Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykładowcy uczelni plastycznych pokażą prace w Elektrowni

/bk/
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia przy ulicy Domagalskiego 5 w Radomiu zaprasza w piątek, 18 listopada, o godzinie 18, na wystawę "Przestrzeń malarstwa II".

"Przestrzeń malarstwa II" to wystawa prac grupy artystów, głównie wykładowców warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dla których tradycyjne malarstwo sztalugowe, mimo ofensywy nowych mediów i wielokrotnego ogłaszania "końca malarstwa", wciąż jest intrygujące i fascynujące.

Autorzy: Stanisław Baj, Michał Borys, Wojciech Cieśniewski, Marcin Jurkiewicz, Tomasz Milanowski, Paweł Nocuń, Tomasz Nowak, Aleksander Olszewski, Czesław Radzki, Andrzej Rysiński, Ryszard Sekuła, Leszek Sokoll, Krzysztof Wachowiak, Piotr Wachowski, Apoloniusz Węgłowski, Artur Winiarski, Marzanna Wróblewska i Marek Wyrzykowski udowadniają, że malarstwo jest wciąż aktualną sztuką wizualną i jest w zasadzie nie do zastąpienia.

Wybrane prace prezentują szerokie spektrum współczesnego malarstwa. Profesorowie Aleksander Olszewski, Apoloniusz Węgłowski i Marzanna Wróblewska związani są z Wydziałem Sztuki Politechniki Radomskiej.

Oprócz wystawianych prac równie ważnym elementem jest katalog, który w sferze tekstowej zawiera wyłącznie autorski zapis przestrzeni malarskiej odnoszący się bezpośrednio do prezentowanych prac.

Ma to na celu stworzyć nie tylko ciekawą prezentację malarstwa wybranych artystów, ale też swoistą dokumentację autorską pracy, a przy tym ułatwić kontakt pomiędzy artystą a widzem, odbiorcą dzieła artystycznego.

Kuratorem wystawy jest Artur Winiarski.

- Żyjemy w czasach, w których głupota i kpina ze wszystkiego zastąpiły - dojrzałość i powagę - pisze artysta w katalogu wystawy. - A przecież artysta to ktoś, kto mając powołanie i talent jednocześnie wypełnia obowiązek, służy czemuś większemu niż on sam. Czemu? Choć to takie niemodne i wyśmiewane, to powiem, że służy wartościom, które od zawsze utożsamiano z pięknem. A piękno z dobrem. Twórca zatem musi odczuwać odpowiedzialność za swoje dzieło, ponieważ będzie ono nosicielem pewnych wartości, a tym samym będzie ludziom coś dawało. Artysta coś ludzkiego zdziała dla ludzi... To też jest przestrzeń malarstwa, może nie zawsze widoczna. Ale na tyle ważna, że sprawia, że życie człowieka ma szansę nie przeminąć bez śladu.

Wystawa czynna będzie do 11 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie