Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory Jedlnia - Letnisko: zażarta walka o fotel wójta skończy się... w sądzie?

Janusz PETZ [email protected]
Piotr Leśniowolski (z lewej) dostał 2594 głosy, a wójt Dariusz Rzeczkowski miał ich... 2596!
Piotr Leśniowolski (z lewej) dostał 2594 głosy, a wójt Dariusz Rzeczkowski miał ich... 2596!
Wyborcze protesty i coraz więcej znaków zapytania. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Mówią kontrkandydaci

Mówią kontrkandydaci

Piotr Leśnowolski: - Mamy wiele zastrzeżeń, co do wielu spraw dotyczących wyborów w Jedlni - Letnisko, zaczynając od dopisywania wyborców do list, a kończąc na akcjach dowożenia wyborców do lokali wyborczych. Moim zdaniem w karygodny sposób wykorzystano placówki oświatowe do prowadzenia agitacji, nawet w kościele podczas homilii doszło do złamania ciszy wyborczej i niedozwolonych form wspierania obecnego wójta.

Dariusz Rzeczkowski: - Każda osoba zamieszkała na terenie gminy, w której nie jest zameldowana może złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborców, prowadzonego przez naszą gminę. Dzięki temu może uczestniczyć w wyborach na terenie naszej gminy, ale automatycznie traci prawo do głosowania w miejscu swojego zameldowania.

Zaledwie dwoma głosami Dariusz Rzeczkowski wygrał wybory na wójta Jedlni - Letnisko. Urząd Gminy zdecydował wcześniej o dopisaniu do spisu wyborców aż 190 osób. Komisarz wyborczy skierował już do prokuratury doniesienie w tej sprawie.

- To kabaret, a nie wybory. Napiszcie, co się tutaj działo, przecież to się w głowie nie mieści - powiedział nam chcący zachować anonimowość wyborca z gminy Jedlnia - Letnisko. W sprawie znaków zapytania wobec kampanii wyborczej wójta, dopisywania nowych wyborców spoza gminy, form prowadzenia agitacji oraz wątpliwości dotyczących samego głosowania i liczenia głosów dostaliśmy też kilka listów.

DOPISYWANIE WYBORCÓW

Problemem, który pojawił się jeszcze przed pierwszą turą wyborów, było dopisywanie do spisów wyborców nowych wyborców.

- Wójt gminy ma prawo podjąć decyzję w sprawie dopisania na listach nowych wyborców, ale powinny to być osoby na stałe związane z gminą, na przykład mieszkające bez zameldowania. Przed podjęciem decyzji w tej sprawie powinno się przeprowadzić wywiad środowiskowy, spytać wójtów. W przypadku Jedlni - Letnisko niepokojący jest masowy charakter dopisywania wyborców - stwierdziła wona Russ z radomskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W Jedlni - Letnisko dopisano 190 nowych wyborców, z czego 101 osób pomiędzy pierwszą, a drugą turą wyborów. Sędzia komisarz Grzegorz Wójtowicz skierował w tej sprawie pismo do radomskiej prokuratury, gdzie poprosił o "podjęcie stosownych działań, gdyż w - jego ocenie - zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa przeciwko wyborom w gminie Jedlni - Letnisko".

ZA DUŻO NIEWAŻNYCH GŁOSÓW

Zaniepokojenie biura wyborczego wzbudziła też duża liczba oddanych głosów nieważnych: komisje doliczyły się ich ponad 60. W tym świetle dwugłosowa przewaga wójta Dariusza Rzeczkowskiego nabiera nowego znaczenia.

- Mamy dowody na to, że w co najmniej kilku przypadkach dopisano osoby zupełnie niezwiązane z gminą. W naszej gminie głosowała nawet pani zastępca wójta Iwona Pronobis, choć wiadomo, że mieszka w Radomiu - powiedział Piotr Leśnowolski, który przegrał wybory na stanowisko wójta gminy.

- Pani Iwona Pronobis złożyła w październiku tego roku wniosek o wpis do rejestru wyborców gminy Jedlnia - Letnisko. Pracownik merytoryczny Ewidencji Ludności rozpatrzył go tak, jak każdy inny wniosek złożony do naszego urzędu i wydał stosowną decyzję o wpisie do rejestru wyborców. A dlaczego pan nie zapyta o inne osoby, które również są zameldowane na pobyt stały w innych miejscowościach na terenie naszego powiatu, tylko o moją zastępczynię? Przecież mój kontrkandydat umieścił na liście wyborców między innymi swoją córkę i zięcia, którzy są również mieszkańcami Radomia - ripostuje Dariusz Rzeczkowski.

ZAKŁÓCANIE CISZY

Zdaniem Piotra Leśnowolskiego, już podczas niedzielnego głosowania w niektórych miejscowościach dochodziło do łamania przepisów wyborczych. Proszono o pomoc policję.

- W czasie wyborów policjanci każdorazowo niezwłocznie reagowali na każdy sygnał dotyczący zakłócenia przebiegu wyborów, w tym zakłócenia ciszy wyborczej. Nasze interwencje miały miejsce w Jedlni - Letnisko. O potwierdzonych zakłóceniach przebiegu wyborów została poinformowana Obwodowa Komisja Wyborcza. W przypadku ewentualnych zawiadomień o nieprawidłowościach w przebiegu wyborów, szczegółowo będziemy to wyjaśniać w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych - tłumaczy Katarzyna Kucharska, oficer prasowy radomskiej policji.

Piotr Leśnowolski zapowiedział już złożenie protestu wyborczego. Jeśli jego zarzuty potwierdzą się i zostaną rozpatrzone przez sąd, w gminie może nawet dojść do powtórzenia wyborów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie