacji uzyskanych od byłego dyrektora szkoły w miesiącu styczniu 2007 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił do Prezydenta Miasta Radomia o przejęcie ZSAiGŻ jako organ prowadzący. Na takie działania zezwala znowelizowana Ustawa o Systemie Oświaty. Obecnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest organem prowadzącym dla 45 szkół z całego kraju, które zostały przekazane na drodze porozumień z dotychczasowymi organami prowadzącymi. Marszałek Sejmiku Mazowieckiego prowadzi dwie szkoły podobnego typu w Wyszkowie. Jakie działania odnośnie naszej szkoły podjęto w tej sprawie?

5. Ponieważ w placówce występują wysokie koszty kształcenia, dlatego jesteśmy gotowi na wprowadzenie programu oszczędnościowego. A może organ prowadzący podjąłby działania zmierzające do przekazania szkoły do innego organu prowadzącego?

6. W ramach porozumienia Miasto przejęło od szkoły 68,5 ha ziemi w zamian za rozbudowę głównego budynku ( przygotowano projekt rozbudowy). Co z dotrzymaniem ustaleń zawartych w porozumieniu?

7. Nieprawdą jest, że tylko Zespół Szkół Budowlanych kształci specjalistów w dziedzinie architektury krajobrazu. Architektura krajobrazu istnieje w naszej szkole od 5 lat. Pierwsi w Radomiu utworzyliśmy ten kierunek, dysponując jako jedyna szkoła odpowiednią bazą dydaktyczną i wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną. Zespół Szkół Budowlanych realizował u nas grupowe zajęcia praktyczne oraz naukę jazdy ciągnikiem i powszechnie wiadomo, że od trzech lat nie prowadził naboru w tym zawodzie ze względu na brak bazy.

8. Dodatkowym argumentem, świadczącym o jakości naszego kształcenia są osiągnięcia uczniów na szczeblu ogólnopolskim. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie z naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim konkursie techników architektury krajobrazu, w którym zajęli 3 miejsce (na ponad 40 zgłoszonych placówek, w finale było 15).

9. Na jakość kształcenia ma wpływ nasze porozumienia z uczelniami wyższymi. Nawiązaliśmy współpracę np. z Politechniką Krakowską w celu przygotowania szkolnych programów nauczania pod względem merytorycznym. W tym roku na wykłady do szkoły przyjechał z wykładem profesor Piotr Patoczka, kierownik katedry projektowania architektury krajobrazu. Dziesięciu absolwentów naszej szkoły dostało się na studia na UMCS w Lublinie - architektura krajobrazu.

10. Uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa od lat należą do krajowej czołówki i w ubiegłym roku szkolnym zajęli I miejsce w finale Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.

11. Uczniowie corocznie uczestniczą i odnoszą sukcesy w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

12. W ubiegłym roku utworzyliśmy 5 klas pierwszych w systemie dziennym, co świadczy o zainteresowaniu naszą szkołą oraz proponowanymi zawodami.

13. Jesteśmy postrzegani jako Szkoła przyjazna dla uczniów, współpracujemy ze środowiskiem, organizując konkursy dla gimnazjów (gimnazjada, konkurs botaniczny i ekologiczny), podjęliśmy współpracę z Centrum Edukacji Ekologicznej i Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych oraz Politechniką Radomską i Wyższą Szkołą Ochrony Środowiska.

14. Od początku istnienia szkoły dbamy o stan budynków, sprzętu i terenu. Systematycznie modernizujemy placówkę. Przeprowadziliśmy termomodernizację budynku głównego, remont internatu i stołówki, pracowni dydaktycznych i sali gimnastycznej. Czy nie szkoda zainwestowanych środków?

Jesteśmy otwarci na merytoryczną dyskusję, ale nie zgadzamy się na manipulowanie faktami i pomijanie nas w istotnych dla nas decyzjach."

Z poważaniem
Joanna Baran

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie