Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstępy w Skaryszewie idą z duchem czasu. Nie było koni na rzeź i pikiet

Antoni Sokołowski
Kilkanaście tysięcy ludzi przewinęło się przez tegoroczne Wstępy w Skaryszewie, a było tylko 79 interwencji porządkowych.
Kilkanaście tysięcy ludzi przewinęło się przez tegoroczne Wstępy w Skaryszewie, a było tylko 79 interwencji porządkowych. Tadeusz Klocek
Prawie 300 koni różnych ras, 220 wystawców, kilkanaście tysięcy zwiedzających i tylko 50 mandatów karnych na uchybienia porządkowe - tak w skrócie wyglądały tegoroczne Wstępy. Głównym celem stawianym przez organizatorów targów końskich w Skaryszewie było wyeliminowanie sprzedaży koni na rzeź.

Na tegorocznym jarmarku końskim obowiązywał nowy regulamin, który powstał przy współpracy samorządu Skaryszewa z fundacją Centaurus. Jego przestrzegania pilnował Inspektorat Transportu Drogowego, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, Policja, Straż Pożarna, przedstawiciele lokalnego samorządu oraz członkowie fundacji prozwierzęcych.

CZYTAJ KONIECZNIE:

Bez taryfy ulgowej

Wprowadzenie nowej formuły sprawiło, że na teren jarmarku nie wpuszczono 70 pojazdów transportowych przewożących 140 koni. Głównymi przyczynami zawrócenia samochodów było przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej samochodów - 7,5 tony, oraz nieposiadanie odpowiednich oświadczeń lekarza weterynarii. Dla porównania w roku ubiegłym na Wstępy nie wpuszczono o wiele mniej zwierząt, było ich 79.

– Tegoroczna edycja Wstępów bardzo się zmieniła. Przedstawiciele służb porządkowych na terenie imprezy obecni byli w dużej liczbie. Przeprowadzali zarówno odprawy pojazdów na rogatkach wokół miasta, jak również patrolowali cały teren imprezy – podkreśla Norbert Ziemlicki, inspektor do spraw ochrony zwierząt fundacji Centaurus. – Dzięki temu targi przebiegły bez niebezpiecznych incydentów, w których mogliby ucierpieć zwiedzający lub obecni na targu aktywiści, a na teren jarmarku nie wpuszczono koni niespełniających wymagań stawianych w regulaminie – dodaje Ziemlicki.

Drugi dzień imprezy, 20 lutego, tradycyjnie jest dniem o wiele spokojniejszym od pierwszego. Liczba koni na jarmarku jest blisko dziesięć razy mniejsza – w poniedziałek było ich 264, natomiast we wtorek do Skaryszewa przyjechało 31 zwierząt.

Wstępy 2018 w Skaryszewie. Przez zakupem wierzchowca dobrze jest sprawdzić, jak zwierzę się porusza w biegu, czy nie kuleje, a potem można już się targować z właścicielem.

Wstępy 2018 w Skaryszewie. Ponad 300 koni wystawiono na sprz...

Pierwszy z wielu kroków

Jak podkreślają przedstawiciele fundacji Centaurus, praca przy organizacji targu oraz w trakcie imprezy, to nie koniec działań związanych z odmienieniem sposobu postrzegania skaryszewskich wstępów.

– Po zakończeniu Wstępów spotkamy się z burmistrzem Ireneuszem Kumięgą oraz przedstawicielami służb porządkowych w celu podsumowania tegorocznej imprezy. Wymienimy się wówczas naszymi uwagami oraz pomysłami na kolejne edycje targów. Nasza praca nie kończy się dziś w Skaryszewie. Będzie ona trwać dopóki nie zmienimy formuły innych targów w Polsce oraz nie nadamy koniu statusu zwierzęcia towarzyszącego – podkreśla Marek Pietrusiak, przedstawiciel fundacji Centaurus.

CZYTAJ TEŻ:

Podsumowanie policji

Policjanci z Radomia i ze Skaryszewa czuwali nad bezpieczeństwem podczas targów koni w dniach 19 i 20 lutego. Wśród tłumu odwiedzających końskie targi było też wielu policjantów po cywilnemu, którzy obserwowali uczestników tej imprezy. Wszyscy policjanci dbali o to, by impreza odbyła się bez zakłócania porządku.

- Wstępy 2018 przebiegły spokojnie, obyło się bez poważnych incydentów. Policjanci podczas 2 dni przeprowadzili 79 interwencji i wylegitymowali około 150 osób - informuje Justyna Leszczyńska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomiu.
Funkcjonariusze nałożyli ponad 50 mandatów karnych za wykroczenia porządkowe oraz wykroczenia w ruchu drogowym. Jak się dowiedzieliśmy - nie było żadnych zgłoszeń o złym traktowaniu zwierząt.

Podtrzymana tradycja

Tradycyjny jarmark konny Wstępy organizowany w Skaryszewie odbywał się bez przerwy od 1432 roku. Dziś ilość koni sukcesywnie maleje. Samorząd Skaryszewa realizuje działania zmierzające do zachowania tradycji i nadania jej nowego impulsu w postaci uczynienia ze Skaryszewa miasta przyjaznego koniom.

- Zmieniają się czasy i wrażliwość ludzi na traktowanie koni, musimy sprostać tym wyzwaniom - mówił burmistrz Ireneusz Kumięga na Wstępach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

POLECAMY RÓWNIEŻ:

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Otpo prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Zobacz piękne piłkarki na pięknych kartach kalendarza

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

Zobacz też: Wstępy 2018 w Skaryszewie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie