MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Tomasz Rawski, nowy burmistrz miasta i gminy Warka bez tajemnic. Fan roweru i skoków narciarskich

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Tomasz Rawski lubi podróże, chce zwiedzić wszystkie...skocznie narciarskie. Więcej na kolejnych zdjęciach
Tomasz Rawski lubi podróże, chce zwiedzić wszystkie...skocznie narciarskie. Więcej na kolejnych zdjęciach
Wybory samorządowe odbyły się 7 kwietnia 2024 roku - pierwsza tura i 21 kwietnia - druga tura. Na echodnia.eu. prezentujemy zwycięzców wyborów na burmistrzów, wójtów każdego miasta i gminy w regionie. Dziś Tomasz Rawski, nowy burmistrz miasta i gminy Warka.

Tomasz Rawski, nowy burmistrz Warki w wyborach samorządowych 2024 bez tajemnic

Tomasz Rawski był kandydatem bezpartyjnym, do wyborów na burmistrza Warki szedł na czele Komitetu Wyborczego Wyborców Po Stronie Warki. W drugiej turze zdobył 52,72 procent głosów i pokonał urzędującego dotychczas Dariusza Gizkę - 47,28 procent.

Tomasz Rawski prywatnie

Tomasz Rawski ma 30 lat. Jest kawalerem. - Moja najbliższa rodzina to rodzice i siostra oraz jej dzieci. Siostrzeniec, z którym staram się spędzać jak najwięcej czasu i prawie półroczna siostrzenica, z którą dopiero się poznajemy - mówi pan Tomasz. Mieszka w domu jednorodzinnym w Warce. Jest wysokim mężczyzną, ma 192 centymetrów wzrostu. Do pracy dojeżdża pociągiem, ale ma auto marki Volkswagen, model Golf VI.

Jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu, pan Tomasz mówi: - Uwielbiam jeździć na rowerze. Wiosną, latem i wczesną jesienią regularnie przemierzam Warkę i jej okolice wzdłuż i wszerz. To mój sposób na odreagowanie stresów i złapanie dystansu po ciężkim dniu pracy. Mój dotychczasowy rytm pracy wymagał ode mnie udziału w licznych konferencjach i sympozjach naukowych. To wyjazdy krajowe, jak i wyprawy zagraniczne, które zaszczepiły we mnie pasje do podróży. Wybieram miejsce nieoczywiste, lubię być tam, gdzie czuć ducha historii i tam, gdzie można jeszcze obcować z dziewiczą przyrodą. Dlatego wolę Rzym od tłocznej i głośnej Barcelony, wybieram klify w Gdyni Orłowo a nie Monciak w Sopocie. Jednak gdy tylko na horyzoncie pojawia się możliwość zwiedzenia sportowych aren, nie trzeba mnie długo namawiać. Kocham oglądać skoki narciarskie, ten sport to moja pasja. Moim celem jest zwiedzenie wszystkich skoczni narciarskich, choć wiem, że i tak najpiękniejsza jest Wielka Krokiew w Zakopanem - po prostu, jest nasza, polska!

Zobacz galerię zdjęć Tomasza Rawskiego

Tomasz Rawski działalność

Wykształcenie wyższe. Ukończone studia licencjackie z zakresu filologii polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, studia magisterskie z zakresu politologii na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, studia doktoranckie z zakresu nauki o polityce i administracji na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Rozprawa doktorska napisana na temat: Polityka negocjacji: poznanie i rozpoznanie w retoryce i socjotechnice liderów politycznych. Egzamin doktorski zdany z wyróżnieniem w grudniu 2023 roku.

Prowadzi zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie SWPS między innymi z negocjacji międzynarodowych. W ramach edukacji otwartej prowadzi kursy i szkolenia dla klientów prywatnych, instytucji, a także konsultacji dla biznesu i trzeciego sektora. W ramach pracy naukowej 30 artykułów naukowych, napisał autorską monografię naukową i pracował w dwóch grantach o zasięgu międzynarodowym. W ramach aktywności popularyzującej wiedzę i naukę - liczne artykuły dla tygodników o zasięgu ogólnokrajowym i udział w internetowych podcastach.

Ma też doświadczenia samorządowe. W latach 2019-2024 sprawował mandat radnego Rady Miejskiej w Warce.

Tomasz Rawski - program dla miasta i gminy Warka

Oto najważniejsze punkty programu Tomasza Rawskiego dla Warki
1.Równowaga budżetowa. Uszczelnimy gminne finanse. Zapewnimy transparentność wydatków, zwłaszcza w obszarze przetargów. Zmienimy sposób zarządzania budżetem i wykorzystamy cały potencjał gminy (zwłaszcza ZUK) do generowania większych dochodów własnych i jednoczesnego obniżania kosztów wytwarzania ciepła i dostarczania ciepłej wody. Zaproponujemy nową ofertę usług dla Mieszkańców. Zmienimy nieefektywny sposób gospodarki odpadami, gminnym wysypiskiem i wprowadzimy preferencyjne stawki dla określonych grup Mieszkańców. Zainicjujemy budowę tanich mieszkań w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
2.Zielona Energia. Wybudujemy w Warce gminną farmę fotowoltaiczną. Zainicjujemy powołanie gminnych spółdzielnia energetycznych (farmy fotowoltaiczne), które umożliwią wielu podmiotom i Mieszkańcom udział w transformacji energetycznej i obniżenie rachunków za prąd. W ramach Zakładu Usług Komunalnych opracujemy studium wykonalności produkcji wodoru tak, aby korzystając z możliwości dofinansowania tego przedsięwzięcia, między innymi z pieniędzy Krajowego Programu Odbudowy, warecki samorząd mógł produkować zielony wodór dokonując tym samym proekologicznej zmiany w Warce i umożliwić udział w tym przedsięwzięciu Mieszkańcom i licznym podmiotom tak biznesowym jak i rolno-sadowniczym.
3.Zarządzanie strategiczne. W Urzędzie Miejskim powstanie Wydział Strategii i Rozwoju tak, aby gmina mogła samodzielnie sięgać po dostępne zewnętrzne fundusze i dotacje. Wnioski opracowywane będą w ramach Wydziału, a pieniądze wydawane na firmy zewnętrzne zostaną w gminnej kasie. Jako Burmistrz zrezygnuję z finansowania nierentownych przedsięwzięć , na przykład Hotel CeSiR, a lokale te przeznaczę na powierzchnię biurowo-usługową dla młodych przedsiębiorców chcących otworzyć w Warce własny biznes. To bardzo ważne, aby młodzi Mieszkańcy Warki spróbowali swoich sił na naszym rynku - nie stać nas na utratę ich potencjału.
4.Nauka. Wdrożymy program ochrony szkół wiejskich. Jako Burmistrz zainicjuję współpracę między wareckimi szkołami a uczelniami wyższymi, aby podnosić poziom lokalnej edukacji i inspirować powstawanie nowych kierunków kształcenia zawodowego i technicznego dostosowanych do potrzeb lokalnych pracodawców (np. OZE). W szkołach podstawowych uruchomimy program wymiany międzynarodowej Erasmus+, a młodzież dostanie szansę działania w Młodzieżowej Radzie Miejskiej. Powołam Wareckie Centrum Edukacji, gdzie wiedza, kursy i szkolenia dostępne będą dla wszystkich chcących się rozwijać - zarówno tych najmłodszych, jak i tych starszych. Uruchomimy Klub Malucha i zorganizujemy w Warce żłobek.
5.Zdrowie i bezpieczeństwo. Ośrodek zdrowia poszerzy swoją ofertę o nowe usługi zdrowotne. Zmodernizujemy pracownię RTG a gabinety rehabilitacyjne zyskają nowoczesny sprzęt. Psychologowie zatroszczą się o zdrowie psychiczne dzieci, młodzieży i dorosłych. Oferta CeSiR-u zostanie poszerzona o zajęcia korygujące wady postawy czy zajęcia radzenia sobie ze stresem. Ośrodek Pomocy Społecznej przekształcimy w Centrum Usług Społecznych, aby wykorzystać ustawowe możliwości na zwiększenie efektywności pomocy społecznej.
6.Największy sad w Polsce. Przywrócimy organizację w Warce międzynarodowych wystaw sprzętu rolniczego i sadowniczego. Zmodernizujemy plac targowy, abyśmy mogli organizować ogólnopolskie targi wyrobów regionalnych i rękodzieła. Lokalni producenci zareklamują swoje wyroby na każdej gminnej imprezie. Dołożymy starań, aby wnioski klęskowe dla rolników i sadowników były procedowane w Urzędzie Miejskim szybką ścieżką, bez zbędnej zwłoki. Bezpłatne szkolenia i konsultacje przygotowujące sadowników i rolników do korzystania z najnowszych programów zewnętrznych i środków unijnych będą cyklicznie organizowane na terenie gminy.
7.Sprawna administracja. Dostęp do e-usług zostanie rozszerzony, a samorząd będzie odważnie korzystał z innowacji jak np. aplikacje mobilne. Wprowadzimy usługę „mobilny urzędnik”, aby Mieszkańcy, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do urzędu mogli nie wychodząc z domu załatwić sprawę urzędową. W jednym dniu urząd będzie pracował w godzinach popołudniowych. Opracujemy Kartę Mieszkańca Warki, także w wersji online, która zsynchronizuje wszystkie usługi lokalne, a także pozwoli na wprowadzanie systemu zniżek i ulg.

Tomasz Rawski - dlaczego startował na burmistrza miasta i gminy Warka?

-Nadzieje, które mieli mieszkańcy gminy Warka w 2010 roku - związane ze zmianą władzy - prysły jak bańka mydlana. Głośne hasła o ambicji i szacunku do drugiego człowieka zastąpiły realia w postaci nieudolności w zarządzaniu, unikaniu wyzwań, a także pogardy dla drugiego człowieka. Wareckie władze w kampanii szczycą się wielkimi inwestycjami - budowa wiaduktu, linia kolejowa, nowa stacja PKP - jednak to są projekty zewnętrzne, których głównym wykonawcą nie była gmina Warka. Nie godzę się na tak tanią propagandę wyimaginowanego sukcesu. Długo nie dopuszczałem do siebie myśli, że mogę stanąć w wyborcze szranki z obecnymi władzami. Jednak fortele, podchody i zagrania włodarzy mające zniechęcić mnie do podjęcia tego wyzwania, tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że powinienem spróbować i że połączenie mojej kultury pracy, którą wypracowałem w wieloletniej aktywności jako badacz i nauczyciel akademicki, może przynieść pogrążonej w marazmie Warce - prawdziwie jakościową zmianę.
Warka musi wrzucić wyższy bieg, a potencjał mieszkańców musi być uwolniony, a nie stale ograniczany przez działania władzy. Dlatego w swoim programie kładę nacisk na energetykę, na projekty jutra - jak zielony wodór, nie zapominając przy tym o nauce, społeczeństwie obywatelskim czy młodzieży. Wiem, że czeka nas praca, która musi połączyć nadrabianie zaległości w obszarze infrastruktury drogowej, nowych nitek wodno-kanalizacyjnych z odważnym postawieniem kroku naprzód. Chcemy wybudować w Warce gminną farmę fotowoltaiczną, pójść w kierunku produkcji zielonego wodoru, aby moje miasto było nie tylko gotowe na wyzwania jutra, ale aby z tych szans rozwojowych skorzystało stając się najlepszą gminą na Mazowszu już dziś - mówi Tomasz Rawski.

Zobacz galerię zdjęć Tomasza Rawskiego

Prezentacje wszystkich kandydatów na burmistrza Warki

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie