Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w Kozienicach. Zakończyła się kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. Zebrano 12,5 tysiąca złotych

DL
Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej jak co roku byli organizatorami kwesty na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków znajdujących się na kozienickim cmentarzu.
Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej jak co roku byli organizatorami kwesty na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków znajdujących się na kozienickim cmentarzu. Damian Latos/Agencja Arpass
Uroczystość Wszystkich Świętych to moment zadumy, w którym oddajemy cześć swoim bliskim. Wielu ludzi odwiedzających kozienicki cmentarz zdecydowało się wesprzeć tegoroczną, dwunastą już kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków tutejszego cmentarza. Akcja odbyła się w piątek oraz w sobotę czyli Dzień Zaduszny.

Organizatorem kwesty po raz kolejny było Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej we współpracy z Kozienickim Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych oraz kozienickimi harcerzami.

Akcja w piątek rozpoczęła się już o godzinie 9:00 i potrwa do piętnastej. Prowadzona była przez dwa dni - do soboty 2 listopada. Można było wspierać renowację tutejszych historycznych nagrobków od godziny 9.30 do 14. Zainteresowanie akcją ze strony kozieniczan także i tym razem było bardzo duże. W tym roku prowadzona jest już dwunasta kwesta. Przez te wszystkie lata wielu mieszkańców "przyzwyczaiło się do niej", a wizytę na miejscowej nekropolii w dzień Wszystkich Świętych zaczynają od postoju przy urnie czy puszcze.

Dwanaście lat kwestowania

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej od 2008 roku zbiera pieniądze na renowacje zabytkowych nagrobków kozienickiego cmentarza. Kwesty organizowane są zawsze w okolicy Dnia Wszystkich Świętych. Przez 11 lat udało się zebrać blisko 108 tys. złotych. Dzięki tym zbiórkom, a także środkom gminy Kozienice odrestaurowanych zostało około 40 pomników. - W ciągu ostatniego roku były to cztery z nich, a mianowicie grób Franciszka Nowickiego, grobowiec rodziny Rucińskich, gdzie spoczywa Ludwig Ruciński - architekt, który zbudował kościół Św. Krzyża w Kozienicach. Odrestaurowany został również grobowiec Kalczyńskich i Stanisława Mireckiego - mówił Paweł Boryczka.

Prezes Towarzystwa Lech Wiśniewski był pełen zachwytu efektami pracy nad nagrobkiem Franciszka Nowickiego. - Ten nagrobek budzi zadumę, ponieważ znajduje się na nim bardzo charakterystyczna postać - Anioła Śmierci, który jest dziełem artystycznym. Jest to piękna rzeźba, która była przed renowacją bardzo zapuszczona. Postanowiliśmy w tym roku odnowić ten nagrobek, aby można było przyjść, popatrzeć, zadumać się nad tym aniołem - powiedział prezes.

Kolejnym odrestaurowanym pomnikiem był grób Ludwik Rucińskiego - architekta powiatu kozienickiego, który pozostawił po sobie wiele projektów. Najbardziej znanym jest kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Krzyża w Kozienicach

Pomnikiem, który budzi podziw swoją architekturą jest z pewnością grobowiec rodziny Kalczyńskich. Stanowi on jeden z pierwszych pomników kozienickiego cmentarza, który jest bardzo charakterystyczny z uwagi na swój gotycki charakter oraz fakt, że takie grobowce już nie powstają. Pomnikiem, który w tym roku także został poddany pracom konserwatorskim był grób kapitana wojsk 25. pułku piechoty Stanisława Mireckiego.

Jak wesprzeć akcję?

Kozieniczanie odwiedzając groby żołnierzy w dalszym ciągu kultywują pamięć o bohaterach, którzy zginęli w walce o wolność Ojczyzny. Jak co roku w kwestę zaangażowanych było wiele osób i organizacji. Pieniądze do puszek zbierali między innymi harcerze, strzelcy z JS1442, młodzież z Wolontariatu „Skrzydła” działającego w Kozienickim Domu Kultury, a także Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. W akcję zaangażowali się członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, którzy również prowadzili zbiórkę na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków.

Dochód z tegorocznej, dwudniowej kwesty wyniósł w sumie 12.500 złotych. W ubiegłym roku do puszek trafiło ponad 10 tysięcy złotych. Rekord kwesty padł w 2014 roku i wyniósł aż 14 200 zł. W ciągu dotychczasowych dwunastu zbiórek udało się zebrać ponad 120 tysięcy złotych i odrestaurować blisko 40 pomników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie