MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Wyloguj się do życia" - akcja fundacji FIRST dotarła do Radomia

/wit/
Ponad 80 procent nastolatków codziennie korzysta z internetu dla przyjemności. Prawie jedna trzecia bez powodzenia próbuje ograniczyć czas spędzany w sieci.

Tylko online

Tylko online

Jak pokazują badania EU Kids Online 2011, ponad 38 procent polskich nastolatków w wieku 11-16 lat "czuje się bardziej sobą online" niż w kontaktach bezpośrednich z innymi. 35 procent dzieci w tym wieku zaniedbuje rodzinę, znajomych, naukę i zainteresowania z powodu spędzania czasu w internecie. 32 procent bez powodzenia próbuje spędzać w sieci mniej czasu, co oznacza, że tracą nad tym kontrolę. Z kolei badania Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego pokazują, że 80-85 procent gimnazjalistów w wieku 15-16 lat codziennie lub prawie codziennie korzysta z internetu bez żadnych korzyści edukacyjnych; 30-40 procent - co najmniej cztery godziny dziennie. 60-75 procent gimnazjalistów stale funkcjonuje w sieci w godzinach nocnych.
Kiedy można mówić o uzależnieniu od internetu?
Aleksandra Skóra, psycholog ze Stowarzyszenia Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN w Radomiu: - Gdy dana osoba przebywa w sieci cztery lub więcej godzin dziennie, albo spędza tam czas w godzinach nocnych i odczuwa przymus korzystania z internetu. Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN znajduje się w Radomiu przy ulicy Reja 5/1 i świadczy uzależnionym szerokie spektrum pomocy.

Pod koniec października zainaugurowano kampanię "Wyloguj się do życia", ma ona zwracać uwagę na problem uzależnienia od internetu.

Kampanię "Wyloguj się do życia" przygotowała Fundacja FIRST. Ma ona uświadomić rosnące zagrożenie uzależnieniem od komputera i internetu oraz zachęcić do szukania autentycznych emocji i relacji w prawdziwym życiu, a nie świecie wirtualnym. Projekt finansowany jest z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych i realizowany jest we współpracy z Krajowym Biurem do spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Adresatami pierwszego etapu kampanii są uczniowie gimnazjów, młodzież w wieku 13 -16 lat. Z myślą o nastolatkach przygotowano kilkunastominutowy film edukacyjny, w którym popularny raper Sokół pokazuje świat alternatywy dla wirtualnego i zachęca do "życia naprawdę".

Film trafi do ponad 7,5 tysiąca szkół w Polsce. Nauczyciele otrzymają także schemat lekcji, który może stać się podstawą do przeprowadzenia zajęć wychowawczych na temat uzależnienia od sieci i komputera oraz do organizacji konkursu na plakat inspirowany tematyką projektu.

O tym, że problem uzależnień behawioralnych a do nich należy to od internetu dotyka coraz więcej osób a wiedza na ich temat w społeczeństwie wciąż jest niska alarmuje Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN.

By temu zapobiec niedawno zorganizowało konferencję zatytułowaną "Uzależnienia behawioralne - leczenie i profilaktyka".

Do udziału w spotkaniu jak i warsztatach zaproszono nauczycieli, pedagogów, pracowników socjalnych.
- To osoby, które mają do czynienia z młodzieżą i powinny być czujne na problem uzależnień - mówi Bożena Bereda, członek zarządu Stowarzyszenia KARAN.

Specjaliści w tym profesor Mariusz Jędrzejko, pedagog społeczny i socjolog z Centrum Profilaktyki Społecznej wyjaśniali między innymi mechanizmy uzależnień od internetu. Radzili jak rozpoznać pierwsze symptomy i wreszcie jak leczyć osoby uzależnione.

Wyjście z tego uzależnienia nie jest proste, nie wystarczy po prostu odciąć nastolatka od internetu.
- Objawy po odstawieniu mogą być niekiedy równie silne jak przy uzależnieniach od silnych substancji psychoaktywnych - zaznacza Izydor Wysocki, specjalista psychiatra, ordynator Oddziału Leczenia Zaburzeń Nerwicowych w Szpitalu Psychiatrycznym w Radomiu.

Zdarza się, że osoby uzależnione same szukają pomocy. Często skłaniają je do tego bliscy.
- Na oddział w ciągu roku trafia kilkadziesiąt osób uzależnionych na przykład od internetu i gier komputerowych. Nałóg jest często reakcją na stres, problemy osobiste, niepowodzenia - mówi doktor Wysocki.

Więcej informacji o projekcie "Wyloguj się do życia" można znaleźć na stronie www.wylogujsie.org. Jest tam również test, który pomoże sprawdzić, czy ryzyko uzależnienia od internetu może nas dotyczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie