Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu

Materiał informacyjny Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego
Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu to jeden z największych i zarazem najprężniej rozwijających się Wydziałów Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Obecnie kształci studentów na kierunkach: lekarskim, pielęgniarstwie, fizjoterapii i kosmetologii.

Kierunek lekarski

Studia na kierunku lekarskim prowadzone są od 2017r. w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (6-letnim). W roku 2023 mury naszej uczelni opuścili pierwsi absolwenci tego kierunku. Po wizytacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kierunku lekarskim w tym samym roku przyznano maksymalny 6-letni okres akredytacji.

Wydział posiada dużą i stale powiększającą się bazę naukowo-dydaktyczną dla studentów wszystkich kierunków medycznych, a także doskonale wyposażone nowoczesne laboratoria. W ostatnim czasie Wydział wzbogacił się w aparaturę badawczą do oceny aktywności kompleksów mitochondrialnych w homogentach tkankowych lub komórkach, aparat PCR Real Time, ergospirometr, cytometr przepływowy, automatyczny analizator biochemiczny, drukarkę 3D do zastosowań w medycynie i wiele innych. Dysponuje także nowoczesnym, sięgającym standardów światowych Collegium Anatomicum, do którego przynależą pracownia Anatomii Czystej, Pracownia wirtualnego człowieka i anatomii radiologicznej, chłodnia i dwie sale prosektoryjne oraz pomieszczenia i infrastruktura do prowadzenia zajęć symulowanych w tym wysokiej wierności. W ciągu ostatnich lat w sposób spektakularny poszerzona została również baza kadrowa, która stanowi podstawę do dobrego nauczania przedmiotów i zapewnienia właściwej jakości.

Wartym podkreślenia jest niebagatelny sukces studentów kierunku lekarskiego przystępujących do Lekarskiego Egzaminu Końcowego. W sesji wiosennej 2024 roku ze 106 zdających egzamin 104 absolwentów uzyskało pozytywny wynik. Średnia ze wszystkich uzyskanych punktów wyniosła 164,07 pkt. (średnia krajowa: 163,47), co oznacza, że radomscy studenci okazali się lepsi od studentów z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetów Rzeszowskiego, Opolskiego czy Zielonogórskiego, jak również Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Studenci uzyskali też wysoki wynik maksymalny, bo aż 186 punktów. Stanowi to jednoznaczny dowód wysokiej jakości kształcenia przyszłych kadr medycznych na Uniwersytecie Radomskim z szczególnym uwzględnieniem umiejętnego stosowania teoretycznej wiedzy w praktyce przez absolwentów.

Na kierunku lekarskim działa wiele Studenckich Kół Naukowych, dzięki którym studenci aktywnie uczestniczą w życiu naukowym i szkoleniach opartych o najbardziej aktualną i światową wiedzę medyczną.

W najbliższym czasie planowana jest realizacja budowy Centrum Symulacji Medycznej. nadzorem, badań fizykalnych, endoskopii czy zespołu ratownictwa medycznego.

Kierunek Pielęgniarstwo

Studia na kierunku pielęgniarstwo realizowane są na poziomie studiów I i II stopnia w formie stacjonarnej.
Osiągnięcie najwyższego poziomu jakości kształcenia i profesjonalnego przygotowania do zawodu zapewnia kadra z dużym doświadczeniem dydaktycznym i dorobkiem naukowym, a także dostęp do najlepszych zakładów opieki zdrowotnej, umożliwiających kształcenie praktyczne.

Studenci pielęgniarstwa nabywają umiejętności praktyczne w nowoczesnych pracowniach, symulujących warunki oddziału szpitalnego, wyposażonych w specjalistyczną aparaturę medyczną, nowoczesne trenażery, fantomy i symulatory pozwalające na naukę umiejętności technicznych, czynności pielęgnacyjnych, diagnostycznych i terapeutycznych.

W Katedrze Pielęgniarstwa studenci mają możliwość poszerzania wiedzy i udziału we wspólnych projektach naukowych w ramach kół naukowych, udziału w inicjatywach promujących zdrowie, w akcjach charytatywnych i wolontariacie na rzecz potrzebujących.
Symbolicznym ukoronowaniem trzech lat nauki na studiach licencjackich jest „Czepkowanie” podniosła uroczystość, która już na stałe wpisała się w tradycję Katedry Pielęgniarstwa.

Kierunek Kosmetologia

Kierunek kosmetologia prowadzony jest w formie studiów stacjonarnych I stopnia. Pracownie kosmetologiczne wyposażone są w nowoczesne, specjalistyczne sprzęty, m.in. przenośny laser diodowy do trwałej redukcji owłosienia, nowoczesne urządzenie wykorzystujące zaawansowaną technologię DPL, które umożliwia precyzyjne odmładzanie skóry, redukcję przebarwień oraz terapię naczyniową, wielofunkcyjne kombajny kosmetyczne m.in. z funkcją oczyszczania wodorowego, wielofunkcyjny kombajn trychologiczny,. Ponadto, nowo otwarta pracownia diagnostyki skóry i włosów w katedrze Kosmetologii jako druga w Polsce zaopatrzona została w najwyższej klasy urządzenie do analizy i diagnostyki skóry twarzy Lumiscan®.

Przyszli kosmetolodzy zdobywają również aktualną wiedzę z zakresu podstawowych nauk medycznych i nauk o zdrowiu (m.in.: anatomia, biologia i genetyka, itd.) oraz z obszaru kosmetyków. Na szczególną uwagę zasługują szkolenia, warsztaty oraz wykłady otwarte organizowane w katedrze kosmetologii, a także liczne eventy zewnętrzne.

Kierunek Fizjoterapia

Kształci studentów w formie studiów stacjonarnych, jednolitych magisterskich. Katedra Fizjoterapii posiada nowocześnie wyposażone pracownie dydaktyczne Kinezyterapii, Masażu, Terapii manualnej, Hydroterapii, oraz Pracownię Fizykoterapii wyposażoną w aparaturę do elektroterapii i elektrodiagnostyki, terapii ultradźwiękowej, laseroterapii, magnetoterapii i światłolecznictwa. Posiada także pracownie badawcze: Równowagi (platfoma stabilometryczna Alfa) oraz Postawy ciała (System Mora, fotopodoskop, platforma Foto-Baby).

Przewidziane programem studiów ćwiczenia kliniczne i praktyki kliniczne są realizowane w placówkach służby zdrowia, m.in. w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym, Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej, Radomskim Centrum Onkologii, Niepublicznym Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej „Olsztyńska”, Domu Pomocy Społecznej im. św. Kazimierza w Radomiu, Gabinetu fizjoterapii i medycyny naturalnej BIOMAR w Skarżysku-Kamiennej, itd.

Studenci fizjoterapii w trakcie studiów mają możliwość ukończenia prestiżowych kursów (bezpłatnie) z zakresu: PNF, Kinesiology tapingu w ramach Unijnego projektu (Zintegrowany Program UTH Rad).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie