Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego ma już 25 lat!

Barbara Koś
Tadeusz Klocek
Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego ma już 25 lat! W sobotę, 7 grudnia, odbyły się uroczyste obchody jubileuszu.

Świętowanie swojego 25-lecie wydział rozpoczął 29 października 2018 roku dużą wystawą „Sztuka Wydziału Sztuki” w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Ekspozycja ta wpisała się mocno do kalendarza ważniejszych prezentacji sztuki współczesnej w naszym mieście. O 25-leciu pamiętano także przez cały bieżący rok organizując spotkania i wystawy, a nawet po prostu zajęcia.

Sobotnie uroczystości zakończyły zatem obchody 25-lecia wydziału.

Obchody rozpoczęły się w budynku Wydziału Sztuki przy ulicy Malczewskiego 22, tak zwanym Pentagonie. Przybyły na nie władze uczelni, przedstawiciele władz miasta, a także placówek kulturalnych i instytucji, z którymi wydział współpracuje. Obecna była kadra dydaktyczna, absolwenci wydziału i studenci.

Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w...

Powitał wszystkich profesor Andrzej Markiewicz, dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

- Wszyscy cieszymy się dzisiaj z tej uroczystości – rozpoczął profesor Markiewicz. - Ale nie byłoby nas tutaj, nie byłoby wydziału, gdyby nie jego inicjator i założyciel-profesor Aleksander Olszewski!

Tu rozległy się gromkie brawa, a profesor Olszewski wstał, by ukłonić się obecnym.

Dziekan Markiewicz przywołał też postaci tych, którzy razem z profesorem Olszewskim tworzyli wydział: to profesorowie Andrzej Gieraga, Adam Hofman i Bogumił Łukaszewski i młody wówczas, dziś doktor habilitowany, Andrzej Brzegowy.

Dzięki pracy kadry naukowo - dydaktycznej wydział posiadł pełnię praw akademickich: ma prawo nadawania stopni doktorskich, stopnia doktora habilitowanego (rok temu jako pierwszy taki stopień otrzymał Łukasz Rudecki) oraz opiniowania odnośnie nadawania tytułów profesorskich. Taki tytuł jako pierwsza otrzymała profesor doktor habilitowana Małgorzata Strzelec.

To sukcesy wykładowców. A studentów i absolwentów? Było ich wiele. Najnowszy jest z 11 listopada: podczas XIII Festiwalu Filmowego OFFeliada - film Michała Wójcickiego „Świadomość Lalki” dostał ustne wyróżnienie od Jury Młodego Widza oraz Nagrodę „Ikar” Gnieźnieńskiego Klubu Fantastyki Fantasmagoria Gniezno dla najlepszego filmu podejmującego tematykę fantasy lub science fiction.

Także w tym roku Paulina Panuś, studentka kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna (studia II stopnia) została uhonorowana Nagrodą Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przyznaną podczas XI Biennale Grafiki Studenckiej.

- Najbardziej cieszy nas to, że mimo zmian i przeobrażeń w sztuce, my spotykamy się wciąż w tych samych pomieszczeniach Pentagonu, by twórczo włączać się w dalszy rozwój sztuki kształtując jej nowe formy i ucząc odbiorcy wrażliwości – mówił profesor Markiewicz.

Kalendarium Wydziału Sztuki przedstawił Kazimierz Łyszcz.

1993 - formalny początek Wydziału Sztuki: utworzenie specjalności „wychowanie plastyczne” na kierunku „wychowanie techniczne” na Wydziale Nauczycielskim.

1995 - utworzenie na Wydziale Nauczycielskim studiów magisterskich na kierunku wychowanie plastyczne.

1998 – przekazanie istniejącej już Katedrze Wychowania Plastycznego galerii Rogatka na potrzeby wystawiennicze

2001= powstaje Katedra Sztuki. Zajmuje się edukacją artystyczną w zakresie sztuk plastycznych, poszukiwaniem nowych form kształcenia i tworzenia specjalności o charakterze unikalnym np: działania multimedialne czy menedżer kultury.

2007 –powstaje Wydział Sztuki jako szósty samodzielny wydział ówczesnej Politechniki Radomskiej.

2018 – wydział otrzymuje pełnię praw akademickich.

Wszystkie te informacje znajdują się w pięknie wydanej monografii „25-lecie Wydziału Sztuki”, którą zaprezentowano obecnym.

Wydział Sztuki współpracuje z placówkami kultury: Elektrowni i Łaźnią, ale także z Radomskim Szpitalem Specjalistyczny, któremu pomaga w aukcjach charytatywnych oferując obrazy wykładowców i studentów. Dziękował za to doktor Mieczysław Szatanek.

W imieniu władz miasta gratulowała wydziałowi "formy" i życząc dalszego rozwoju wiceprezydent, Katarzyna Kalinowska.

W imieniu władz Uniwersytetu życzenia złożył prorektor, Sławomir Bukowski. Ciepłe słowa skierował do obecnych profesor Wincenty Lotko, były rektor radomskiej uczelni.

Następnie wręczone zostały medale jubileuszowe oraz egzemplarze monografii.

Jao pierwszy otrzymał medal profesor Aleksander Olszewski, a potem przedstawiciele uczelnianych władz oraz Mieczysław Szatanek, Beata Drozdowska, dyrektor Łaźni i Bożena Marczykowska, dyrektor Zespołu Sztuk Plastycznych imienia Józefa Brandta.

Jak podkreślił profesor Markiewicz, w tym roku 7 pracowników wydziału otrzymało nagrody rektora Uniwersytetu, profesora Zbigniewa Łukasika, wręczone podczas inauguracji roku akademickiego.

Nagrody I stopnia otrzymali Aleksander Olszewski, Adam Romaniuk, Mariusz Dański, Andrzej Markiewicz i Andrzej Brzegowy, a nagrody II stopnia: Łukasz Rudecki i Marcin Noga. Teraz nagrody odebrali nieobecni podczas inauguracji roku Andrzej Brzegowy i Marcin Noga.

Finałem uroczystości było otwarcie dwóch wystaw prac studentów i absolwentów Wydziału Sztuki.

Pierwsza wystawa czynna jest w Galerii Pentagon i jej kuratorem jest Andrzej Brzegowy. Najwspanialszym i zaskakującym dziełem jest obraz tego artysty poświęcony Rogatce, nie należącej o uczelni od 2015 roku.

Na środku monumentu jest informacja o wystawach w Rogatce, a na całym płótnie Brzegowy namalował postaci artystów wystawiających w tej mini galerii, a także fragmenty wernisażów od poczatku Rogatki aż do roku 2015.

Widzowie przystawali z podziwem dla autora za pomysł i szukali siebie.

W galerii wydziału na I pietrze Galerii Słonecznej wystawa przygotowana przez Katarzynę Pietrzak i Łukasza Rudeckiego pokazuje obrazy absolwentów wydziału.

Celem utworzonego przy ówczesnej Politechnice Radomskiej Wydziału Sztuki było upowszechnianie kultury i sztuki w środowisku uczelni. Stało się to poprzez organizację wystaw i konferencji, współpracę z lokalną społecznością oraz z licznymi środowiskami akademickimi w kraju i za granicą.

Równoległym celem było stworzenie szansy dalszego kształcenia się w Radomiu utalentowanej artystycznie młodzieży, wśród niej absolwentom prężnie działającego Zespołu Szkół Plastycznych. I dzięki bogatej ofercie edukacyjnej Wydział pełni rolę wiodącego ośrodka naukowo-kulturalnego w regionie.

Dlatego też cele strategiczne rozwoju Wydziału Sztuki na lata 2015-2020 zawierają się w trzech głównych zakresach: dydaktycznym, naukowym oraz współpracy z otoczeniem.

Aktualnie wydział prowadzi studia 2-stopniowe na kierunkach: sztuka mediów i edukacja wizualna, wzornictwo oraz grafika i dąży do uzyskania uprawnień kształcenia na poziomie II stopnia na pozostałych kierunkach: malarstwie i architekturze wnętrz. Zamierza też utworzyć studia podyplomowe z zakresu wiedzy o sztuce oraz wzornictwa, grafiki i mediów cyfrowych przeznaczonych dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich.

Współpracuje z placówkami kultury: Muzeum imienia Malczewskiego, Elektrownią, Zespołem Szkół Mody, Stylizacji i Usług, Teatrem Powszechnym, Łaźnią i kinem Helios. Zacieśnia kontakty z uczelniami plastycznymi, za granicą: na Litwie, w Niemczech czy Francji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie