Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024 na burmistrza Grójca. Kto wystartuje? Mamy nazwiska potencjalnych kandydatów

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Kto wystartuje w wyborach na burmistrza Grójca w 2024 roku? Lista potencjalnych kandydatów krążąca w kuluarach zaczyna się powoli zawężać i kształtować. Przedstawiamy potencjalnych kandydatów.

Wybory samorządowe 2024 na burmistrza Grójca. Kto wystartuje?

Jeszcze nie do końca opadły emocje po wyborach parlamentarnych, a już na horyzoncie jest kolejne głosowanie. Wiosną odbędą się wybory samorządowe, będziemy wybierać prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych. Kampania pewnie na dobre zacznie się po nowym roku, ale już od dawna mówi się o potencjalnych kandydatach na stanowisko włodarza gminy Grójec i pojawiają się spekulacje.

Przypomnijmy, że w 2018 roku wygrał Dariusz Gwiazda. Obecny burmistrz, startował z komitetu wyborczego "Nam Zależy", którego jest członkiem i założycielem. W pierwszej turze wyborów uzyskał 3745 głosów (32,05 %) i uplasował się tuż za Jackiem Stolarskim, ówczesnym burmistrzem Grójca, który uzyskał wtedy 3808 głosów (32,59 %). Różnica była niewielka, bo wynosiła zaledwie kilka głosów. W drugiej turze wyborów Dariusz Gwiazda wygrał z Jackiem Stolarskim przewagą 5920 głosów do 3390, czyli 63,59 % do 36,41 %. Frekwencja w drugiej i decydującej turze wyborów na burmistrza Grójca wyniosła 47,28 %.

Wśród potencjalnych kandydatów na burmistrza kolejnej kadencji znajduje się oczywiście obecny burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda, który z pewnością będzie chciał kontynuować to, co rozpoczął podczas obecnej kadencji. Przez ostatnie 4 lata na terenie miasta i gminy zostało zrealizowanych wiele inwestycji z wielu dziedzin, a kolejnych pomysłów nie brakuje. Burmistrz nie jest członkiem żadnej partii będzie więc z pewnością po raz kolejny będzie startował z lokalnego komitetu.

- Dziękuję za zaufanie, którym mnie obdarzyliście wybierając mnie na Burmistrza Gminy i Miasta Grójec na najbliższe 5 lat. Jestem w pełni świadomy ogromu wyzwania, przed którym stoję. Zrobię wszystko, żeby państwa nie zawieść. Chcę, aby gmina rozwijała się oraz była wzorem do naśladowania przez innych, a także miejscem, w którym będzie się dobrze mieszkać i będziemy z niego dumni - mówił po wygranej Dariusz Gwiazda.

Wiadomo też, że o stanowisko burmistrza nie będzie się ubiegać Jacek Stolarski, poprzedni burmistrz gminy i miasta, który sprawował władzę w latach 1993 - 2018. Członek komitetu wyborczego "Rozwój i Gospodarność" po ostatnich wyborach samorządowych, w których przegrał w drugiej turze z Dariusz Gwiazdą, wspomniał, że w kolejnym roku (2019) dostanie emeryturę, co będzie jednoznaczne z zakończeniem działalności politycznej.

- Przyjmuje to z pokorą i ulgą. Ogromną ulgą. Spada ze mnie odpowiedzialność za gminę. Po 21,5 roku sprawowania tej funkcji ja się generalnie mieszkańcom gminy Grójec nie dziwię, że dokonali takiego wyboru. Chyba nastąpiło takie zmęczenie wizerunkowe. W przyszłym roku dostaję emeryturę - mówił po wyborach w rozmowie z VOX FM Radom Jacek Stolarski.

Oprócz tego pojawiły się spekulacje na temat kandydatury Karola Biedrzyckiego, który od 2018 roku pełni funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej w Grójcu. Wcześniej obejmował stanowisko zastępcy burmistrza, Jacka Stolarskiego. Członek komitetu wyborczego "Młodzi dla Grójca" mocno angażuje się w sprawy gminy i miasta, biorąc udział w wielu wydarzeniach i inicjatywach oraz starając się o rozwój lokalny. Fakt ten sugeruje, że swoją działalność może chcieć kontynuować w kolejnej kadencji ze stanowiska burmistrza.

Swojego kandydata do wyborów będzie chciał wystawić komitet Prawo i Sprawiedliwość. W ostatnich wyborach na stanowisko burmistrza Grójca z tej partii startowała Anna Sotek, która zdobyła 21,86 % głosów. Kandydatura na włodarza w przyszłej kadencji jest obecnie nieznana.

Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych w 2018 roku o stanowisko burmistrza gminy i miasta Grójec walczyły 4 osoby. Wśród nich znaleźli się wspomniani wcześniej: Dariusz Gwiazda z komitetu wyborczego "Nam Zależy", Jacek Stolarski z komitetu wyborczego "Rozwój i Gospodarność", Anna Sotek z komitetu wyborczego "Prawo i Sprawiedliwość" oraz Artur Banasiewicz z komitetu wyborczego "Aktywni Dla Gminy Grójec", który zdobył najmniej, bo 1577 głosów (13,50 %).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie