MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego w okręgu numer 5 - radomskiego bez tajemnic. Poznaj ich

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Poznaj nowych radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego w okręgu 5. Kolejność według liczby zdobytych głosów >>>
Poznaj nowych radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego w okręgu 5. Kolejność według liczby zdobytych głosów >>>
Wybory samorządowe 2024 odbyły się w niedzielę, 7 kwietnia. Tego dnia głosowaliśmy, między innymi, na radnych do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W okręgu numer 5 obejmującym region radomski było do rozdzielenia 7 mandatów. Zobacz kim są nowi radni sejmiku.

Wybory 2024. Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego w okręgu numer 5, radomskiego bez tajemnic. Poznaj ich

Podczas wyborów samorządowych 2024, które odbyły się 7 kwietnia wybierano 51 radnych do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Siedmiu z nich zostało wyłonionych w okręgu wyborczym numer 5 obejmującym miasto Radom oraz powiaty białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki oraz zwoleński.

Oto radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego w okręgu numer 5 bez tajemnic - w kolejności według liczby zdobytych głosów

Frekwencja w wyborach do sejmiku Mazowsza wyniosła 56,99 % (o 3,94 % mniejsza niż w wyborach w 2018 roku). Mieszkańcy Mazowsza oddali 2 352 938 głosów ważnych na 4 128 938 uprawnionych.

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Mazowieckiego w okręgu wyborczym numer 5 przedstawiają się następująco:

  • Prawo i Sprawiedliwość - 42,97 % (125 168 głosów)
  • Koalicja Obywatelska - 23,48 % (68 380 głosów)
  • Trzecia Droga Polska - 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe - 17,49 % (50 948 głosów)
  • Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 7,50 % (21 838 głosów).
  • Lewica - 3,42 % (9 971 głosów)
  • Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy" - 1,94 % (5 659 głosów)
  • Stowarzyszenie Obywatele i Sprawiedliwość - 0,97 % (2 812 głosów)
  • Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej - 0,94 % (2 724 głosów)
  • Ruch Naprawy Polski - 0,86 % (2 495 głosów)
  • Komitet Wyborczy Związku Słowiańskiego - 0,44 % (1 292 głosów).

Głosowanie sprawiło, że w okręgu numer 5 aż 4 mandaty trafiły do Prawa i Sprawiedliwości, 2 mandaty do Koalicji Obywatelskiej i 1 mandat do Trzeciej Drogi. W skali całego województwa mazowieckiego do Prawa i Sprawiedliwości trafiło 21 mandatów, 20 do Koalicji Obywatelskiej, 8 do Trzeciej Drogi, po jednym do Lewicy oraz Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. Oznacza to, że Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, ale nie będzie rządzić - większość tak jak to jest od lat stworzą radni Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego po tych wyborach także Polski 2050, która z Ludowcami tworzy Trzecią Drogę.

Warto dodać, że jeden z mandatów w okręgu radomskim trafił ponownie do Rafała Rajkowskiego z Koalicji Obywatelskiej, który w kadencji 2018-2024 pełnił funkcję wicemarszałka województwa mazowieckiego. Istnieją duże szanse na to, że w bieżącej kadencji również obejmie to stanowisko. Oficjalne dowiemy się o tym po pierwszej sesji Sejmiku.

Dziękuję z całego serca za ogromne wsparcie, jakie okazaliście mi w ostatnich wyborach. Wasze zaufanie i mobilizacja sprawiły, że osiągnęliśmy niezwykły sukces - udało nam się zdobyć rekordową liczbę głosów‼️ To dzięki Wam możemy wspólnie budować lepszą przyszłość ziemi radomskiej i całego regionu. Obiecuję, że będę kontynuował moją misję z jeszcze większym zaangażowaniem, dążąc do rozwoju naszego województwa i reprezentowania Waszych interesów w najlepszy możliwy sposób. Wasza aktywność i oddanie sprawie publicznej są niezastąpionym źródłem inspiracji dla mnie i dla całego zespołu. Razem możemy osiągnąć wiele i budować lepszą przyszłość dla nas wszystkich. Jeszcze raz dziękuję za Wasze głosy. Nie zawiodę Was

- skomentował wyniki wyborów Rafał Rajkowski z Koalicji Obywatelskiej.

Na liście radnych do Sejmiku Województwa Mazowieckiego z Prawa i Sprawiedliwości znaleźli się: Jakub Kowalski - 16,53 % (48 145 głosów), Łukasz Mierzejewski - 9,96 % (28 999 głosów), Magdalena Murawska - 4,40 % (12 811 głosów), Edyta Wietrak - 4,13 % (12 335 głosów). Na liście radnych do Sejmiku Województwa Mazowieckiego z Koalicji Obywatelskiej znaleźli się: Rafał Rajkowski - 14,54 % (42 360 głosów), Magdalena Nowacka - 2,71 % (7 880 głosów). Na liście radnych do Sejmiku Województwa Mazowieckiego z Trzeciej Drogi znaleźli się: Piotr Papis - 5,95 % (17 333 głosów).

Jeśli chodzi o radnych Sejmiku z naszej "siódemki" aż czworo mieszka w powiecie radomskim: Jakub Kowalski, Łukasz Mierzejewski, Magdalena Murawska i Rafał Rajkowski; dwie radne mieszkają na stałe w powiecie szydłowieckim - Magdalena Nowacka i Edyta Wietrak; jeden radny - Piotr Papis jest z powiatu przysuskiego.

Oto radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego w okręgu numer 5 bez tajemnic - w kolejności według liczby zdobytych głosów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie