Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Jakie komitety wystartują do Rady Powiatu Przysuskiego Przysuskim? Będą mocne nazwiska

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Wybory samorządowe 2024. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała ponad 300 komitetów wyborczych na terenie regionu radomskiego. Część z nich zostało złożonych z myślą o wyborach do rady Powiatu Przysuskiego.

Oto komitety, które wystartują do Rady Powiatu Przysuskiego

Wybory odbędą się 7 kwietnia. W powiecie przysuskim do Rady Powiatu do obsadzenia jest 17 mandatów. Wyborcy będą wybierać radnych w czterech okręgach głosowania.

  • Okręg numer 1, obejmuje miasto i gminę Przysucha. W tej gminie mieszka najwięcej ludzi, a do przydziału w tym okręgu jest 5 mandatów;
  • Okręg numer 2 obejmuje trzy gminy: Odrzywół, Rusinów i Gielniów. W tym okręgu do przydziału jest 5 mandatów.
  • Okręg numer 3 obejmuje gminy: Klwów i Potworów, a zdobyć tu można 3 mandaty.
  • Okręg numer 4 obejmuje gminy Borkowice i Wieniawę, a w tym okręgu są do obsadzenia 4 mandaty.

Na pewno cztery komitety wystawią swoje listy do Rady Powiatu, ale na dzień 23 lutego jeszcze nie były ustalone pełne listy. Liderzy poszczególnych ugrupowań, z którymi rozmawialiśmy twierdzili, że listy z nazwiskami w poszczególnych okręgach będą znane za kilka dni, po zakończeniu rozmów z samymi zainteresowanymi.

Trzecia Droga

Do Rady Powiatu wystartuje Polskie Stronnictwo Ludowe w sojuszu z Polską 2050. Formalnie jest to Komitet Wyborczy Wyborców Trzecia Droga. Listy będą zatwierdzane w najbliższych dniach, ale znamy już część osób, które wystartują.
W okręgu numer 1 - tu liderem będzie najprawdopodobniej Rafał Seta.
W dwóch kolejnych okręgach Trzecia Droga jeszcze ustala listy.
Z kolei w czwartym okręgu, z gmin Borkowice i Wieniawa do rady Powiatu z Trzeciej Drogi wystartują w kolejności: Robert Piasta, Sławomir Tamioła, Waldemar Cichawa i Kinga Cholewa.

Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość, które obecnie współrządzi powiatem, na pewno wystawi kompletne listy we wszystkich okręgach. Na razie musimy uzbroić się w cierpliwość, by poznać te nazwiska.
Na pewno jednak w okręgu numer 2, czyli gminy Gielniów, Odrzywół, Rusinów, liderem listy będzie obecny starosta Marian Niemirski, działacz Prawa i Sprawiedliwości, od lat zdobywający mandat w tym okręgu.

Porozumienie Samorządowe Przysucha

Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Samorządowe Przysucha nadal prowadzi rozmowy z kandydatami na radnych powiatu. To komitet, który ma także swojego kandydata na burmistrza Przysuchy, to Adam Pałgan. Na pewno „jedynką” do Rady Powiatu Przysuskiego w okręgu numer 1, czyli właśnie w Przysusze, będzie Tadeusz Tomasik, dotychczasowy radny powiatu, a wcześniej wieloletni burmistrz Przysuchy.

Porozumienie Samorządowo-Ludowe

To ugrupowanie Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Samorządowo-Ludowe współrządzi obecnie Radą Powiatu Przysuskiego i na pewno wystawi kompletne listy w okręgach. Na pewno „jedynką” w okręgu numer 1, czyli w Przysusze, będzie Grzegorz Dziekan, wieloletni radny powiatowy, członek Zarządu, lekarz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Przysusze.
Pełne, zatwierdzone listy kandydatów będą znane 4 marca.

Wyniki ostatnich wyborów

W 2018 roku wybory do Rady Powiatu Przysuskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość – 8 442 głosy i 38.56 procent, i 8 mandatów. Porozumienie Samorządowo-Ludowe zdobyło 5 745 głosów, czyli 26,24 procent i 4 mandaty. Polskie Stronnictwo Ludowe – 3980 głosów, 18,18 procent poparcia i trzy mandaty. Porozumienie Samorządowe Przysucha 1 961 głosów, 8,96 procent i 1 mandat. KWW Przyszłość Samorządowa 1147 głosów, co dało 5,24 procent poparcia i 1 mandat. KKW Krzysztofa Lechowskiego Nowa jakość – 477 głosów, 2,28 procent – ani jednego mandatu. KWW Nasz Samorząd miał 142 głosy, czyli 0,65 procent i 0 mandatów.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie