Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych. Rekordowa kwesta na szydłowieckim cmentarzu, zebrano ponad 9 tysięcy złotych

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Mieszkańcy chętnie wspomagali kwestę. Tu w roli wolontariuszy: radny powiatowy Sławomir Nojek (pierwszy z prawej) i społecznik oraz historyk Tomasz Jakubowski.
Mieszkańcy chętnie wspomagali kwestę. Tu w roli wolontariuszy: radny powiatowy Sławomir Nojek (pierwszy z prawej) i społecznik oraz historyk Tomasz Jakubowski. Archiwum prywatne
9.041 złotych oraz 2,5 euro – taki jest dochód z kwesty, która odbyła się w dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu w Szydłowcu. To rekordowy wynik od 2002 roku.
Wśród dotychczas kwestujących na szydłowieckim cmentarzu byli m.in. starosta powiatu Włodzimierz Górlicki (z prawej) i burmistrz Artur Ludew.

Szydłowiec. Trwa kwesta na cmentarzu na rzecz starych nagrobków

Głównym organizatorem kwesty było Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Szydłowca. Przez osiem godzin przy trzech bramach wejściowych na cmentarz kwestowało 50 wolontariuszy. Byli to przedstawiciele wspomnianego stowarzyszenia, ale również miejscowi samorządowcy, reprezentanci innych organizacji czy instytucji. Wynik środowej zbiórki przewyższył o ponad dwa tysiące złotych dotychczasowy rekordowy wynik z poprzedniego roku. Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację, odnowę starych pomników, nagrobków, płyt, figur oraz krzyży. Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli wiele z nich udaje się ocalić od zapomnienia czy nierzadko także dewastacji bądź kradzieży.

– Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim, którzy wsparli kwestę i pomogli w jej organizacji. Każdy, kto wpłacał pieniądze, otrzymywał broszurki ze zdjęciami pomników, które już w poprzednich latach zostały odnowione dzięki funduszom z kwest. Naszą akcję docenili nie tylko mieszkańcy, ale również przybysze z zewnątrz, odwiedzający tutejsze groby, a nie związani z naszym regionem – zaznacza Irena Przybyłowska-Hanusz, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Szydłowca.

Cmentarz przy ulicy Kamiennej liczy sobie około 200 lat, spoczywają tu między innymi polegli w czasie Powstania Styczniowego, I i II wojny światowej, ludzie zasłużeni dla miasta i regionu – dodaje Przybyłowska-Hanusz, która jest autorką książki o cmentarzu pod tytułem „Pomniki przeszłości Szydłowca”. Zakres kolejnych renowacji po tej kweście będzie znany już wkrótce. Przed rozpoczęciem prac stowarzyszenie zawsze uzgadnia je z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Echo Dnia Szydłowieckie

Zobacz także: Kwesta na cmentarzu w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie