MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wstępy 2024 w Skaryszewie. Wiemy jakie będą atrakcje na największych targach końskich w Europie

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Już za kilkanaście dni, 19 lutego, zgodnie z wielowiekową tradycją, rozpoczną się Wstępy 2024 – targi końskie w Skaryszewie.
Już za kilkanaście dni, 19 lutego, zgodnie z wielowiekową tradycją, rozpoczną się Wstępy 2024 – targi końskie w Skaryszewie.
Już w poniedziałek, 19 lutego w Skaryszewie rozpocznie się jedno z najbardziej wyjątkowych i największych wydarzeń targowych w Europie. To targi końskie.

Wstępy 2024 czyli 19 i 20 lutego będą Targi Końskie w Skaryszewie

Od setek lat na handlowanie końmi wyznaczony jest „wstępny” poniedziałek i wtorek. Wtedy do Skaryszewa przyjeżdżają hodowcy wierzchowców i kupcy. Jak co roku, na jedną z największych imprez targowych w Europie, na której handluje się końmi, wybierają się tysiące ludzi.

- Zapraszamy wszystkich do Skaryszewa na nasze Wstępy. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć konie i prawdziwą kulturę ludową. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym wystawę koni hodowlanych, Estradę Folkloru – mówi Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.

Gmina Skaryszew oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie są organizatorami Wstępów.

Atrakcje, które zachwycą każdego

Odwiedzający Wstępy będą mieli okazję podziwiać wystawę sztuki ludowej, pokazy koni hodowlanych oraz Aleję Twórców Ludowych. Miłośnicy muzyki ludowej z pewnością zostaną oczarowani przez Koncert na Estradzie Folkloru, gdzie wystąpią znani i cenieni artyści z całej radomszczyzny, a wśród nich jako gość specjalny – Kapela Jędrzej.

Nowości, które wzbogacą program

- W tym roku nasze Wstępy wzbogacą się o nowe, fascynujące atrakcje. Będziecie mieli okazję zobaczyć pokaz pracy podkuwacza koni, pokaz średniowiecznego kowalstwa, a nawet wybić własną monetę – Skaryszewski Denar. To niepowtarzalna okazja, by poczuć się częścią żywej historii – mówi - Daniel Rogala, dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie.

Wystawa "Koń w Sztuce Ludowej"

Zanim główne święto rozpocznie się na dobre, już 18 lutego o godzinie 18 organizatorzy zapraszają do siedziby Ośrodka Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 5 w Skaryszewie na wyjątkową wystawę „Koń w Sztuce Ludowej". Dzięki współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej i uprzejmości Ilony Jaroszek, dyrektor Muzeum, przybliżona zostanie historia, jak ważną rolę koń odgrywał w życiu i twórczości ludowej.

Wstępy w Skaryszewie to nie tylko targi, to święto kultury, tradycji i wspólnoty.

- Zapraszamy wszystkich – mieszkańców, turystów, pasjonatów historii i kultury – do wspólnego celebrowania tego niezwykłego wydarzenia. Przyjdźcie do Skaryszewa, by razem z nami odkrywać piękno polskiej tradycji i tworzyć niezapomniane wspomnienia – dodaje dyrektor Daniel Rogala.

Nie ma sprzedaży koni na rzeź

W ostatnich latach Skaryszewski Jarmark Koński Wstępy odbywa się na targowisku, przy ulicy Krasickiego. Od 2016 roku na Wstępach nie są wystawiane konie na rzeź. Organizatorzy chcą, by Wstępy były świętem koni, z pokazami, wystawami, konkursami, prezentacją szkół jeździeckich, hodowli.

Na jarmarku będzie okazja kupić sobie to, czego nie ma w żadnych galeriach handlowych. Można na miejscu zobaczyć, jak powstają przedmioty, nawiązać bezpośredni kontakt z twórcami, a nawet potargować się. To doskonały moment by wymienić doświadczenia między twórcami i zaopatrzyć się w niepowtarzalne przedmioty.

Od lat, Skaryszewskiemu Jarmarkowi Końskiemu Wstępy towarzyszy Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Licznie zgromadzona publiczność będzie podziwiać między innymi konie rasy wielkopolskiej, śląskiej, szlachetnej półkrwi i zimnokrwistej.

Skąd nazwa?

Jarmark Koński odbywa się nieprzerwanie od 1633 roku, a jego nazwa wywodzi się z przywileju targowego nadanego na najbliższy poniedziałek po niedzieli wstępnej Wielkiego Postu – stąd nazwa Wstępy. Do Skaryszewa przyjeżdżają rolnicy, hodowcy i eksporterzy z całego kraju, a także z zagranicy.

Program
18 luty niedziela

Godzina 18.00 Wystawa „Koń w sztuce ludowej” Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 5
19 luty, poniedziałek

  • Godzina 6.00 – 16.00 – prezentacja koni na targowisku miejskim, ulica Krasickiego 17
  • 7.00 – 16.00 Aleja Twórców Ludowych, ulica Mickiewicza
  • 10.00 - Oficjalne otwarcie Wstępów, estrada ulica kardynała Stefana Wyszyńskiego
  • 10.30 -15.00 Estrada Folkloru, ulica kardynała Stefana Wyszyńskiego
  • 12.00 – Pokaz musztry konnej, parking przy cmentarzu, ulica Partyzantów
  • 12.30 - IX Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych, parking przy cmentarzu, ulica Partyzantów
  • 14.40 – Pokaz hippoterapii, parking przy cmentarzu, ulica Partyzantów

20 luty, wtorek

  • 6.00 – 14.00 – prezentacja koni na targowisku miejskim, ulica Krasickiego 17
  • 7.00 – 14.00 Aleja Twórców Ludowych – ulica Mickiewicza
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie