Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygaszanie mandatu Radosława Witkowskiego potrwa. Wojewoda prosi prezydenta Radomia o wyjaśnienia

JP
archiwum / Tadeusz Klocek
Wojewoda mazowiecki zwrócił się do prezydenta Radomia o złożenie wyjaśnień w kwestii zarzutów stawianych mu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, a dotyczące rzekomo niedopuszczalnego łączenia stanowisk. Radosław Witkowski twierdzi konsekwentnie, że nie zrobił nic niezgodnego z prawem, a Rada Miejska odrzuciła wniosek CBA.

Udział wojewody mazowieckiego w tej sprawie to kolejny krok w przewidzianej ustawą procedurze wygaszania mandatu osoby pełniącej funkcję publiczną. Agenci CBA twierdzą, że Witkowski zasiadając w Radzie Nadzorczej Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego naruszył przepisy ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. W ich ocenie Skarb Państwa nie był większościowym udziałowcem spółki, która Witkowskiego powołała na członka rady.

Sam Radosław Witkowski odrzuca zarzuty, twierdzi, że ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 roku przenosiła własność tych akcji na rzecz Skarbu Państwa. Zresztą, gdy po czterech miesiącach sprawa wzbudziła kontrowersje, zrezygnował z zasiadania w tym gremium i zwrócił zarobione pieniądze - ponad 11 tysięcy złotych.

Przed miesiącem Rada Miejska Radomia odrzuciła wniosek o wygaszenie mandatu Radosława Witkowskiego. Zgodnie z procedurą sprawa trafiła do wojewody, który ma prawo interweniować w Radzie Miejskiej i wezwać radnych do usunięcia naruszenia prawa.

W tym przypadku sprawa wróci do Rady Miejskiej. "W związku z pismem CBA, informującym o naruszeniu Ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, wojewoda zwrócił się do Prezydenta Radosława Witkowskiego o wyjaśnienia i przedstawienie stanowiska w sprawie. Prezydent ma na to 7 dni od momentu otrzymania pisma, które zostało dziś dostarczone do urzędu miasta" - informuje Ewa Filipowicz, rzecznik wojewody.

W piśmie przekazanym wojewodzie, CBA informuje o naruszeniu przez Prezydenta Radomia art. 4 pkt 1 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, co w ocenie CBA powinno skutkować wygaszeniem mandatu.

W przypadku utrzymania swojej wcześniejszej decyzji przez radę, wojewoda może wydać zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu. Wówczas prezydent może odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W tym przypadku sąd nie jest związany terminem. Na koniec sprawą może zająć się Naczelny Sąd Administracyjny, jeśli będzie odwołanie od orzeczenia sądu niższej instancji.

ZOBACZ TEŻ: Głosowanie Rady Miejskiej w Radomiu w sprawie odrzucenia wniosku CBA / echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie