MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowo uroczyste obchody "Ku niepodległej 1918" w Zespole Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Punktem kulminacyjnym obchodów Święta Niepodległości był 10 listopada, w trakcie którego odbyła się uroczysta akademia.
Punktem kulminacyjnym obchodów Święta Niepodległości był 10 listopada, w trakcie którego odbyła się uroczysta akademia. Zespół Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
W Zespole Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach w niezwykle intensywny i uroczysty obchodzono 103 rocznicę Odzyskania Niepodległości – 11 listopada 1918 roku. Od początku listopada trwały pracę nad przygotowanie wystawy, gazetki szkolnej, montażu słowno–muzycznego, czy przeprowadzenie akcji „Mamy Niepodległą”.

W tak wyjątkowym czasie uczniowie pod opieką merytoryczną nauczycieli: Jacka Malickiego - nauczyciela historii i Aldony Lulkowskiej - nauczyciela języka polskiego przeżyli „żywą lekcję patriotyzmu”. Wystawę i gazetki z okazji święta 11 listopada przygotowali uczniowie z klas: III IPR – Igor Ochocki i Mateusz Kacperczyk, z III FP – Wiktoria Zwolska, Joanna Tomaszewska i Andżelika Nowakowska. W montażu słowno – muzycznym „Ku Niepodległej 1918” swoje talenty przedstawili uczniowie z klas: IV IT – Cezary Michalec, Wiktor Wasiński, Szymon Jaworski, Paweł Farbiś, Jakub Wilk, Tomasz Pluta, Bartosz Kołodziejczyk, Przemysław Kutkiewicz, z kl. II FP – Igor Kowalczyk, z kl. III EF – Natalia Skiba, z kl. III IT – Ada Hernik i z kl. I EF – Emilia Sygocka, Alicja Wrześniak, Ida Dasiewicz, Weronika Wilczyńska, Wiktoria Jaworska, Wiktoria Iwańska i Paulina Adamiec.

Punktem kulminacyjnym obchodów Święta Niepodległości był 10 listopada, w trakcie którego odbyła się uroczysta akademia z udziałem zaproszonego gościa: profesora Marka Wierzbickiego - przedstawiciela Delegatury IPN w Radomiu. W trakcie swojej prelekcji „Walki o niepodległość odrodzonego państwa polskiego (1914 – 1918)” w wyjątkowo interesujący sposób przybliżył uczestnikom uroczystości patriotyczną postawę narodu polskiego w dążeniu do odzyskania niepodległości w czasie I wojny światowej. Według prelegenta ogromną rolę w tej walce odegrali młodzi Polacy, a nade wszystko „Ojcowie Niepodległości” na czele z Józefem Piłsudskim. Na koniec swojego wystąpienia podkreślił fakt, iż zbrojna walka może spowodować odrodzenie się państwa polskiego po 123 latach niewoli, dlatego Polacy musieli swoja niepodległość „wyrąbać szablami” i skuteczną dyplomacją w latach 1918 – 1923.

W dalszej części uroczystości Anna Żyła - wicedyrektor szkoły podziękowała Markowi Wierzbickiemu za interesujący wykład połączony z prezentacją multimedialną, a także młodzieży i nauczycielom przygotowującym oraz biorącym udział na żywo i w takcie transmisji on-line.

- Obchody 11 listopada 1918 roku w „Zielonym" obchodzone są od wielu, wielu lat wyjątkowo uroczyście i są „żywą lekcją historii i patriotyzmu”. W okresie pandemii COVID-19 cała społeczność "Zielonego" wykazała się wyjątkowym zdyscyplinowaniem pod względem wymogów sanitarnych, a przede wszystkim ogromnym zaangażowaniem w obchody 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości - podsumował przebieg godnego uczczenia radosnego święta 11 listopada Jacek Malicki, nauczyciel historii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie