Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki matur w Szydłowcu. Maturzyści mają powody do radości?

/mod/
Archiwum
Sprawdziliśmy, jak zdawali egzaminy abiturienci z Szydłowca.

Jak liczyliśmy wynik szkoły?

Jak liczyliśmy wynik szkoły?

Porównaliśmy wyniki egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym z języka angielskiego, polskiego i matematyki. Suma wyników procentowych z tych przedmiotów daje szacunkową wartość punktową dla danej szkoły.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie opublikowała właśnie średnie wyniki egzaminów maturalnych dla poszczególnych szkół. Sprawdziliśmy, jak spisali się maturzyści z Szydłowca.

Tegoroczni maturzyści bardzo obawiali się matematyki, ale to chyba średnie oceny z języka polskiego nie były tak wysokie. W tym roku wyniki z języka ojczystego były nierzadko niższe od ubiegłorocznych i nieraz pogrążyły dobre notowania uczniów.

Dodać trzeba, że z kolei język polski, ale na poziomie podstawowym wypadł dobrze, zdało go 95 procent uczniów. Jednak uczciwie trzeba powiedzieć, że wynik z języka polskiego na poziomie podstawowym jest słabą przepustką na studia, lepiej jest zdawać na poziomie rozszerzonym.

W sumie do egzaminu maturalnego w maju przystąpiło 6 756 maturzystów z rejonu radomskiego. Wśród zdających byli również absolwenci, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, a chcieli podwyższyć wynik egzaminacyjny.

NAJLEPSI LICEALIŚCI

Z grona zdających na Mazowszu najlepiej poradzili sobie uczniowie liceów ogólnokształcących. Tu zdawalność wyniosła 89 procent. Nieźle też było w technikach - 68 procent, nieco gorzej w liceach profilowanych - 61 procent, najgorzej w liceach uzupełniających - 30 procent i w technikach uzupełniających - 28 procent.

Te wyniki zdają się potwierdzać maturzyści z Szydłowca. Licealiści wypadli całkiem nieźle.

- Jestem zadowolony z naszych wyników - mówi Karol Kopcyki, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Henryka Sienkiewicza. - Mieliśmy uczniów, którzy osiągnęli sto procent z poziomu podstawowego z matematyki i języka angielskiego. Byli również tacy, którzy zdobyli prawie sto procent z rozszerzonego języka angielskiego.

Karol Kopycki dodaje, że w przypadku osób, które nie zdały, nie chodziło o to, że były niesystematyczne w nauce, ale z powodów losowych, między innymi choroby, nie mogły dobrze przygotować się do egzaminu.

GDZIE SIĘ WYBIERA MŁODZIEŻ Z "SIENKIEWICZA"?

Uczniowie z "Sienkiewicza" bardzo dobrze poradzili sobie z maturą z: chemii, biologii, geografii.

- Zdawalność 97 procent to naprawdę dobry wynik - dodaje Karol Kopycki.

Młodzież z szydłowieckiego liceum praktycznie w stu procentach wybiera się na studia po maturze.

- Część naszych uczniów chce studiować medycynę, psychologią czy pedagogikę, ale też spora grupa osób wybiera się na studia techniczne na politechniki - dodaje Karol Kopycki.

UCZNIOWIE PO TECHNIKUM DO PRACY?

Maria Michajłow, dyrektor Zespołu Szkół imienia Korpusu Ochrony Pogranicza przyznaje, że zadowolona jest z wyników maturalnych uczniów z klas licealnych. Młodzież z nich, po maturze, wybiera się w większości na studia.
Część z nich, zwłaszcza z klas mundurowych, planuje naukę na przykład na kierunku obrona narodowa. Część osób chce też składać papiery do straży granicznej czy policji.

Wyniki maturzystów z technikum w Szydłowcu są słabe. Spora część absolutów nie wybiera się na studia, ale idzie do pracy. Tak jest choćby w przypadku absolwentów technikum żywienia czy elektronicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie