Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminu gimnazjalnego w Radomskiem: słabe oceny, najgorzej jest z matematyką

Antoni SOKOŁOWSKI
- Właśnie odebrałam zaświadczenia o wynikach egzaminu, w mojej szkole pisało go 72 gimnazjalistów – mówi Małgorzata Dudzic, dyrektorka Publicznego Gimnazjum w Chynowie w powiecie grójeckim.
- Właśnie odebrałam zaświadczenia o wynikach egzaminu, w mojej szkole pisało go 72 gimnazjalistów – mówi Małgorzata Dudzic, dyrektorka Publicznego Gimnazjum w Chynowie w powiecie grójeckim. Antoni Sokołowski
W piątek od rana gimnazjaliści mogli się logować na stronach internetowych, gdzie odczytywali swoje oceny. W większości wypadków oceny są marne, a najsłabiej wypadła matematyka.

- Jeszcze nie zdążyłem przejrzeć wszystkich wyników, ale już widzę, że matematyka jest piętą achillesową moich uczniów - mówił nam jeden z dyrektorów gimnazjów, który w piątek odbierał zaświadczenia o zdanych egzaminach. Dyrektor nie chciał ujawnić ocen.

- Za to z historii i wiedzy o społeczeństwie mam średnią wyższą, niż w całym powiecie - dodał z uśmiechem.

ZMIANA OCEN

W tym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła zmiany w ocenach. Są podawane w punktach, procentach i w centylach. Właśnie centyle są nowością. Jeśli na przykład wynik centylowy wyniesie 85, to oznacza, że tyle procent uczniów w napisało egzamin tak samo lub gorzej, natomiast 15 procent egzamin napisało lepiej.

Najważniejsze są w tym wszystkim oceny procentowe. To one są potem przeliczane na punkty przy rekrutacji do szkół średnich.

Na Mazowszu średni wynik z języka polskiego wyniósł 65 procent. Z kolei z części humanistycznej, czyli z historii i wiedzy o społeczeństwie gimnazjaliści uzyskali średni wynik 61 procent. Najsłabiej wypadła matematyki, średnia, to 47 procent. Z kolei z przedmiotów przyrodniczych gimnazjaliści mazowieccy osiągnęli średnią 50 procent. Język angielski, poziom podstawowy - 63 procent, a angielski poziom rozszerzony - 46 procent.

- W naszej szkole egzamin pisało 175 uczniów. Przytłaczająca większość trafi do radomskich liceów i techników - mówi Sławomir Kapusta, dyrektor Publicznego Gimnazjum numer 2 w Radomiu.

ANALIZA KOMISJI

W analizie osiągniętych wyników Centralna Komisja Egzaminacyjna zwróciła także uwagę na te umiejętności, które gimnazjaliści opanowali najsłabiej. Na przykład w przypadku chemii była to umiejętność krytycznej analizy wyników doświadczenia. Z kolei w przypadku języka obcego zdarzało się, że często uczniowie niezbyt dobrze tworzyli wypowiedzi.

- Gimnazjaliści zupełnie dobrze radzą sobie z zadaniami nowego typu. Na przykład duży odsetek gimnazjalistów opanował jedną z najtrudniejszych umiejętności z matematyki, to jest umiejętność rozumowania i argumentowania - czytamy i o jaśniejszych stronach egzaminu w raporcie komisji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie