Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz lokal wyborczy. To już ostatni moment

/jp/
fot. archiwum
Wyjeżdżasz za granicę? A może do rodziny na drugi koniec Polski? Jesteś niepełnosprawny i chcesz wybrać lokal bez barier architektonicznych? W takim razie ruszaj do urzędu!

Przepisy wyborcze pozwalają niepełnosprawnym zmienić obwód wyborczy, jeśli lokal, w którym powinniśmy głosować nie jest przystosowany - na przykład z powodu barier architektonicznych - do obsługi takich osób. Jeszcze tylko we wtorek można dokonać takiej zamiany miejsca głosowania i wpisania się na listę w dowolnym obwodzie głosowania.

Dla osób niepełnosprawnych w większości gmin przygotowano możliwość zamówienia samochodu, dowożącego wyborców do urn. W Radomiu w tej sprawie można dzwonić pod numer (048) 363 10 82.

- Nie będzie żadnych problemów z samochodami. Z doświadczenia z poprzednich wyborów wiemy zresztą, że osób, które chcą skorzystać transportu jest zazwyczaj niewiele - mówi Barbara Warzyńska, kierownik Biura Administracyjno - Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Wszyscy wyborcy mogą natomiast uzyskać jeszcze zaświadczenie, które upoważni nas do głosowania w dowolnym lokalu w kraju lub za granicą. W tym przypadku musimy się pofatygować po dokument do swojej gminy lub wydziału spraw społecznych urzędu miasta.

W Radomiu można go dostać w Wydziale Spraw Obywatelskich, który mieści się przy ulicy Moniuszki 9 i urzęduje w godzinach od 7.30 do 15.30. Dodatkowych informacji udzielają pracownicy wydziału - numery telefonów: 48 362 08 47, 48 362 03 82, 48 362 02 14. Zaświadczenie, które można uzyskać najpóźniej w piątek nic nie kosztuje.

I tura wyborów odbędzie się 20 czerwca, ewentualna II tura - jeśli żaden z kandydatów nie uzyska poparcia większego niż 50-procentowe - odbędzie się 4 lipca.

Od północy w piątek do godziny 20 w niedzielę obowiązuje cisza wyborcza. Nie można wtedy prowadzić agitacji wyborczej, kolportować ulotek, rozklejać plakatów.

- Zasady głosowania są proste. Jeśli chcemy, aby nasz głos był ważny wstawiamy tylko jeden krzyżyk przy nazwisku kandydata. Niezbędny jest dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, albo legitymacja szkolna - mówi Elżbieta Białkowska, dyrektor radomskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie