Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Brakuje chętnych do pracy przy wyborach

Janusz Petz
W regionie radomskim potrzeba 126 urzędników wyborczych, którzy mają zająć się organizacją listopadowych wyborów samorządowych. Tymczasem do pełnienia tej roli zgłosiło się do tej pory zaledwie 16 osób.

Zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem Wyborczym organizacją wyborów mają się zająć urzędnicy wyborczy. Zgodnie z przepisami, urzędnik wyborczy nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, w które mieszka lub pracuje (nie licząc miast na prawach powiatu). Zgłoszenia przyjmowane tylko od osób, które pracują w administracji rządowej, samorządowej, lub w podległych im jednostkach. Kandydaci na urzędników wyborczych powinni składać swoje zgłoszenia do dyrektorów delegatur Krajowego Biura Wyborczego.

W Radomiu powinno być sześciu urzędników, a w pozostałych gminach po dwóch. Taką liczbę ustalono już po zmniejszeniu wymaganej liczby osób obsługujących wybory. W pierwotnej wersji przepisów w całym regionie potrzeba było 137 osób, obecnie wystarczy 126. Ze złożonych już deklaracji objęcia funkcji urzędnika wyborczego wynika, że pełną obsadę w postaci dwóch urzędników można zapewnić w gminie Borkowice.

Chętni do pełnienia funkcji urzędnika mogli podawać kilka gmin, gdzie mogliby pełnić swoją nową funkcję. W złożonych przez nielicznych chętnych deklaracjach wpisywano takie gminy jak: Przysucha, Jedlińsk, Wolanów, Przytyk, Zakrzew, Klwów, Rusinów, Szydłowiec, Radom, Kowala, Radzanów, Jedlnia - Letnisko, Grójec, Pniewy, Gózd, Skaryszew. Nie wiadomo dlaczego praca przy wyborach nie cieszy się zainteresowaniem potencjalnych urzędników wyborczych.

Wiadomo już, że maksymalna kwota jaką można wypłacić urzędnikowi wyborczemu wynosi 4473 złote i 55 groszy brutto Rzeczywiste wynagrodzenie ma jednak stanowić - w zależności od wkładu pracy - pewien odsetek od tej kwoty. Wiadomo też, że urzędnik wyborczy ma na własny koszt zorganizować sobie dojazdy związane z funkcją. Nie wiadomo do końca, w jaki sposób rozliczane będą nieobecności w swoim macierzystym zakładzie pracy, w związku z organizacją wyborów. Na razie nie wiadomo też ile będą mogli zarobić w wyborach szeregowi członkowie obwodowych komisji. W ostatnich wyborach uzupełniających stawka członka komisji wynosiła 150 złotych.

Zgodnie z nowym Kodeksem Wyborczym komisje mają być dwie. Inne nowości w wyborach, podczas których wybierzemy członków rad różnych szczebli, a także burmistrzów, wójtów i prezydentów miast to przezroczyste urny i kamery w lokalach wyborczych.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Zobacz też: Casting do Miss Ziemi Radomskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie