MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz najlepszego radnego Kozienic, oceń burmistrza. Notowanie na bieżąco

Anna GOGUŁA [email protected]
Akcja "Echa Dnia" - "Mała Ojczyzna Duża Sprawa". Poddajemy ocenie dwanaście miesięcy pracy samorządowców gminy Kozienice.

Jak wybrać najlepszego radnego gminy Kozienice

Jak wybrać najlepszego radnego gminy Kozienice

Rusza głosowanie SMS-owe, w którym Państwo wybierają najlepszych radnych gminy Kozienice. Głosujemy w sondzie internetowej na WWW.ECHODNIA.EU/KOZIENICE oraz poprzez SMS. Jeśli chcesz zagłosować poprzez sms, wyślij go pod numer 71466 o treści: RKO + imię i nazwisko radnego. Na przykład: "RKO.jankowalski". Cena sms 1,23 z VAT.

Głosy w sondzie internetowej oraz SMS liczą się po połowie. Zwycięzca klasyfikacji w Internecie otrzyma 21 punktów, drugi - 20 trzeci - 19, a ostatni - 1. Podobnie punkty będą podzielone w klasyfikacji SMS. Suma punktów zdecyduje o kolejności radnych i wyłoni najlepszych. Trójkę najlepszych radnych przedstawimy na łamach "Echa". Głosowanie zakończy się w poniedziałek, 14 listopada o godzinie 24.

Skład Rady Miasta i Gminy w Kozienicach: Mariusz Prawda, Ewa Malec, Edward Pułkowski, Barbara Boryczka, Andrzej Gogacz, Teresa Gugała, Marek Kapusta, Alicja Kordula, Andrzej Kowalski, Włodzimierz Kowalski, Anna Kurp, Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek, Marek Kuźmiński, Stanisław Kuźnar, Krzysztof Pawlik, Mariusz Ptaszek, Zofia Świechowska, Andrzej Wołos, Renata Wołos, Krzysztof Zając, Ryszard Zając.

Od 4 listopada można oceniać pracę burmistrza Kozienic (głosując na TAK lub NIE - ZOBACZ ZASADY i NOTOWANIE) oraz radnych gminnych (zasady obok, notowanie poniżej)

Na fotelu burmistrza Kozienic już od czterech kadencji zasiada Tomasz Śmietanka. W 1998 roku jego kandydaturę poparli wtedy radni III kadencji Rady Miejskiej w Kozienicach. W wyborach bezpośrednich na burmistrza w 2002 otrzymał poparcie 72,21 procent wyborców, zaś w 2006 roku 63,02 procent. W ubiegłym roku poparło go natomiast 64,90 procent społeczeństwa.

WODA I ŚCIEKI

Najważniejszym zadaniem, również ostatniego roku, była realizacja projektu z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Wszystko to za sprawą Funduszu Spójności. Bez dwóch zdań, w tej dziedzinie jesteśmy liderami.

Na projekt warty 60 milionów złotych otrzymaliśmy 33 milionów dofinansowania. Zadanie to podniesie standard życia mieszkańców, wpłynie na poprawę jakości wód powierzchniowych i podziemnych. Objęcie systemem kanalizacyjnym wsi położonych w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Wisły, uchroni ją natomiast przed spływem zanieczyszczeń.

DROGI

Wykonano też sporo inwestycji drogowych. Powstały nowe parkingi i ulice. Zmodernizowano też nieco centrum miasta. Najwięcej kosztów pochłonęła przebudowa ulicy Batalionów Chłopskich. Za prawie dwa miliony złotych utwardzono drogę, wykonano 218 miejsc postojowych i wybudowano kanalizację deszczową.

Wraz z ciągiem pieszo-rowerowym wybudowana została ulica Jeziorna w Kozienicach. Inwestycja kosztowało 780 tysięcy złotych. W Nowinach za 865 tysięcy złotych wybudowano ulicę Podgórze wraz z oświetleniem ulicznym i chodnikami.

Z inwestycji drogowych warto wymienić także budowę ulicy Prostej w Aleksandrówce. Do wartej 684 tysiące złotych inwestycji, pozyskano 44 tysiące złotych z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.

Oeń burmistrza

Oeń burmistrza

Rozpoczynamy ocenę dotychczasowych rządów burmistrza Kozienic Tomasza Śmietanki. Jeśli uważasz, że rządził dobrze, przyślij pod numer 71466 SMS o treści RA.KO.KO TAK. Jeśli uważasz, że rządził źle, SMS o treści RA.KO.KO NIE. Cena sms 1,23 z VAT. Głosowanie potrwa do poniedziałku 21 listopada, do godziny 24.

Zobacz notowanie na bieżąco

EDUKACJA I KULTURA

W trakcie tego roku pomyślano też o najmłodszych. Przy szkole podstawowej w Brzeźnicy zorganizowano dla dzieci plac zabaw o powierzchni około 240 metrów kwadratowych wyposażony w sprzęty zabawowe. Inwestycja ta powstała w ramach programu Radosna Szkoła i kosztowała 143 tysiące 850 złotych, z czego 64 tysiące pozyskano ze środków zewnętrznych.

Przedszkole Numer 5 wzbogaciło się natomiast o nową instalację grzewczą, a w szkole podstawowej w Wólce Tyrzyńskiej wykonano termomodernizację budynku.

W tej kadencji nie brakowało też imprez kulturalnych. Odbyły się organizowane cyklicznie Dni Puszczy Kozienickiej połączone z Międzynarodowym Dniem Dziecka, Festiwal Muzyki Rozrywkowej imienia Bogusława Klimczuka oraz Dzień Energetyka połączony z Zakończeniem Lata. Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice imienia księdza Franciszka Siarczyńskiego zorganizowała też wiele imprez z okazji 90-lecia istnienia.

SĄ TEŻ MINUSY

Nie brakuje też głosów krytycznych wobec działań władzy. Pewne jest, że Warsztaty Terapii Zajęciowej zostaną przeniesione do byłej szkoły podstawowej w Przewozie. Posunięcie to wzbudziło wiele kontrowersji nie tylko wśród rodziców uczęszczających na zajęcia osób, ale i innych mieszkańców gminy.
Wciąż niepewna jest też przyszłość szpitala. Nieustannie wraca także sprawa remontu drogi numer 79. We wrześniu zdesperowani mieszkańcy Mniszewa zorganizowali kilka protestów. Jak dotąd sprawa utknęła w martwym punkcie.

Młodzi mieszkańcy naszego miasta nadal narzekają na brak potencjału i miejsc pracy w Kozienicach i wyjeżdżają w poszukiwaniu lepszego życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie