Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Na liście kandydatów na prezydenta Radomia nie ma już Jacka Nowaka. Jego komitet nie zgłosił kandydatów na radnych

Janusz Petz
Janusz Petz
Ekonomista Jacek Nowak nie wystartuje w wyborach na prezydenta Radomia.
Ekonomista Jacek Nowak nie wystartuje w wyborach na prezydenta Radomia. archiwum
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom na liście kandydatów na prezydenta Radomia nie ma już Jacka Nowaka. Jego komitet nie zgłosił kandydatur do Rady Miejskiej Radomia, więc zgodnie z przepisami nie może też zgłosić kandydatury na prezydenta Radomia.

Jacek Nowak nie wystartuje w wyborach na prezydenta Radomia

Ordynacja wyborcza mówi, że prawo zgłaszania kandydatów na wójta, burmistrza, prezydenta miasta przysługuje temu komitetowi wyborczemu, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. W każdym z tych okręgów liczba zarejestrowanych przez ten komitet kandydatów na radnych nie może być mniejsza niż liczba radnych wybieranych w tym okręgu. Tymczasem Komitet Wyborczy Wyborców Czas na Zmiany w ogóle nie zgłosił swoich kandydatów w wyborach do Rady Miasta Radomia.

Tak całą sytuację wyjaśnia najbardziej zainteresowany, stojący na czele komitetu Jacek Nowak: - Zebraliśmy 1513 podpisów poparcia przy wymaganych 750 na Komitet Wyborczy Wyborców Czas na Zmianę. Dziękujemy mieszkańcom za zaufanie, ale pragniemy poinformować, że nie udało nam się wystawić 30 procent kandydatek/kandydatów z niepełnosprawnością, tak jak założyliśmy, tym samym podjęliśmy decyzję, że nie będziemy uczestniczyć w tegorocznych wyborach do Rady Miasta Radomia, ani nie wystawimy kandydata na prezydenta Radomia – mówi Jacek Nowak.

Nie wystartuje więc w wyborach na prezydenta Radomia, chociaż teoretycznie jest to jeszcze możliwe. Musiałby go wystawić w tych z kolei wyborach jeden z 6 komitetów, który zgłosił kandydatów do Rady Miejskiej Radomia, ale to tylko możliwość teoretyczna. Takie kandydatury będą przyjmowane do 14 marca.

O licznie zgłoszonych komitetów informowaliśmy w poniedziałek 4 marca

Komitet nie zostanie jednak całkiem „na lodzie”, bo aż 64 osób związanych z komitetem Czas na Zmianę zostanie zgłoszonych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych na terenie Radomia. Takie uprawnienie mają wszystkie zgłoszone komitety.

- Pomożemy tym samym części z tych osób w opłaceniu rachunków. Nasz Komitet jest komitetem społecznym, założonym przez mieszkańców dla mieszkańców, naszym priorytetem jest reprezentowanie różnych grup społecznych zamieszkujących Radom – mówi Jacek Nowak.

Przypomnijmy, w tych wyborach można zarobić tam, gdzie odbędą się dwie tury głosowania, nawet do 1500 złotych. Wiele komitetów nie ukrywa, że zgłosiło zamiar startu w wyborach, aby móc wystawić swoich kandydatów do pracy w komisjach wyborczych.

Wygląda na to, że o fotel prezydenta Radomia będzie walczyła piątka kandydatów: Rafa Foryś, Robert Prygiel, Marta Ratuszyńska,i Artur Standowicz, Radosław Witkowski .. Prezentujemy ich szerzej poniżej.

Tak informowaliśmy o zamiarze kandydowania Jacka Nowaka na prezydenta Radomia

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie